Skocz do zawartości

Zdjęcie

SE 5a z modelesuchocki.pl, rekreacyjna pół-makieta

SE 5a SE 5a model Royal Aircraft Factory SE 5a Aircraft RC model RAF SE 5a

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
937 odpowiedzi w tym temacie

#1 Pioterek

Pioterek
  • Modelarz
  • 3509 postów
  • SkądLublin
  • Imię:Piotr

Napisano 09 July 2014 - 08:35

Jest to następny projekt elektrycznego giganta - modelu angielskiego myśliwca SE 5a z czasów I Wojny Światowej budowany z KIT z www.modelesuchocki.pl.    Samolot ten posiada również i wątek Polski.

****************************************************************************************************************************************************************

Tu w skrócie historia budowy  modelu

720p

A tak sobie lata

1080p

występ modelu na pikniku Radawiec 2015

1080p

****************************************************************************************************************************************************************

i opis w Modelarzach 5/6/2015  

SE 5a Modelarz.jpg

Zdecydowanie polecam ten model jako w miarę prosty do wykonania  i posiadający świetne właściwości lotne. 

A tu pełen szeroko opisany temat dla wytrwałych  :) 

Rozpiętość skrzydeł to 2,1 m, przewidywana waga do lotu 6-7 kg, czas lotu 14-20 min ?. Napęd modelu będzie taki sam jak w PZL P.24. KIT produkowany jest pod napęd spalinowy, więc będzie to również kolejna modyfikacja konstrukcji pod kątem zastosowania napędu elektrycznego. Biorąc pod uwagę, że jest to 2 m dwupłat będzie to mój największy model z napędem elektrycznym jak do tej pory a więc i następne wyzwanie.

Zestaw short KIT powinienem otrzymać do końca miesiąca.

Jak zawsze możecie Koledzy liczyć na rys historyczny samolotu, dokładny opis budowy bogato ilustrowany zdjęciami, filmy z lotów i opisy elementów makietyzacji. Zapraszam Kolegów do śledzenia tematu. Oczywiście oponenci i sceptycy jak zawsze są mile widziani :)

Ponieważ jak zauważyłem przy poprzednim projekcie PZL P.24, większość odwiedzających moją stronę to goście których interesuje ogólnie temat budowy, postaram się tym razem podać więcej szczegółów z technologii budowy i wykończenia modelu, mogących być przydatnymi dla Waszych innych realizacji.

Na początek zdjęcie modelu i jego ubarwienie jakie mi chodzi po głowie:

SE 5a malowanie01.JPG

SE 5a malowanie03.jpg

SE 5a malowanie 02.jpg

Podoba się ?

Uwaga:

Zdarza mi się czasem uzupełniać wstecz poprzednie wpisy jak co nowego do "łba"  wpadnie. Nie zmieniają one treści a raczej ją rozszerzają. 

• 0

#2 robertus

robertus

Książę depronu?

• Modelarz
  • 9907 postów
  • SkądJelcz-Laskowice
  • Imię:Robert

Napisano 09 July 2014 - 09:21

Ten na zdjęciach to chyba w skali 1:2 :)

• 0

#3 Pioterek

Pioterek
  • Modelarz
  • 3509 postów
  • SkądLublin

Napisano 09 July 2014 - 09:29

Też wydaje mi się jakiś taki malutki - może miał taki garaż. Kiedyś zbudowałem model jachtu motorowego "Bałtyk" wg szerokości półki jaką miałem na łóżkiem - może to podobny przypadek  :)

Na zdjęciu interesuje mnie bardziej ubarwienie, dlatego je zamieściłem.

• 0

#4 pacek

pacek
  • Modelarz
  • 878 postów
  • SkądGóra Kalwaria
  • Imię:Arek

Napisano 09 July 2014 - 10:26

tak na moje oko to taki wyrób se5 podobny, współczesny wytwór stylizowany na pierwowzór. 

• 0

#5 Pioterek

Pioterek
  • Modelarz
  • 3509 postów
  • SkądLublin

Napisano 09 July 2014 - 10:30

Na zdjęciach są dwa różne samoloty. Ten górny to replika wykonana z myślą o pokazach lotniczych - tak myślę.

