Skocz do zawartości

Inspira 2.5m


magilla
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Postanowiłem że po Guppym czas wystrugać jakiś ciekawsz motoszybowiec. Długo myślałem nad modelem jaki chciałbym zbudować i zapadła decyzja  - Inspira z niemieckiego forum :http://www.rc-network.de/forum/showthread.php/185081-F3J-in-Holz-Inspira. 


 


14613496379_27aeb5ea01_o.png


 


Plany zakłądają rozpiętość 4.5m ale ja postanowiłem że przeskaluje model do 2.5m


 


Jako że w przypadku szybowców nie mam takiej wiedzy bardzo proszę o pomoc przy projekcie. :unsure: 


Nie mam pompy próżniowej więc laminowanie w worku odpada. Skrzydło mogę wyciąć na ploterze ze styropianu.


 


14820000663_8f65171a75_o.jpg


Pytania które mnie nurtują najbardziej to:


1. Czy skrzydło robić techniką styro + fornir czy balsa? 


2. Jaka grubość forniru/balsy? Jeśli fornir to jaki?


3. Widziąłem że nie którzy stosują miedzy styro a fornir lub na fornir tkaninę. Ma to sens przy takim jak ten model? Docelowo wolał bym oklejać folią model.


4. Dźwigary jaka grubość sosny/węgla?


5. Czy pozostawić profil który zakłada plan - SA7036 modyfikowany?


6. Oryginalna Inspira zakłada wieżyczkę z silikiem lecz ja wolał bym przemodyfikować dziób modelu tak aby zmieścić tam silnik.


7. Skrzydła oryginalnej inspiry są eliptyczne czy nie ma problemu abym przerobił je na trapezy?


 


  Powiedzcie czy to wszystko ma sens? :)


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Mateusz - czemu nie chcesz zrobić klasycznie?

 

Hmm.. Wydawało mi się że będzie przede wszystkim prościej.

Myślałem nad tym ale po przeskalowaniu planu z 4.5m do 2.5m obawiam się że trzeba przemyśleć konstrukcję skrzydła. Żeber wtedy jest 2x za dużo. 

Pewnie bym wolał zrobić skrzydło konstrukcyjne ale obawiam się że tutaj bym nie podołał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomysl świetny bede śledzil na pewno, poza tym bardzo lubie takie motoszybole co do pytan hmmm... moze jesli nie czujesz sie pewnie w laminatowych skrzydłach i nie masz sprzętu to zrób klasycznie i raczej ja ci tą technike radzę, skrzydł moga byc trapezowe pewnie, kadłub pod silnik przerabiaj tak jak ci pasuje. Model ładny i na pewno jest sporym wyzwaniem więc kibicuje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A nie myślałeś, żeby zrobić tak jak w linku z postu powyżej tylko bez worka próżniowego? Chętnie bym pośledził budowę takiego skrzydła. Marzy mi się, żeby kiedyś takie zrobić.

 

Jak bym już robił skrzydła styrodur + laminat to już raczej zainwestował bym w tą próżnię. Tylko ta technologia dla mnie jest obca a niesie ze sobą wiele utrudnień więc wole odpuścić.

Prędzej usiądę do kompa i wyrysuje sobie nowe lekkie konstrukcyjne skrzydło ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.