Skocz do zawartości

Statecznik do większego szybowca


Piterro
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Mam skrzydło od trzymetrowego szybowca Diva, produkcji Topmodel.cz. Skrzydło ma profil S7012. Znalazłem w garażu stary kadłub o długości 110cm,wiem że jest za krótki, ale będę próbował dopasować do siebie te dwa elementy.

Model ma dobrze latać w termice.

Mam problem z wyborem statecznika. W oryginale Diva miała statecznik poziomy

z profilem Naca 0009, natomiast ja chciałbym zrobić prosty, płaski statecznik i tu moje pytanie. Czy różnica pomiędzy tymi dwoma statecznikami będzie odczuwalna w locie? Może macie jakieś alternatywy? :)

 

Piotrek :)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Gość Kamyczek_RC

W zasadzie różnica między statecznikiem o profilu płaskiej płytki i profilu symetrycznego nie są zbyt duże i dla modelu do rekreacji i zabawy profil typu płaska płytka będzie wystarczający . W twoim przypadku należy zwrócić uwagę na inną rzecz mianowicie powierzchnia statecznika zależy od odległości  tego elementu od skrzydła jeśli masz krótszy kadłub od oryginału należy stosownie powiększyć powierzchnię statecznika by zachować odpowiedni współczynnik stateczności wzory obliczeń znajdziesz np. w książce o modelach F3B  "Sekrety modeli szybowców sterowanych radiem "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.