• 0

#6 pacek

pacek
  • Modelarz
  • 878 postów
  • SkądGóra Kalwaria

Napisano 09 July 2014 - 10:36

piszę o tym w locie.

ja swojego jakoś nie mogę skończyć http://pfmrc.eu/inde...4-dbsportscale/ , ale się wezmę, wielkość będzie podobna tylko napęd troche różny

• 0

#7 Pioterek

Pioterek
  • Modelarz
  • 3509 postów
  • SkądLublin

Napisano 09 July 2014 - 10:58

tak na moje oko to taki wyrób se5 podobny, współczesny wytwór stylizowany na pierwowzór. 

A to RWD-o podobny czy koszerny ?

rwd5.jpg

piszę o tym w locie.

ja swojego jakoś nie mogę skończyć http://pfmrc.eu/inde...4-dbsportscale/ , ale się wezmę, wielkość będzie podobna tylko napęd troche różny

Bardzo ładnie odtworzone szczegóły - pełen szacun. 

Mój model raczej nie będzie zawierał takich dokładnych detali (choć nie przesądzam tego z góry, przyjdzie zima i nie wiadomo co z nudów człowiek wymyśli :) ).   Ja przede wszystkim chcę żeby model dobrze latał. Szczegóły makietowe w nagrodę za ładne latanie przyjdą z czasem. Podstawowa konstrukcja modelu jest już ustalona zestawem KIT.

Dobrze że powstają podobne modele o różnych napędach, będzie można dokonać ich porównania. Już dzisiaj zapraszam do Radawca na wspólne loty. Dwa SE 5a na raz w powietrzu - byłby widok   :)

• 0

#8 pacek

pacek
  • Modelarz
  • 878 postów
  • SkądGóra Kalwaria

Napisano 09 July 2014 - 11:05

wolę się nie wypowiadać, bo nie jestem aż takim znawcą rwd 5, ale z tego co wiem to to może byc tylko replika, a jak wiernie naśladująca oryginał ? nie mam pojęcia. 

Generalnie chodzi mi o to że jak piszemy o budowie jakiegoś historycznego samolotu to  zazwyczaj mamy na myśli wersje oryginalną i taka jest baza wyjściową do dalszych prac na temat, tak mi sie przynajmniej wydaje.

czekam na rozpoczęcie prac i liczę że zmobilizujesz mnie do zakończenia moich, a ze czasem pozwolę sobie na jakiś komentarz ?  :)

• 0

#9 Pioterek

Pioterek
  • Modelarz
  • 3509 postów
  • SkądLublin

Napisano 09 July 2014 - 11:13

wolę się nie wypowiadać, bo nie jestem aż takim znawcą rwd 5, ale z tego co wiem to to może byc tylko replika, a jak wiernie naśladująca oryginał ? nie mam pojęcia. 

Generalnie chodzi mi o to że jak piszemy o budowie jakiegoś historycznego samolotu to  zazwyczaj mamy na myśli wersje oryginalną i taka jest baza wyjściową do dalszych prac na temat, tak mi sie przynajmniej wydaje.

czekam na rozpoczęcie prac i liczę że zmobilizujesz mnie do zakończenia moich, a ze czasem pozwolę sobie na jakiś komentarz ?  :)

Pisz i komentuj ile chcesz o to przecież chodzi. Na pewno będziemy się trochę różnili podejściem do modelu. Ty jesteś b.dobrym detalistą i makieciarzem,  mnie w takich  historycznych modelach urzeka przede wszystkim ich lot i niepowtarzany wygląd - a wygląd to też i malowanie. Detale, szczególnie te nie widoczne w locie, nie są dla mnie tak bardzo ważne, ale jak napisałem niczego nie przesądzam.   Przezornie umieściłem jak zwykle ten temat nie w dziale makiet, żeby mieć pewną swobodę.

Okres fascynacji zielonymi jednolitymi malowaniami samolotów wojskowych mam już za sobą, dlatego szukam dla mojego SE 5a jakiegoś ładnego oryginalnego malowania.

