Skocz do zawartości

Porównanie wybranych nadajników 9-16k


samolocik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

zrobiłem porównanie nadajników którymi się interesuję, czyli Futaba T14SG, Aurora 9x, Taranis, Graupner MZ 18. Porównanie nie jest jeszcze zakończone więc jeżeli ktoś ma jakieś informacje to chętnie dopiszę do tabelki.

 

Pozdrawiam

Piotr

 

[edit] porównanie nie jest zrobione dla osób szukających specjalistycznych funkcji aparatury a raczej dla typowego "modelarza" jak ja. Dlatego skoncentrowałem się raczej na cenach, ogólnych parametrach itp. nie wchodząc w menu nadajników. Samo porównanie telemetrii jest niezwykle trudne ponieważ każdy producent ma jakąś tam swoją filozofię podłączania czujników i zarabiania na elementach tego systemu. Różne są tez potrzeby kupujących chociażby w zależności od ilości miejsca w modelu gdzie telemetrię trzeba zainstalować itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto bylo by zweryfikowac nastepujace informacje dla MZ-18 bo nie wydaja mi sie prawdziwe. Pisze ze zweryfikowac poniewaz nie mam MZ-18 i nie moge z pelna odpowiedzialnoscia zanegowac tych danych :)

 

"dowolne przyporządkowanie kanałów" - Zalezy co przez to rozumiesz, pewne kanaly z gory sa przypisane pewnym funkcja, tak jak pewnie w Futabie. Ale czy to w starych Futabach jak i GR mozna zawsze bylo przekierowac sygnal pomiedzy kanalalmi z poziomu radia czy odbiornika (na pewno w GR HOTT).

"alarm o pogarszającym się sygnale z nadajnika" - nie wiem jak jest w MZ-18 ale do tej pory w serii HOTT utrata sygnalu telemetrii jest sygnalizowana, a sygnal telemetrii jest slabszy, to prowadzi takze do tego ze zasieg telemetrii jest mniejszy niz deklarowany radia <4000m

"czy podłączenie czujników telemtrycznych wymaga przejściówek" - Wg mojego stanu wiedzy nie wymaga zadnych przejsciowek, po prostu podlaczas do obiornika i po sprawie. Przynajmnije jak tak robilem :). Jedyne co to uzywalem rozgaleziacza (kabel Y) dla wielu czujnikow.

"Czy nadajnik ma wbudowany programator telemetrii?" Jak najabrdziej ma, programuje sie telemetrie jak i urzadzenia podlaczone poprzez nadajnik, i nie jest potrzebny zaden programator - smartbox

"Brak możliwości włączenia nadajnika po aktualizacji oprogramowania" - ewentualne kilka sytuacji nieprawidlowej aktualizacji nie powinny chyba rozrastac sie do powszechnie wystepujacych usterek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

porównania można pisać jak się zna porównywalne aparatury - łącznie z ich zaawansowanymi funkcjami czy możliwościami konfiguracji. Inaczej wychdzą dziwne rzeczy. Co do graupnera to nigdy nie był potrzebny żaden interfejs do telemetrii. co najwyżej kabel Y jesli masz więcej czujników. Moduły łączy się zwykłym przewodem do serw. Tak samo pojawiaja się jakieś dziwne bajki o potrzebnym smartboxie do telemetrii. We wszystkich radiach GR HOTT z wyświetlaczem, telemetrie obsługuje sie z poziomu nadajnika. dodatkowo każdy z odbiorników ma 5 mikserów (czyli o tyle wzrastają funkcje radia, plus można w nich programować wiele elementów (expo, dr, ograniczenia wychyleń serw itp). Również podane przez Ciebie niektóre ceny są zawyżone, plus brak informacji o tanich odbiornikach z małymi wtyczkami które spokojnie wystarczają do wszelkich piankolotów, brak informacji o odbiornikach z wbudowanym vario, gyro czy akcelerometrem, lub gotowych do pracy w helikach z FBL. W sumie to moga być całkiem przydatne informacje przy wyborze aparatury. Informacja o znanie i powszechnie występujących usterkach jest zabawna. Sam tez tak miałem dawno temu przy innym radiu, ale okazało się że to nie aparatura była problemem tylko stary kabelek usb który do tego użyłem. Po wymianie kabla-zero problemów (jakichkolwiek i kiedykolwiek). Niestety już kilka kabli mini USB musiałem wywalić.

to tyle jeśli chodzi o GR.


no popatrz Paweł - kazdy o tym wie ;) i to jak szybko ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz uzupełnić, że wibracje w taranisie są do dokupienia:

Np.:http://www.alofthobbies.com/haptic.html

alarm o pogarszającym się sygnale z nadajnika: Taranis Plus ma self test anteny, a ze strony sklepu napisali: "Ciągła kontrola jakości połaczenia (nadajnik ostrzega o pogorszeniu transmisji)"

do pracy należy dokupić : przejściówke do updatu

softwaru nadajnika - tu chyba jest błąd bo update jest przez kabel usb a do zmiany softu w odbiorniku potrzeba przejściówki.

W software Taranisa jest spowalnianie serw ale nie wiem ile to będzie w sec.

Więcej uwag na razie nie mam. Ciekawi mnie to "grzanie potencjometrów", są o tym jakieś wzmianki?

 

Ogólnie to bardzo fajne porównanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tabelce zapomniałeś dodać czujnika GPS z czujnikiem ciśnieniowym wariometru/wysokościomierza za 395 zł w systemie Futaby

http://www.rcskorpion.pl/towar/p/id/10977/

 i o kablu podłączanym bezpośrednio do odbiornika, a służącym do pomiaru napięcia pakietu (do 70V) za 25 zł

http://www.rcskorpion.pl/towar/1-f1001100-kabel-podlaczeniowy-extra-voltage-z-bezpiecznikiem-futaba/

Odbiorniki R6008SB dołączone do nadajnika gdy zastosuje się serwa S-BUS lub przetworniki S-BUS -  PWM są 18-kanałowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w graupnerze telemetria nie zawswze wymaga modułu vario, gps pomiar napięcia lipo , life do 4 cel oraz pomiar napięcia nie wymagają nic poza wpięciem kabelka , do tego odbiorniki z żyroskopem 3 osiowym i vario lub akcelerometrami , żyroskopami dla 3 osi plus vario i obsługa heli z flybarless bez dodatkowych urządzeń . Do tego dostępne regulatory 3F z pomiarem obrotów napięcia , pojemności itd. .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku nowych nadajników zestawianie możliwości  powinno być opatrzone dopiskiem w takiej a takiej wersji oprogramowania z tego i tego dnia bo za 3 miesiące ktoś zrobi kliku kliku i znów będzie czegoś brakowało . w przypadku graupnera aktualizacje są co 2-3 miesiące coś dochodzi i coś tam się zmienia pozostaje funkcjonalność jednak rośnie liczba odbiorników i elementów telemetrii a ponieważ nadajnik graupnera pełni rolę np. programatora regulatorów czy mikserów odbiornika trzeba jego oprogramowanie ciągle rozwijać .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.