Skocz do zawartości

mieszanie paliwa pomoc


Grzesiek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Postaw mi kawę na buycoffee.to

A jakie to te procenty, wagowe, objętościowe, molowe czy też może chodzi o stężenie procentowe?

Dla ułatwienia podaję definicje poniżej:

 

Procent wagowy (masowy) - jest to ułamek wagowy pomnożony przez sto. Wyraża stężenie tego składnika w 100g roztworu.

 

Procent objętościowy – jest to stosunek objętości vi-tego składnika do objętości v całego roztworu, pomnożony przez 100.

 

Procent molowy – jest to ułamek molowy pomnożony przez 100.

 

Stężenie procentowe – jest to wyrażony w procentach stosunek masy substancji rozpuszczonej ms do masy roztworu mr (czyli sumy masy substancji rozpuszczonej ms i masy rozpuszczalnika ma).

 

 

Generalnie to ten temat jest znacznie szerszy, polecam zapoznanie się z nim tutaj:

http://pl.scribd.com/doc/6621604/wzory-chemiczne

 

Ciekawostka:

niezwykle interesującym zjawiskiem, przy mieszaniu różnych substancji jest kontrakcja objętości....dociekliwym polecam doczytać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile mnie moja wiedza nie myli to paliwo do silników żarowych nie jest roztworem a mieszaniną,

 

I nominalnie % składników podawane są objętościowo.

 

Jak liczyłem to oszczędność jest niewielka chyba ze masz dostęp do taniego oleju bo de facto on robi cenę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile mnie moja wiedza nie myli to paliwo do silników żarowych nie jest roztworem a mieszaniną,

Tak samo jak każdy kwadrat jest prostokątem, jednakże nie każdy prostokąt jest kwadratem....

Zapoznaj się z definicjami, a później poprawiaj innych.

Niezależnie od powyższego, przytoczone przeze mnie definicje są  właściwe również dla mieszanin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę się zbytnio kłócił - mnie uczono że w roztworze zachodzą reakcje fizykochemiczne typu np. dysocjacja, bądź rozpuszczanie. A tu można mocno dyskutować czy takowe zachodzą. Ale cóż swiat sie zmienia .. w eurokołchozie rak jest rybą wiec coraz mniej mnie dziwi ....

 

Ergo: mieszaniną jest na pewno a czy roztworem to nie jestem pewien.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Granica pomiędzy mieszaniną jednorodną (mj.) a mieszaniną niejednorodną (mnj.) nie jest ostra, umownie przyjmuje się, że mj. to taka mieszanina, której składników nie jesteśmy w stanie odróżnić gołym okiem....do takich mieszanin, a więc i roztworów zalicza się również między innymi stopy metali...i to tyle z mojego wymądrzania się na dzisiaj :)

p.s.

z wykształcenia jestem chemikiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niekiedy wystarczy prosta odpowiedż bez wyższej inżynierii chemicznej i technicznej ,w życiu namieszałem litrów dużo i nie kombinowałem tylko lałem składniki do 100% całości objętościowo i nie miałem problemu z silnikami.niedawno jeszcze sprezentowałem moje stare  paliwo od łódeczek dla kolegi do latania rc i sobie chwalił prace i uruchamianie motorka .czyli tak jak napisałeś  grzesiek i będzie git

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze względu na wspomniane na samym wstępie zjawisko:

uważam, że wykonywanie paliwa w stosunku objętościowym v/v jest niezbyt precyzyjne, wobec czego ja osobiście jestem zwolennikiem stężenia procentowego i tyle. Ciekawe czy wiecie, że cała branża paliwowa rozlicza się na wagę, a nie na objętość paliwa płynnego...jedynie ostatnie ogniwo łańcucha pokarmowego jakim są kierowcy oszukiwane jest na rozliczeniu objętościowym...latem kiedy paliwo drożeje jego litr jest dodatkowo lżejszy niż w zimie.... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dostęp do paliwa z zawartością 30%Nitro (typowo Helikowe)

żeby nie zmarniało, kupuję ModelTechnics'a Regular i mieszam pół na pół. 

W efekcie mam 15%Nitro/18%Oleju w cenie poniżej 50PLN za 5L,  a silniczki 4T jak i 2T pracują wyśmienicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.