• 0

#10 pacek

pacek
  • Modelarz
  • 878 postów
  • SkądGóra Kalwaria

Napisano 09 July 2014 - 11:21

Przezornie umieściłem jak zwykle temat nie w dziale makiet, żeby mieć pewną swobodę.

zauważyłem,

z tym detalistą to mocno przesadziłeś, chciałbym być makieciarzem, ale chyba łapki mam za grube, a że samoloty z okresu WWI traktuje trochę bardziej "nabożnie", takie "zboczenie"  :)

• 0

#11 Pioterek

Pioterek
  • Modelarz
  • 3509 postów
  • SkądLublin

Napisano 09 July 2014 - 11:25

W każdy razie Twoje opinie będą dla mnie ważne  :)

• 0

#12 Emhyrion

Emhyrion
  • Modelarz
  • 1918 postów
  • GG:
  • SkądWarszawa
  • Imię:Paweł

Napisano 09 July 2014 - 11:36

Piszesz o wątku polskim w przypadku S.E.5a... No był w polskim lotnictwie taki samolot. Nawet były. Dwa. Jeden rozbity na Mokotowie podczas pokazów, drugi zestrzelony w rejonie Łucka. Mało trochę... A ikonografia niemal zerowa...

Ale jeśli już poważyłeś się na konwersję P24 i okleiłeś go w sposób dość dowolny, to ja nie widzę powodów, dla których miałbyś tym razem robić koszerny model, wierny historycznie, z brytyjskimi kokardami jeśli możesz dać szachownice. 

• 0

#13 Pioterek

Pioterek
  • Modelarz
  • 3509 postów
  • SkądLublin

Napisano 09 July 2014 - 13:12

Piszesz o wątku polskim w przypadku S.E.5a... No był w polskim lotnictwie taki samolot. Nawet były. Dwa. Jeden rozbity na Mokotowie podczas pokazów, drugi zestrzelony w rejonie Łucka. Mało trochę... A ikonografia niemal zerowa...

Ale jeśli już poważyłeś się na konwersję P24 i okleiłeś go w sposób dość dowolny, to ja nie widzę powodów, dla których miałbyś tym razem robić koszerny model, wierny historycznie, z brytyjskimi kokardami jeśli możesz dać szachownice. 

Owszem jest tak ja piszesz były dwa samoloty SE 5a  w Wojsku Polskim. Ale ich malowanie było wojskowe czyli monotonne i raczej nieciekawe. Nie wykluczone że oznaczenia modelu będą Polskie, ale malowanie na pewno bardziej atrakcyjne. I dlatego, że tylko dwa samoloty to w pewnym sensie unikat.

pod tym linkiem można znaleźć coś o tym:  http://tomaszjkowals...l/se5a/se5a.htm

Co do "poważenia" się na PZL P.24 - ten model został oklejony prawie zgodnie z barwą, która istniała. W przeciwieństwie do innych wzorowo i detalicznie wykonanych modeli samolotu mój model poleciał, bardzo dobrze lata i podoba się.  Zresztą miałeś okazję pokazać jak wygląda właściwie wykonany  PZL P.11, ale coś nie wyszło.

Polskie oznaczenia na SE 5a

se5a.jpg

• 0

#14 pacek

pacek
  • Modelarz
  • 878 postów
  • SkądGóra Kalwaria

Napisano 09 July 2014 - 13:53

Wiem, że nie budujesz makiety, ale warto zainteresować się tą pozycją http://sklep.kagero.pl/04-s-e-5a.html w środku jest kupa fajnych zdjęć i rysunków i kilka ciekawych wzorów malowań, poza tym można troche monografii z chomika sciągnąć.

• 0

#15 Pioterek

Pioterek
  • Modelarz
  • 3509 postów
  • SkądLublin

Napisano 09 July 2014 - 13:57

Dzięki za linki - pozycja ciekawa pewnie zamówię.  :)

• 0

#16 stan_m

stan_m
  • Modelarz
  • 518 postów
  • SkądSokółka, Dęblin, Warszawa
  • Imię:Stanisław

Napisano 09 July 2014 - 14:21

"Ale ich malowanie było wojskowe czyli monotonne i raczej nieciekawe. Nie wykluczone że oznaczenia modelu będą Polskie, ale malowanie na pewno bardziej atrakcyjne. I dlatego, że tylko dwa samoloty to w pewnym sensie unikat."

