Skocz do zawartości

Budujemy zaglowke!


Rekomendowane odpowiedzi

Mialem sie juz tutaj nie odzywac, by nikogo nie denerwowac. Ale jak tu milczec, kiedy mam wrazenie, iz nie do konca zostalem wlasciwie zrozumiany...

 

Norbert, juz wczesniej napisalem, ze samo wykonanie zagli (dotyczy to rowniez budowy calej zaglowki od podstaw) wymaga odrobine dokladnosci, ale nie jest trudne. W sieci mozna znalezc gotowe rysunki zagli do modeli typowych klas zawodniczych (10-R, M, IOM, GR65, MicroMagic, nawet Footy) co pozwala szczegolnie poczatkujacym siegnac po rozwiazania gotowe, sprawdzone i przede wszystkim (dzieki obowiazujacym przepisom) dobrze pasujace do pozostalych komponentow typowych dla danej klasy. Natomiast dla modeli z gotowych zestawow wlasnie znalezienie gotowego, pasujacego kroju zagla moze okazac sie najtrudniejszym zadaniem. Ja nie mam pojecia, skad moznaby takowy zdobyc. Owszem, moznaby go zaprojektowac samemu, ale to wymaga juz pewnego obeznania, wiec raczej nie jest to zadanie dla poczatkujacych. Powtarzam jeszcze raz: samo wykonanie nie jest trudne. Jesli zatem koniecznie chcesz wymienic zagle, w pierwszej kolejnosci szukaj (kto wie, moze na rcsailing.net daloby sie cos znalezc) pasujacego do Twojej lodki i praktycznie sprawdzonego wykroju.

 

To nie ma byc zaraz obietnica, wiec uzyje zdania warunkowego: jesli czas mi na to pozwoli (niestety, z tym jest u mnie zazwyczaj bardzo krucho), postaram sie zima zaprezentowac na forum relacje z budowy jachtu zaglowego z uzyciem latwo dostepnych materialow. Dla zachety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

To nie ma byc zaraz obietnica, wiec uzyje zdania warunkowego: jesli czas mi na to pozwoli (niestety, z tym jest u mnie zazwyczaj bardzo krucho), postaram sie zima zaprezentowac na forum relacje z budowy jachtu zaglowego z uzyciem latwo dostepnych materialow. Dla zachety.

O właśnie!

I to by było najlepsze.

 

W sieci jest mnóstwo szkiców, rysunków, i "opracowań", niestety ogromna większość to chłam.

Trzeba naprawdę być specjalistą w danej dziedzinie modelarstwa, aby wyłapać to, co wartościowe. A specjaliści takiej "pomocy" z netu nie potrzebują.

 

Myślę, że to jest właśnie powodem chętnego korzystania z gotowych modeli.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dariusz, akurat do klas regatowych, no, moze z drobnymi wyjatkami w klasach M i 10R, nie koniecznie chlam. Pozostale klasy, a szczegolnie IOM, sa tak obwarowane reglementacja, ze zgodnie z przepisami projektowane do nich zagle sila rzeczy okazuja sie zblizone do siebie w powiedzmy 98%, a w praktyce wszystkie funkcjonuja bardzo dobrze. U poczatkujacych predzej szukalbym problemow wyniklych z niewlasciwej regulacji, ale to dotyczy rowniez zaglowek kupowanych. Nawiasem mowiac, jakby Ciebie naszla ochota na mala odskocznie w kierunku napedu wiatrem, chetnie udostepnie badz pomoge znalezc odpowiednie rysunki.

 

Ja mysle mimo wszystko, ze chec kupna modeli gotowych wywodzi sie raczej z braku informacji o tym, jak latwo zbudowac samemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Nawiasem mowiac, jakby Ciebie naszla ochota na mala odskocznie w kierunku napedu wiatrem, chetnie udostepnie badz pomoge znalezc odpowiednie rysunki.

 

 

 No i tu mnie masz.

Taka ochota przychodzi mi co roku zimą.

Powstrzymuje mnie tylko nieznajomość tematu. Ale gdybym miał plany dobrze pływającej jednostki powiedzmy w klasie 1 metr, to pewnie zacząłbym dłubać...

