Skocz do zawartości

Płytka do zasilania serwomechanizmów poza odbiornikiem


TeBe
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

ad.1 w zależności od tego czego oczekujesz, moga być lub powinny. Jeśli nie zależy Ci na tzw pętli zapasowwej zasilania po stronie odbiornika, moga to być nawet pojedyncze przewody.

 

 

Przynajmniej jeden od strony serwa powinien być podwójny - sygnał i masa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie zależy Ci na tzw pętli zapasowwej zasilania po stronie odbiornika, moga to być nawet pojedyncze przewody.

No właśnie, to mnie prowadzi do kolejnego pytania, czy naprawdę jak w pierwszym poście piny środkowe od strony odbiornika są odłączone, czy jest tak?

 

post-401-0-30531700-1485428575_thumb.jpg

 

Bo wczoraj (co prawda chory i po nocy) sprawdzałem miernikiem i wydawało mi się, że te piny środkowe "+" od strony odbiornika też mają przejście do "+" zasilania?

 

Sorry za głupie pytanie, można to łatwo sprawdzić, ale akurat siedzę w pracy i się zastanawiam skąd zasilić sam odbiornik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co powyżej to projekt roboczy. W ostatecznym wykonaniu piny środkowe od strony odbiornika są podłączone, wszystkie zwarte i połączone z diodą LED (zieloną) od strony odbiornika.

Ta dioda pełni funkcję informacyjną i mówi, czy odbiornik ma zasilanie. Jeżeli podłączysz niezasilaną płytkę do zasilanego odbiornika - jeden dowolny kanał, kabelkiem potrójnym - to ta zielona LEDa się zaświeci informując, że odbiornik ma zasilanie.

Bez dodatkowej dolutowanej zworki nie da się zasilić odbiornika od strony płytki.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej :-) Pamiętając o spięciu minimum jednego kanału z odbiornikiem pełnym kabelkiem potrójnym.

Należy pamiętać, że po założeniu zworki zielona LEDa już nie potwierdza obecności zasilania w samym odbiorniku, a tylko mówi o obecności zasilania na pinach płytki po stronie odbiornika.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wraz z płytką TeBe1, bazując na tym pomyśle, powstała rozszerzona wersja o dwa źródła zasilania. Jak dotąd nie było szerszego zainteresowania tą płytką, tak więc dla tych, którzy byli by zainteresowani zrobieniem samodzielnie takiej płytki lub w wersji rozszerzonej, poniżej przedstawiam dwa warianty płytki.

 

Moduł TeBe2 posiada taką samą funkcję jak TeBe1, z tą różnicą, że można zasilać obwód do serw z dwu źródeł zasilania jako główne i zapasowe. Przełączanie odbywa się w prosty sposób z użyciem podwójnej diody Schottkie'go MBR4045PT do 40A na żródło. Opis znajduje się na stronie Ardupilot.

 

Na końcu postu jest plik do pobrania, w którym znajdziecie obie płytki w formacie dla programu Eagle.

 

TeBe2A.

e84FURO.png

 

CSYu8os.png

 

isGE7h2.png

 

OYlaXGT.png

 

 

 

 

TeBe2B.

 

bqlRNnR.png

Pfugl7M.png

 

bIVtVVS.png

 

 

 

 

 

 

TeBe2.zip

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako ciekawostka podobne rozwiązanie, ale dedykowane pod konkretny odbiornik:

(...)

Była już o tym mowa. Zbliżone rozwiązanie do samodzielnego wykonania, prezentował także nasz forumowy kolega chaosmaker.

 

 

 

Cześć.

Mam pytanie odnośnie zasilania z dwóch baterii, czy odbywa się ono jednoczesnie z obu przy normalnej pracy, czy tylko z pierwszej i wypadku uszkodzenia jej, zasilanie przejmuje druga zapasowa.

 

Pomimo dwu źródeł zasilania, tylko z jednego pobierane jest zasilanie. Czas przełączenia oraz różnica występujących potencjałów pomiędzy źródłami zasilania określa specyfikacja konkretnej diody schotki'ego, która zostanie użyta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem próbne podłączenie. Działa :)

Na zdjęciu :

od góry - serwo przepustnicy silnika

na prawo - serwa skrzydła: lotka, na kablu Y -  2x klapy, lotka

na lewo - serwo podwoziowe

na dole - serwa usterzenia

 

Kabel Y z regulatora Dualsky VR PRO zasila listwę i odbiornik

Listwę z odbiornikiem łączą przedłużacze z końcówkami "żeńskimi".

 

749e808a285d98fb.jpg

 

Miałbym dwie kosmetyczne uwagi. Widziałem na płytkach drukowanych rozbieranych urządzeń że w punktach podłączenia napięcia są wytrawione znaki + i -.

Piotrek_SGM pytał o możliwość zasilania odbiornika przez płytkę. Doradziliście wykonanie zworki.Na początku wpadłem w panikę, bo po podłączeniu zasilania do płytki nie zaświeciła się dioda zielona. Przypomniało mi się że coś o tym pisaliście i zasiliłem odbiornik przez kabel Y.

Myślę że gniazdo takiej zworki powinno znajdować się na płytce. W ten sposób użytkownik miałby możliwość wyboru zasilania odbiornika.

To tylko moje małe spostrzeżenia ale widząc już projekt płytki TeBe-2B jestem pewien że koledzy konstruktorzy nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa.

Wszelkie usprawnienia przyniosą nam pożytek oraz wymierne oszczędności :)

 

Jakim kablem (przekrój) powinna być podłączona płytka do BEC-a ?

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W każdym rozwiązaniu, bardzo cenne są uwagi użytkowników. Zworka do przeniesienie zasilania na płytce TeBe1/TeBe2A to interesujący pomysł.

Złącze na płytce, jakie zaproponował Tomasz, jest przewidziane dla przewodów o przekroju do 1,5mm2. Przewody warto wyposażyć np. w tulejki zaciskowe albo bezpośrednio wlutować w płytkę zamiast złącza. Otwory w płytce w miejscu tego złącza, są również dla przewodów o przekroju do 1,5mm2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.