Skocz do zawartości

Budowa toru dla samochodów RC


gnacik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mam kawałek hali (trochę ponad 500m2), i planuję zrobić tam tor dla samochodów RC. Niestety jestem totalnie świeży w tym temacie (na codzień zajmuje się budowaniem makiet + programowanie CNC + stolarstwo), po prostu bardziej chcę to potraktować jako biznes, chociaż to zweryfikuje lokalny rynek, no ale jestem gotowy podjąć ryzyko, dla mnie temat jest bardzo interesujący, no i chcę stworzyć takie fajne miejsce na mapie miasta. Szukałem o tym trochę w internecie ale jest ubogo, albo naprwdę bardzo słabo umiem to robić. Mam więc do Was kilka pytań, byłbym wdzięczny za odpowiedzi.

 

Głównie interesuje mnie jaka powinna być optymalna szerokość toru aby mogło swobodnie ścigać się 8-10 osób (może i więcej, czas pokaże, najpierw planuję zakupić tylko taką ilość aut), w tym samym czasie. Na początku myślałem o jednym metrze, ale na auta w skali 1:10 chyba za mało. Długości toru nie jestem w stanie jeszcze określić, chcę przezaczyć na to około 350-400m2, więc wyjdzie w praniu jaka będzie długość. Na pewno będą jakieś wzniesienia, w sensie wiadukty, aby trochę wszystko uatrakcyjnić.

 

W pozostałej części chcę zrobić tor do driftu, tu już chyba może być mniejsze. Bardzo podoba mi się to co zrobili chłopaki tutaj: www.rcdriftpark.pl, no i ja celowałbym w coś podobnego. Ciekawi mnie tylko z czego zrobili podłoże, tzn. widzę, że beton, ale co dokładnie jest na niego nałozone, betondur?

 

Druga sprawa to auta, gdzie w przypadku driftu to pewnie skorzystałbym z modeli MST. Jednak nie mam pojęcia co w przypadku większego toru. Bo na poczatku myślałem aby zrobić z tego tor rajdowy jak w WRC, jednak nigdzie nie mogłem znaleźć modeli rajdówek, wszystko tylko jakieś buggy czy coś w tym stylu. No i po obejrzeniu wielu filmików stwierdziłem, że chyba za dużo kurzu. Jakby pomysł załapał to ewentualnie na wiosnę jeszcze by się pomyślało, bo na podwórku jest dużo miejsca. W każdym razie myślę o wyścigach Formuły 1 lub super auta (Ferrari, Lamborghini, Porsche itp.). Tylko jak też oglądałem niektóre filmiki to samochodziki takie potrafią rozwinąć naprawdę imponujące prędkości i nie wiem czy to by nie stało się problemem?

Skala koniecznie 1:10, jednak nie wiem czy elektryczne silniki czy benzyna? Co lepiej, dlaczego?

 

No i swoją drogą jeszcze kwestia montowania na takim aucie kamerki GoPro, to jest dla tej wielkości pojazdów istotne obciążenie czy raczej nie ma się co przejmować?

 

Aha, no i kwestia budżetu. Maksimum totalne to jest 60tyś., w tym remont budynku.

 

Byłbym Wam bardzo wdzięczny za wszelką pomoc przy ogarnianiu tematu :-)

 

Pozdrawiam,

Janusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Do aut 1:10 to tylko i wyłącznie wykładzina dywanowa lub asfalt ale większość zawodników śmiga po wykładzinie. Kujawsko Pomorskie jest ubogie w samochodziarzy. Kiedyś jak śmigałem autkiem to pojechałem do Warszawy na takie otwarte treningi dla modelarzy, tam dopiero były tłumy... U nas to garstka jest i większość bawi się w rajdy terenowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No własnie w driftowni we Wrocławiu jest wykłądzina, a w Warszawie w RC Drift Park jest beton. I sam nie wiem jak to rozegrać. Chyba przejadę się w oba miejsca pojeździć i wtedy się okaże.

 

Jeżeli chodzi o polularność to już osobna kwestia, mam masę pomysłów na organizowanie różnych wydarzeń i zachęcania ludzi do udziału. Daję sobie rok, jak moje pomysły nie wypalą to wtedy siedząc i pijąc samotnie piwo pod blokiem, westchnę i stwierdzę, że mogłem Ciebie posłuchać :-)

 

Wracamy więc do meritum sprawy: jakie szerokości torów i jaki sprzęt najlepiej, głównie chodzi mi o ten drugi, wyścigowy? Natomiast tor piaskowy to dopiero na wiosnę na działce pod gołym niebem. Są jakieś firmy, które produkują modele zbliżone do tych z klasy WRC?

 

Pozdrawiam,

Janusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezależnie od efektu końcowego życzę powodzenia :) .

Podoba mi się jasny,czytelny,w miarę realny plan.

