Skocz do zawartości


Zdjęcie

Rakieta


Ten temat został zarchiwizowany. Oznacza to, że nie możesz dodać do niego odpowiedzi.
7 odpowiedzi w tym temacie

#1 krzysiek w

krzysiek w
 • Modelarz
 • 29 postów

Napisano 24 marzec 2008 - 23:41

ile waży materiał pedny

Zalezy czego uzyjesz.Te słynne karmelki beda wazyc wiecej niz paliwo kompozytowe na nadchloranach.(mowa o uzyskaniu jednakowego impulsu przy tech samych dyszach i kanałach)

czego podsypka

Granuluwany proch czarny

ile taki silnik ma ciągu

mowa o impulsie calkowitym czy maxymalnym??
Całkowite to to wyrazone za pomoca literek lub w N*s,a maxymalny pierwsza cyfra na oznaczeniu silnika (zwie sie to potocznie kopem startowym)
ten startowy zalezy od powierzchni spalania (dlugosci kanalu w paliwie) no i dyszy

jak oblicza sie średnice dyszy

Nie policzysz. Metoda prob i błedew trzeba dojsc.Najlepiej kup silnik jakis,moze byc Piotra Sornowskiego i po wypaleniu rozbiez go i zobacz jak to w srodku wyglada,jak jest korpus zwiniety itp. :wink:

#2 Wieczu

Wieczu
 • Modelarz
 • 8 postów

Napisano 24 marzec 2008 - 20:45

Ja silniki do rakiet kupuje PS 2,5N/s bo taki jest maksymalny ciąg dla s6a wg. regulaminu. A podsypka to zwykly proch. Na reszte pytań nie umiem odpowiedzieć. Krzysiek w, robi silniki, więc te pytania do niego :)

#3 robraf

robraf
 • Modelarz
 • 304 postów

Napisano 24 marzec 2008 - 20:35

jak robicie silniki do takich rakiet, ile waży materiał pedny, z czego podsypka, ile taki silnik ma ciągu ,gdzie wyważa się rakiety i jak oblicza sie średnice dyszy ????

za odp. dzięki

#4 Wieczu

Wieczu
 • Modelarz
 • 8 postów

Napisano 24 marzec 2008 - 18:27

Jutro zrobię na modelarni fotki przykładowej taśmówki, podam wymiary itp. Pozdrawiam

#5 michmruk

michmruk
 • Modelarz
 • 0 postów

Napisano 24 marzec 2008 - 11:20

Siemka, ja moją rakiete zrobiłem ze zwykłej rury PCV srednicy ok. 3 cm + nóżki z opakowania po płycie CD i papierowy czubek. Rakietą bawiłem sie około roku, aż nie złamałem nóżki (upadek z za duzej wysokosci - przesadziłem z silnikiem:D). Jak będziesz chciał sam robić rakiete, ściągnij sobie program spacecad, na pewno się przyda:]

#6 Wieczu

Wieczu
 • Modelarz
 • 8 postów

Napisano 23 marzec 2008 - 23:59

Wszystko zależy od jakiej rakiety:
-makiety: dopóki nie zaliczymy CE (Crash engine) lub jakiś mechanizm np. spadochron (w przypadku jednostopniowej) nie zadziała, w przypadku 3 stopniowych jest łatwiej bo można któryś stopień odbudować. Oczywiście momenty przyziemienia są też niechciane dla makieciaży bo wiąże się to z tym, że któryś szczegół może odpaść (dlatego na zawodach widać ludzi biegnących za opadającymi elementami, by złapać za spadochronik przed przyziemieniem).
-rakiety typu taśmówki, wysokościówki, wiropłaty czy spadochrony: zależy również od tego czy silniki nie wybuchają. Można zrobić delikatne rakiety laminatowe lub też mocniejsze papierowe. Wszystkie są podatne na zginanie, mięcie, wgniecenia. Transport w pudełkach.
Podczas lotu w pionie teoretycznie nie powinno im się nic stać. Praktycznie różnie to wygląda. Aaa zapomniałem czasem może również nie zadziałac podsypka prochowa w silniku, która wybuchając otwiera rakiete (efekt wybuchu: "gazy" uderzają w tłoczek, który jest wypychany ze środka, wypycha taśme, spachron czy łopaty wiropłata, otwiera się głowica i mechanizm spowalniania opadu na ziemię zaczyna działac. Kiedy podsypka nie zadziała rakieta zmienia trajektorie lotu o 180 stopni i wali pionowo w ziemie :P .
-Oprucz tego można zaprojektować własne rakiety, jednorazowe czy wielokrotnego urzytku. Wszystko od inwencji twórczej, teoretycznie można zrobić wszystko :P

Nikt się śmiać nie będzie. Od tego jest forum byśmy się mogli dowiadywać wielu rzeczy i czerpać z niego wiedze.
Jak coś źle napisałem to mnie poprawcie. Mogłem się w czymś walnać :)

edit: i walnałem się, mała poprawka. Dzięki Krzysiek

#7 czhomik

czhomik
 • Modelarz
 • 0 postów

Napisano 23 marzec 2008 - 23:49

Jeżeli ją znajdziesz i wymienisz "silnik rakietowy" to rakieta jest wielokrotnego użytku :D

#8 kuba_1994

kuba_1994
 • Modelarz
 • 0 postów

Napisano 23 marzec 2008 - 22:29

Jestem początkujący i mam jedno pytanie . Ile razy można taką rakietę wystrzelić?
Bardzo bym prosił abyście się nieśmiali. :oops: