Skocz do zawartości

Zdjęcie

SE 5a z modelesuchocki.pl, rekreacyjna pół-makieta

SE 5a SE 5a model Royal Aircraft Factory SE 5a Aircraft RC model RAF SE 5a

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
938 odpowiedzi w tym temacie

#41 Irek M

Irek M
  • Modelarz
  • 3106 postów
  • SkądGdańsk
  • Imię:Irek

Napisano 10 lipiec 2014 - 10:43

2 metrowy 2płat to już sporo konstrukcja. Mojemu Nieuportowi 11 skala 1/4 troszkę cm brakuje do 200cm rozpiętości ale to już spora konstrukcja. Weź jeszcze pod uwagę bardzo istotny szczegół - takielunek; pracujący czy imitacja. Myślę, że w tak dużym modelu imitacja odpada. Kolejna sprawa to łatwość jego montażu do transportu. Gdy pierwszy raz składałem moją 11 na lotnisku to napinanie linek zajęło mi prawie godzinę, a w tym modelu dość łatwo je instalować. W S.E będzie to troszkę trudniejsze ale do przeskoczenia ;).

• 0

#42 Pioterek

Pioterek
  • Modelarz
  • 3536 postów
  • SkądLublin
  • Imię:Piotr

Napisano 10 lipiec 2014 - 10:53

2 metrowy 2płat to już sporo konstrukcja. Mojemu Nieuportowi 11 skala 1/4 troszkę cm brakuje do 200cm rozpiętości ale to już spora konstrukcja. Weź jeszcze pod uwagę bardzo istotny szczegół - takielunek; pracujący czy imitacja. Myślę, że w tak dużym modelu imitacja odpada. Kolejna sprawa to łatwość jego montażu do transportu. Gdy pierwszy raz składałem moją 11 na lotnisku to napinanie linek zajęło mi prawie godzinę, a w tym modelu dość łatwo je instalować. W S.E będzie to troszkę trudniejsze ale do przeskoczenia ;).

Takielunek konstrukcyjnie chyba nie będzie  potrzebny, bo skrzydła są mocowane na bagnetach jak w zwykłych jednopłatowcach. Pewnym problemem będzie unieruchomienie skrzydła górnego w płaszczyźnie poziomej. Dlatego Stearman miał zamiast samych słupków między skrzydłami i wprowadzone "N".  Demontaż skrzydeł mógłby się również  odbywać się jak  w Stearmanie PT17 , ze specjalnymi podpórkami na czas transportu. Masz rację, trochę do przemyślenia będzie.

Stearman PT17 skrzydła.jpg

Podział skrzydeł:

Tartak 01.JPG

• 0

#43 Irek M

Irek M
  • Modelarz
  • 3106 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 10 lipiec 2014 - 12:53

Mocowanie na słupkach utrzyma konstrukcję ale gdy naciągniesz linki wtedy odczujesz sztywność całości. Dolny płat niedzielony też ułatwia transport i montaż. Czyli model troszkę większy niż w skali 1/4 ? Tu w linku jest S.E z balsausa.com. Cenowo podobnie czy nie?
http://shop.balsausa...oduct_p/412.htm
  • 0

#44 pacek

pacek
  • Modelarz
  • 961 postów
  • SkądGóra Kalwaria
  • Imię:Arek

Napisano 10 lipiec 2014 - 13:26

Irek a próbowałeś coś kupić w Balsausa, jak policzyli mi przesyłkę do Polski to mi się odechciało.

