Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Ja także stałem się posiadaczem NLM v2.1. :)

Wykonanie - pełen profesjonalizm.

Kontakt i pomoc ze strony Andrzeja wykracza ponad wszelkie możliwe standardy - żeby wszędzie było takie wsparcie i chęć dzielenia się wiedzą  :D  

Dzięki Andrzeju  ;)

Potwierdzam każde słowo.

Moduł wykonany perfekcyjnie, wsparcie od Andrzeja bezcenne.

Również dziękuję .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sterowanie podświetleniem turbin EDF zrealizować może moduł NLM2 wraz z przestawianiem przepustnicy (Thr). Sterowanie listwą rgb także jest możliwe.

Napisz coś wiecej, czy chodzi o większy zakres mocy ?

 

edit.

może coś takiego ? ;)

https://www.youtube.com/watch?v=cdEHGw2UeYw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, myślałem o czym takim, że wraz ze wzrostem gazu świeciłoby od czerwonego (od ciemnego do coraz jaśniejszego) przez pomarańczowy, żółty do białego.

Jakieś losowe białe błyski samozapłonu też czasem. Taka teoria :)


Próbuję znaleźć film który kiedyś widziałem, ale coś nie mogę.

Cos w tym stylu

https://youtu.be/SYIs8x0aKZ0

https://youtu.be/Tnjzwa75xx4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oświetlenie w wersji Mig29 było już jakiś czas temu, także i z podświetleniem turbin.

Jednak sprawę podświetlenia należy potraktować dość indywidualnie pod kątem zastosowanych zestawów diod. Są różne progi ich zapalania się, jak również sposoby wysterowania.

Mam nadzieję, że kolega forumowy dukeroger, nie będzie miał mi za złe że wstawiam tu Jego model.

Robercie, podobne efekty także można osiągnąć w module NLM2 przygotowując odpowiedni program.

Pozostaje mi przygotować program z diodami rgb, i zobaczymy co z tego wyniknie  :) 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstępnie testy przeprowadzone z nowym-starym kodem, sterowania podświetlaniem turbin EDF oraz diodami LED RGB (moduł) .

 

Nowy kod dla NLM2 i późniejszych. Początkowo opracowany był do modeli replik, poniżej efekt działania programu, w modelu naszego forumowego kolegi

https://www.youtube.com/watch?v=dwe6BY_Bpg8

 

Kod zamieszczony w załączniku dla modelu MIG 29, będący rozwinięciem tegoż kodu z przed dwu lat, obsługuje wejścia i wyjścia modułu wg poniższego:

/*
WYJŚCIA
----------------------------------------------------------------
LED  1 - ZIELONY - PRAWE SKRZYDŁO - ŚWIATŁO OBRYSOWE
LED  2 - CZERWONY - LEWE SKRZYDŁO - ŚWIATŁO OBRYSOWE
LED  3 - PODŚWIETLENIE TURBINY LEWA
LED  4 - PODŚWIETLENIE TURBINY PRAWA
LED  5 - CZERWONY - BEACON SPÓD
LED  6 - CZERWONY - BEACON GÓRA
LED  7 - BIAŁY - OGON/STATECZNIK PIONOWY - ŚWIATŁO OBRYSOWE
LED  8 - zworka
LED  9 - ŚWIATŁA DO LĄDOWANIA 
LED 10 - PODŚWIETLENIE KABINY

WEJŚCIA
----------------------------------------------------------------
CONN 1 - sygnał PWM z odbiornika RC, przełącznik trój-pozycyjny, światła nawigacyjne + beacon
         światła do lądowania i beacon wg stanu przełącznika na złączu CONN-2/CONN-3
         pozycja przełącznika
         0 - wszystkie światła wyłączone
         1 - włączone światła pozycyjne
         2 - włączone światła pozycyjne i stroboskopowe
CONN 2 - sygnał PWM z odbiornika RC, przełącznik dwu-pozycyjny, światła do lądowania
CONN 3 - sygnał PWM z odbiornika RC, potencjometr (drążek przepustnicy), automatyczne załączanie BEACON
         sterowanie podświetleniem turbin
CONN 4 - sygnał PWM z odbiornika RC, przełącznik dwu-pozycyjny, podświetlenie kabiny
CONN 5 - nie używane
*/

Kilka uwag do podświetlania turbin.

 

Wariant 1

W najprostszej wersji ww oprogramowania, podświetleniem sterujemy w jednym obwodzie, co pozwala na zastosowanie listwy-taśmy lub diod mocy, np. takiej z użyciem diod 2835.

Wady: Bez oszałamiających efektów.

Zalety: Łatwe wykonanie i niska cena. Tylko jeden obwód mocy.

 

Wariant 2

Do sterowania podświetleniem turbin, używane są odwa obwody NLM2, w jednym jest taśma/diody w kolorze czerwonym w drugim natomiast są białe.

Kolor czerwony zapala się w pierwszej kolejności, natomiast białe od ustalonego progu.

Wady: Dwa obwody mocy.

Zalety: Dwu kolorowy efekt świecenia zmieniany wraz z otwieraniem przepustnicy. Średniotrudne wykonanie i umiarkowana cena.

 

Wariant 3

Taśma LED RGB dla każdego koloru oddzielnie. Działa, chociaż takie rozwiązanie ma dość poważną wadę, zajmuje trzy wyjścia w module.

Wady: Trzy obwody mocy zajęte. Trudniejsze wykonanie i wysoka cena.

Zalety: Możliwość uzyskania bardzo efektownego podświetlenia turbin.

 

Wariant 4

Rozwiązanie bardzo rozwojowe, choć wymaga zastosowania mikroprocesora 841 w miejsce układu 441 w module NLM2. Chodzi tu o zastosowanie biblioteki Adafruit NeoPixel do sterowania modułem jak poniżej. Bezsprzecznie zaletą takiego rozwiązania, jest wykorzystanie jako wyjścia, tylko jednego złącza np. CONN5 w module NLM2, bez konieczności angażowania tranzystorów mocy.

Wady: Wysoka cena. Konieczność zasilania 5V2A modułu LED.

Zalety: Bez angażowania obwodów mocy NLM2. Możliwość uzyskania bardzo efektownego podświetlenia turbin.

 

VajkU0H.jpg

 

Opisu nowego kodu nie zamieszczam, chyba że bedą jakieś pytania.

 

edit.

poniżej wyjaśnienie znaczenia definiowania parametrów obiektów klasy LED, jakie umieszczone są w kodzie. W przykładzie, zdefiniowane są w funkcji setup()

// pulsacyjnie co 1200ms przez 60ms, z "tłem" o jasności LEDON, działanie natychmiastowe
  Led_Wing._interval = 1200;
  Led_Wing._time = 60;
  Led_Wing._background = LEDON;
  Led_Wing.start = true;

// pulsacyjnie co 2500ms przez 60ms, działanie na żądanie
  Led_Beacon._interval = 2500;
  Led_Beacon._time = 60;

// pulsacyjnie co 2100ms przez 60ms, z "tłem" o jasności LEDON, działanie natychmiastowe
  Led_Tail._interval = 2100;
  Led_Tail._time = 60;
  Led_Tail._background = LEDON;
  Led_Tail.start = true;

// działanie ciągłe z tłem o jasności regulowanej, działanie na żądanie
  Led_EDF._interval = 0;
  Led_EDF._time = 0;

// działanie ciągłe z tłem o jasności LEDBLINK, działanie na żądanie
  Led_Land._interval = 0;
  Led_Land._time = 0;
  Led_Land._background = LEDBLINK;

// działanie ciągłe z tłem o jasności LEDBLINK, działanie na żądanie
  Led_Cabin._interval = 0;
  Led_Cabin._time = 0;
  Led_Cabin._background = LEDBLINK;

działniem na żądanie jest pojawienie się w kodzie pętli głównej loop(), wywołania zmiennej globalnej klasy LED, jak poniżej:

  durationS2 = pulseIn(input_Signal2, HIGH);
  Led_Land.start = ( durationS2 > durationS2mid ) ? true : false;

gdzie Led_Land zapalona zostanie ( .start = true | false ) gdy wartość odczytywana z wejścia input_Signal2, przekroczy wartość w durationS2mid.

 

W pętli głównej loop(), umieszczamy także obsługę obiektów Led_

  Led_Wing.setOnTime();
  Led_EDF.setOnTime();
  Led_Beacon.setOnTime();
  Led_Tail.setOnTime();
  Led_Land.setOnTime();
  Led_Cabin.setOnTime();

Użycie obiektów w tym kodzie, zwalnia z konieczności używania funkcji delay().

NLM2_Mig29_4ch_v2.ino.zip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...
  • 4 miesiące temu...
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.