Z takimi możliwościami-hala,kasa,zapał jest szansa na zrealizowanie tego co założyłeś.Dobrze jakbyś miał bratnią duszę obok siebie co siedzi w temacie aut ,zawodów-samo forum może nie wystarczyć...

Szkoda że to nie plan lotniska  ;)  bo już bym zazdrościł ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no, lotnisko to już nie wchodzi w grę, za dużo mozna tam zniszczyć i pewnie by były same straty :-)

 

Myślę, że w momencie uruchamiania całości na pewno by się ściągnęło kogoś z doświadczeniem aby coś doradził. Samo kupno sprzętu i jakie maszyny najlepsze to myślę, że tego się tutaj spokojnie bym dowiedział.

 

Póki co naważniejsze w tej chwili są dla mnie są parametry toru aby móc już zaprojektować to w 3D i powoli budować. To akurat byłaby dla mnie najfajniejsza część pracy, bo zawodowo zajmuję się modelarstwem. Myślę, ze jakoś do marca bym zdążył wyremontowac całość i zbudować tor. Tylko ciągle potrzebuję tej informacji odnośnie szerokości toru i jakie auta aby się tam ludzie mi nie porozbijali.

 

Dodatkowo myślałem dać też możliwość dopięcia kamerki GoPro do auta na masce. Wtedy siedziałby taki delikwent przed monitorem i jechał jak prawdziwą wyścigówką. Ten temat akurat całkiem nieźle znam, nie ma najmniejszego problemu z transmisją obrazu z GoPro na ekran w czasie rzeczywistym :-) Myślę, że to by było fajne urozmaicenie.

 

Ten tor w Rudzie Śląskiej rzeczywiście fajny, jednak dla mnie troche ciut przy duży, a w głowie mam coś z większa ilością zakrętów oraz wiaduktami. Generalnie pomysłów jest dużo, teraz zbieram informacje aby móc je zderzyć z rzeczywistością i zobaczyć co może z tego się urodzić.

 

Pozdrawiam,

Janusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja Ciebie nie zniechęcam. Życzę powodzenia. Poznałem kiedyś to wybredne środowisko i można je podzielić na dwa obozy, tych którzy chcą się tylko i wyłącznie ścigać w zawodach i na profesjonalnych torach, i amatorów śmigających pod blokiem i na boisku. Tym drugim nudzi się to średnio po 2 latach i sprzedają autka. Sam się zaliczałem do 2 grupy. Wiem tylko że w Kujawsko pomorskim za dużo to ich nie ma. Znaczna większość zawodników jeździ po wykładzinie modelami elektrycznymi, modele spalinowe torowe jeżdżą po asfalcie. Dodam tylko, że z Bydgoszczy powstał też komercyjny tor do off roadu. Padł błyskawicznie , padł dlatego, że  dla wielu nie do pomyślenia było, żeby płacić jak można dalej pod blokiem..... za darmo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Biorę pod uwagę fiasko pomysłu, jednak mam dużo pomysłów na różnego rodzaju wydarzenia i gry zespołowe, więc liczę na większe zainteresowanie. Po długich przemyśleniach stwierdziłem, że tor będzie miał zmienną szerokość w zależności od fragmentu odcinka, wszystko w zakresie 2-3m.

 

Odnośnie toru do driftu już wiem praktycznie wszystko, będą dwa tory, jeden taki do jazdy ogólnej i drugi z odbiciem lustrzanym do wyścigu 1vs.1.

 

Jednak ciągle nie wiem jakie modele aut do toru wyścigowego? Nie wiem czy lepsze spalinowe czy elektryczne (trzeba wziąć pod uwagę, że auto może być na pełnych obrotach kilka godzin pod rząd), które lepsze?

 

Druga sprawa jak wygląda regulacja prędkości w takich samochodzikach? Bo trochę obawiam się scenariusza, w którym po tygodniu wszystkie auta z toru wyścigowego będą rozbite. Na filmikach na YouTube widziałem, że autka te rozwijają naprawdę duże prędkości :-)

 

Z innych rzeczy to na pewno na każdym modelu będzie kamerka GoPro, zwłaszcza na torze wyścigowym, ponieważ ogarnięcie wzrokiem tego co się dzieje na drugim końcu hali może być trochę problematyczne. A tak to będzie fajna odmiana, wręcz jakby się grało w grę samochodową z tym, że autko jeździ w rzeczywistości :-)

 

Kolejna rzecz. Wpadłem na pomysł, że obok można zrobić plac budowy. Wysypie się trochę piasku, wymyśli scenariusz czego to budowa będzie i wstawić tam sprzęt budowlany RC, wywrotki, koparki, dźwigi... i tutaj pytanie: jakie firmy produkujące taki sprzęt znacie? Bo mi udało się dokopać jedynie do jakichś naprawdę zabawkowym modeli, a interesują mnie większe, porządniejsze i z większą możliwością manipulowania zabawki.

 

Z góry dziękuję za pomoc :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.