• 0

#45 Pioterek

Pioterek
  • Modelarz
  • 3536 postów
  • SkądLublin

Napisano 10 lipiec 2014 - 14:01

Mocowanie na słupkach utrzyma konstrukcję ale gdy naciągniesz linki wtedy odczujesz sztywność całości. Dolny płat niedzielony też ułatwia transport i montaż. Czyli model troszkę większy niż w skali 1/4 ? Tu w linku jest S.E z balsausa.com. Cenowo podobnie czy nie?http://shop.balsausa...oduct_p/412.htm

Dolny płat jest dzielony. Linki, wolałbym ich nie motać przy każdym składaniu modelu, więc jak można by bez byłoby super. Chyba że linki ozdobne mocowane na specjalne pokazy a do zwykłych treningów nie. Może pomyślę o solidniejszym wykonaniu mocowania środkowej górnej wkładki skrzydła bo to ona odpowiada w dużej mierze za sztywność mocowania górnego płata.. Model już wybrałem jest w tytule, ale dzięki za adres - na zdjęciu wygląda ładnie.

• 0

#46 Irek M

Irek M
  • Modelarz
  • 3106 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 10 lipiec 2014 - 14:18

Ja mimo wszystko dolne skrzydło robiłbym w całości tym bardziej, że było mocowane jakby pod kadłubem. W Nieuporcie wychodzą z boków kadłuba ale gdybym robił jeszcze raz to wykonane byłby w całości. Ile to czasu i nerwów pochłania sprawdzanie - nawet kątomierzem czy połówki pod tym samym kątem są rozchylone. Wykonane w całości również usztywnią mocowanie z górnym płatem.

Model produkuje jeszcze zdaje mi się, że Arizona i jeszcze dwie firmy - zapomniałem nazw - ale są w większej skali - 1/5.

• 0

#47 Pioterek

Pioterek
  • Modelarz
  • 3536 postów
  • SkądLublin

Napisano 10 lipiec 2014 - 15:24

Wiesz jak dostanę zestaw to będę mógł bliżej się mu przyjrzeć na ile można go modyfikować. Z boku mocowanie skrzydeł dolnych wygląda podobnie do Stearmana

Tartak 02.JPG

Zdjęcia konstrukcji są udostępnioną mi własnością J.Suchockiego.

• 0

#48 pacek

pacek
  • Modelarz
  • 961 postów
  • SkądGóra Kalwaria

Napisano 10 lipiec 2014 - 15:32

patrząc na te zdjęcia, to raczej makieta z niego żadna  :( . tylko z grubsza przypomina pierwowzór.

• 0

#49 Pioterek

Pioterek
  • Modelarz
  • 3536 postów
  • SkądLublin

Napisano 10 lipiec 2014 - 15:36

patrząc na te zdjęcia, to raczej makieta z niego żadna  :( . tylko z grubsza przypomina pierwowzór.

Ojej ten znowu  :)   - toż nie jesteśmy w dziale makiet. Natomiast postaram się zrobić wszystko, żeby model dobrze latał i nie najgorzej wyglądał. Model w widoku rentgenowskim, nieubarwiony bez ozdobników, zawsze wygląda inaczej niż gotowy. PZL też nie był zbyt urodziwy w samym drewnie.

se 1.jpg

Po oklejeniu ino że bardzo sote.

Może Australijczycy zaczerwienieją z zazdrości  :)

images.jpg

• 0

#50 Pioterek

Pioterek
  • Modelarz
  • 3536 postów
  • SkądLublin

Napisano 11 lipiec 2014 - 22:13

Ja tego nie neguję absolutnie, tylko czy konstrukcja będzie przygotowana np. pod benzynkę? Czy ją roztrzepie... Bo latanie na takich pakietach to drogawe się robi.

PS. materiały w drodze :)

Jaki masz limit rozmiaru załączników? Bo undelivered...

Co do kosztów pakietów, to mam ich zgromadzone całkiem sporo i jednego rozmiaru. Używam ich do wielu modeli wymiennie. W zasadzie nowe modele od razu  planuję już pod możliwości posiadanych pakietów. Pakiety zabezpieczone są w locie telemetrią i MC balanserem. Myślę, że w SE5a uda mi się zapewnić max. prąd nie większy niż 40-45 A co będzie zdrowe dla pakietów a wszystko to razem powinno czynić latanie dość ekonomicznym.

Dzięki za przesyłki mailowe.

• 0

#51 Pioterek

Pioterek
  • Modelarz
  • 3536 postów
  • SkądLublin

Napisano 12 lipiec 2014 - 13:43

Zastanawiam się w wolnych chwilach, czy zastosować w modelu tylne kółko skrętne, czy wynajmować jednak małego ludzika :) :

Kółko skrętne.jpg

• 0

#52 Emhyrion

Emhyrion
  • Modelarz
  • 1946 postów
  • GG:
  • SkądWarszawa
  • Imię:Paweł

Napisano 12 lipiec 2014 - 14:15

Zawsze możesz zrobić płozę z malutkim kółkiem na końcu, częściowo ukrytym w płozie. 

• 0

#53 TeBe

TeBe

Stolarz amator

• Modelarz
  • 4976 postów
  • SkądWarszawa, Mokotów
  • Imię:Tomasz

Napisano 12 lipiec 2014 - 14:20

Hmm... A może zrób płozę skrętną? Będzie i koszernie i nowocześnie.

• 0

#54 noker

noker

... a ile to kosztuje?

• Moderatorzy Forum
  • 1142 postów
  • GG:
  • SkądPuławy City
  • Imię:✈ Rafał

Napisano 12 lipiec 2014 - 14:26

kółko jest potrzebne tylko do kołowania, podejrzewam, że takim bi-planem to start i lądowanie tylko w łożu wiatru bedzie 'koszerne' jak to powiadacie.

• 0

#55 pacek

pacek
  • Modelarz
  • 961 postów
  • SkądGóra Kalwaria

Napisano 12 lipiec 2014 - 14:32

ale SE5a miał tylną część płozy skretną. Latam PUP-em 1/4 i mam płozę ogonową na sztywno i nie ma większego problemu ze startem, jedynie w trakcie manewrów na ziemi trzeba ostro dmuchać gazem na ster kierunku zeby skręcał. Przy starcie ogon unosi się momentalnie i dopóki koła mają kontakt z ziemią sterowanie odbywa sie za pomocą SK.

• 0

#56 Pioterek

Pioterek
  • Modelarz
  • 3536 postów
  • SkądLublin

Napisano 13 lipiec 2014 - 07:12

Mam taki model Tiger Moth  zabawka RC, ale latająca. Tam rozwiązano całkiem fajnie problem kółka. Niby płoza, ale dwa małe kółka po bokach. Dwa żeby obniżyć opór od podłoża. Można by było ten pomysł wykorzystać.

Kółko skrętne01.jpg

• 0

#57 Pioterek

Pioterek
  • Modelarz
  • 3536 postów
  • SkądLublin

Napisano 14 lipiec 2014 - 07:46

Wieści są dobre, może zestaw przyjdzie od Pana Jarka jeszcze przed końcem miesiąca. :)

images (4).jpg

• 0

#58 Pioterek

Pioterek
  • Modelarz
  • 3536 postów
  • SkądLublin

Napisano 15 lipiec 2014 - 00:07

Jeszcze jedno ciekawe malowanie:

wdtanldr3jpg.jpg

• 0

#59 Emhyrion

Emhyrion
  • Modelarz
  • 1946 postów
  • GG:
  • SkądWarszawa
  • Imię:Paweł

Napisano 15 lipiec 2014 - 08:04

Z gry komputerowej...

• 0

#60 Pioterek

Pioterek
  • Modelarz
  • 3536 postów
  • SkądLublin

Napisano 15 lipiec 2014 - 08:09

Tak na smaka:   

Fajny film. Nie wiem czy zauważyłeś, że samolot na znaki Brytyjskie a proporce kolory Niemieckie. Zwolennicy ścisłego trzymania się historii pewnie się tu skrzywią. 

Tu też ciekawy film "z współczesnej epoki" 

• 0

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: SE 5a, SE 5a model, Royal Aircraft Factory, SE 5a Aircraft, RC model, RAF SE 5a

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych