Skocz do zawartości

Czujnik wysokości/timer do DLG


samolocik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Postaw mi kawę na buycoffee.to

http://adrel.com.pl/altimetrBMP.html

Miałem okazję korzystać z takiego, na plus na pewno waga i mikro wymiary ;) Tyle, że po każdym locie/rzucie trzeba by zczytywać wykres i kasować :/

Fajnie sprawuje się altimetr z Hobbykinga, był swego czasu dostępny w abcrc.pl może jest dalej..

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam

Pytanie jest trudne i tak proste kup aparaturę  FUTABE14 lub lepszą wersje i vario i masz wszystko.Ja latam  na FUTABE.

Jakby Graupner nie dawał tego samego... ;)  Ale pstryczki inne... Wydaję mi sie, że to nie jest odpowiedź na pytanie Piotra.

 

Altimeter z HK - jest wystarczający, posiada opcję zapisywania wykresu wysokości

Altimeter od Eagle Tree - posiada wyświetlacz 7 segmentowy, który wyświetla max wysokośc po lądowaniu. Aby zapisać przebieg lotu potrzebne są dodatkowe wodotryski, które niestety ważą i zajmują miejsce. 

Mocowanie najczęściej tam gdzie jest miejsce, lecz należy sprawdzić poprawność pomiaru. 1-3g nie powinny zmienić bardzo SC dla potrzeb pomiaru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Uzywam loggera ktory zrobilem z arduino mikro + bmp180 + slot na karty pamieci mikro sd :) cena ok 45zl

zapisany log otwieram w excelu, a czas lotu... pewnie moglbym zapisac ze dwa lata latania bezprzerwy :P

zasilanie z odbiornika, wymiary troche nie fajne, ale miejsce mam wiec tez mi to nie przeszkadza.

 

pomysl byl taki, ze jak znajde chwilke to dopisze kod na wariometr... ale tej chwilki cos znalezc nie moge :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

A no dlatego, że ten o którym pisałem jest przeznaczony do pomiaru wysokości na zawodach modeli komicznych (podałem zresztą link). Jeden lot - sędziowie zczytują czas lotu i dopiero można lecieć kolejny.  Nie ma możliwości oszustwa.

Obecnie używam altimetru z HK i spisuje się na prawdę fajnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzywam loggera ktory zrobilem z arduino mikro + bmp180 + slot na karty pamieci mikro sd :) cena ok 45zl

zapisany log otwieram w excelu, a czas lotu... pewnie moglbym zapisac ze dwa lata latania bezprzerwy :P

zasilanie z odbiornika, wymiary troche nie fajne, ale miejsce mam wiec tez mi to nie przeszkadza.

 

pomysl byl taki, ze jak znajde chwilke to dopisze kod na wariometr... ale tej chwilki cos znalezc nie moge :(

 

Od dłuższego czasu noszę się z zamiarem zbudowania właśnie takiego zestawu, wszystkie potrzebne elementy walają się już bardzo długo po biurku. Jednak, jak zwykle, ciężko przysiąść się i napisać trochę kodu.

Może podzieliłbyś się źródłami, bądź gotowym wsadem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dłuższego czasu noszę się z zamiarem zbudowania właśnie takiego zestawu, wszystkie potrzebne elementy walają się już bardzo długo po biurku. Jednak, jak zwykle, ciężko przysiąść się i napisać trochę kodu.

Może podzieliłbyś się źródłami, bądź gotowym wsadem ?

A czy to nie ten logger http://jadiema.blogspot.com/2014/09/micro-rocket-data-logger.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swietny opis. Filozofii nie ma, program ma dwa czlony: odczyt wysokosci - zgapiony z przykladu na korzystanie z bmp180 oraz zapis z przykladu zamieszczonego w arduino na 'datalogger' -zapis na SD :)

jedyne co trzeba zmienic w kodzie z powyzszego linku to czestotliwosc zapisu, no i ewentualnie dodac zegar czasu rzeczywistego i jakies filtrowanie.

 

Graty na aliekspress (arduino nano, slot na micro sd i bmp180) z wysylka do domu wychodza okolo 3euro + karta SD jakies 1,5euro :)

 

zasilanie 5v prosto z odbiornika kablem obcietym od starego serwa

 

powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam czy zamiast bmp180 nie można by użyć czegoś bardziej rozbudowanego jak np.

http://allegro.pl/gy-801-l3g4200d-adxl345-bmp180-hmc5883l-arduino-i5278786186.html

i rejestrować znacznie więcej informacji niż tylko wysokość.

W zasadzie chyba dało by się to zrobić, tylko jeszcze nie do końca wiem po co  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swoj logger zlozylem z tego co znalazlem w szufladzie, jesli chodzi o zapis dodatkowych informacji rodzi sie pytanie "po co??".

 

Logger znudzi Ci sie po kilku dniach latania. Dowiesz sie jak wysoko rzucasz, jak ustawic model i przy jakiej wysokosci szybowiec jest tak maly ze go prawie nie widać.

Ja nie jestem zawodnikiem, wyrzucam troche ponad 30m, a przy wysokosci wzglednej ok 160m nawet w okularach ledwo widze model :)

Powodzenia

 

ps.

 

Od dłuższego czasu noszę się z zamiarem zbudowania właśnie takiego zestawu, wszystkie potrzebne elementy walają się już bardzo długo po biurku. Jednak, jak zwykle, ciężko przysiąść się i napisać trochę kodu.

Może podzieliłbyś się źródłami, bądź gotowym wsadem ?

wsadu niestety nie mam:( ale tak jak pisalem wczesniej, swietnie jest opisany tu logger http://jadiema.blogspot.com/2014/09/micro-rocket-data-logger.html

 

Z tamtego kodu proponuje wykasować pomiar temperatury (bo nie ma on sensu w czarnym kadlubie) oraz zmniejszyc czestotliwosc zapisy (wiekszy delay pomiedzy zapisami).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety do treningów najlepszy jest wariometr z telemetrią (optymalny) lub ostatecznie loger z wyświetlaczem LCD podający maksymalna wysokość. Do ustawienia modelu potrzebujemy albo wysokość jaką uzyskujemy przy wyrzucie (sprawdzamy jeszcze w locie lub zaraz po wylądowaniu), albo wartości opadania modelu gdy model trymujemy w locie. Reszta danych jest bezużyteczna ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A no dlatego, że ten o którym pisałem jest przeznaczony do pomiaru wysokości na zawodach modeli komicznych (podałem zresztą link). Jeden lot - sędziowie zczytują czas lotu i dopiero można lecieć kolejny.  Nie ma możliwości oszustwa.

Obecnie używam altimetru z HK i spisuje się na prawdę fajnie.

 

Ale musi być wesoło na takich zawodach.   Sorry, ale nie mogłem się powstrzymać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.