Tak, że jakby co, to poproszę.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarku, jak widzisz jest parę osób które chętnie zbudują żaglówkę z Twoją pomocą.

 

Jeżeli nie miałbyś nic przeciwko, to czy może to być jacht nielaminatowy? Co do wielkości to wolałbym budować GR65 zamiast IOM - ze względów transportowych, natomiast jeżeli wybierzesz większy, to zbuduję taki :D  

 

Chętnie zacznę gromadzić materiały potrzebne na zimowe wieczory :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takze moja propozycja, przynajmniej na poczatek sklanialaby sie w kierunku konstrukcji drewnianej. Tak jest taniej i latwiej. Na samej interpretacji planow odbija sie to wylacznie przy uwzglednieniu odpowiedniej grubosci poszycia podczas wykonania szablonow.

Dzisiaj poszukam czegos odpowiedniego, zarowno klasy IOM, jak RG65 oraz wrzuce to na jaki serwer.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie całe piękno w modelarstwie rc to budowa od podstaw modelu. Sam się właśnie biorę za Ajaksa ale zaglówka też mnie korci. Choć wpierw muszę się zaznajomić z podstawami żeglarstwa ☺

 

Wysłane z GT-N7100 przy użyciu Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zanim zdecydowałem się na kupno ETNZa dużo szukałem i czytałem w necie.na RC GROUPS chyba najwięcej wątków jest poświęconych budowie żaglówek klasy RG65.jak widać jest to najpopularniejsza klasa właśnie ze względu na tani koszt budowy.planów budowy takiej łódki też jest całe mnóstwo,sęk w tym jak wśród tego mrowia wybrać ten włściwy...

 

przyznam że nie jestem biegły w budowaniu modeli pływających,ale jeśli osoba znająca temat (mam tu na myśli kolegę Jarka ) poprowadzi temat to jak najbardziej jestem skłonny zbudować sobie coś takiego .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam!znalazłem ciekawą stronę z masą planów RG 65: http://rg65.free.fr/http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=2226510&highlight=RG+65+plans#post29189751

 

a wszystko na temat RG 65 jest opisane w tym temacie:  http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=2226510&highlight=RG+65+plans#post29189751

 

najbardziej jednak odpowiadałby mi opis w formie totuoriala ukazujący poszczególne etapy budowy żaglówki... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najbardziej jednak odpowiadałby mi opis w formie totuoriala ukazujący poszczególne etapy budowy żaglówki...

 

Tego jest sporo w sieci. Tutaj przyklad (patrz pod "Triple Crown"):

http://www.flatsau.de/Modell/www.woodenstars.net/50107693b3137f004/50107694360d6100e/index.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, nie. W wiekszosci przytoczonych przeze mnie tekstow, czy ston da sie zaznaczyc tekst i wkleic do internetowych translatorow. Ja moge dodatkowo podpowiedziec, co i jak.

 

Nie chce tez robic obietnic, ale jesli zdobede troche czerwonego cedru i czas mi pozwoli, postaram sie zamiescic tutaj prosta relacje. Raczej nie wczesniej, jak zima.

 

Kto chce juz teraz zaczynac, powinien zastanowic sie, jaka ma byc wielkosc lodki i z jakiego materialu chce budowac. Od tego zalezy dalsza technologia budowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja póki co składam ETNZ-ta i raczej wolno mi to idzie... niestety brak czasu,ale będę chciał w październiku go zwodować  :D .

 

generalnie oglądam,czytam,przeglądam i zdecydowałem że właśnie przez zimę postaram się zbudować żaglówkę typu RG65.jak już wspomniałem i kolega Jarek to potwierdził planów i opisów jest całe mnóstwo poza tym budowa jest w miarę prosta.

 

myślę że trzeba będzie zacząć od zrobienia kopyta kadłuba według dobrych i czytelnych planów a następnie sam kadłub z laminatu.zdjęcia obrazujące ten proces znalazłem przydałby się jeszcze do tego konkretny opis krok po kroku... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.