--------------------------------

Piotrze, zachęcam jednak do zachowania "polskiego rytu" SE-5A nawet jeżeli wydaje się monotonny. Przy okazji chcę powiedzieć, że nie ma malowań monotonnych makiet samolotów rzeczywiście istniejących, gdyż takie dobrze wykonane malowanie tylko zwieńcza konstrukcję rzeczywiście istniejącą i latającą prawie sto lat temu...

Samolot SE-5A, chociaż w ilości dwóch sztuk odegrał symboliczną rolę ale jakże ważną w historii polskiej wojskowości, gdyż umożliwiał po raz pierwszy wykonanie lotów rozpoznawczych oraz WSPÓŁDZIAŁANIE na froncie polsko-bolszewickim w roku 1920 w rejonie Łucka. W tym czasie Polska jako jeden z nielicznych krajów na świecie wprowadzał rozpoznanie lotnicze do taktyki działania wojsk lądowych w natarciu (nie mylić z wojną pozycyjną 1914-1918). Ja dosyć szczegółowo znam np. historię działań 16  (39) Eskadry wywiadowczej w czasie tzw. Operacji Nadniemeńskiej (wrzesień-listopad 1920) w pasie 2 Armii Polskiej, gdzie SE-5A nie służyły...ale ten który spadł pod Łuckiem służył w 4 Armii Polskiej pod dowództwem gen. W.Sikorskiego. i to na kierunku LUBLIN -Lwów...Teoretycznie mógł więc startować z Lublina...

Jeszcze raz zachęcam do wydobycia "polskości"  z tej konstrukcji nawet nie na zasadzie jak na pewno było ale jak mogłoby być...

• 0

#17 Pioterek

Pioterek
  • Modelarz
  • 3509 postów
  • SkądLublin

Napisano 09 July 2014 - 14:33

Panowie ja jeszcze nie skleiłem ani jednego patyczka, a co tu mówić o malowaniu.

Dlaczego model musi być "dokładnie oryginalny" a nie może być po prostu ładny.

Na zachodzie buduje się piękne repliki tych samolotów, to czemu nie może być model takiej repliki z polskimi znakami ?

sea04.jpg .

sea05.jpg

• 0

#18 stan_m

stan_m
  • Modelarz
  • 518 postów
  • SkądSokółka, Dęblin, Warszawa
  • Imię:Stanisław

Napisano 09 July 2014 - 14:46

Panowie ja jeszcze nie skleiłem ani jednego patyczka, a co tu mówić o malowaniu.

Dlaczego model musi być "dokładnie oryginalny" a nie może być po prostu ładny.

Na zachodzie buduje się piękne repliki tych samolotów, to czemu nie może być model takiej repliki z polskimi znakami ?

attachicon.gifsea04.jpg.

attachicon.gifsea05.jpg

Ja nie potrafię na tym forum wytłumaczyć dlaczego znaki polskiego lotnictwa wojskowego nie pasują do brytyjskiego malowania z czasów IWW...Zawsze myślałem,  że to wszyscy wiedzą.

Przypomnę jednak, że sam zaprosiłeś nas do dyskusji prosząc o wszelkie sugestie...A moja była taka jak powyżej...Rozumiem, że dyskusja powinna iść wyłącznie w kierunku ładnego wyglądu. Niestety na ten temat nie mam nic do powiedzenia.

• 0

#19 Viper

Viper
  • Modelarz
  • 1109 postów
  • SkądW-wa
  • Imię:Marcin

Napisano 09 July 2014 - 14:55

O ile lubię dwupłaty i myśliwce z I WŚ, o tyle akurat SE-5 kompletnie mi nie leży (ten prostopadłościenny kadłub) -wiem, kwestia gustu (de gustibus non est disputandum).

Ale znając Ciebie Piotrze i widząc PZL-kę w locie będę pilnie obserwował i trzymał kciuki za skończenie i ulotnienie projektu.

• 0

#20 Irek M

Irek M
  • Modelarz
  • 2983 postów
  • SkądGdańsk
  • Imię:Irek

Napisano 09 July 2014 - 14:57

Mam monografię S.E więc jeśli coś będzie interesowało to pisz.

• 0

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: SE 5a, SE 5a model, Royal Aircraft Factory, SE 5a Aircraft, RC model, RAF SE 5a

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych