Skocz do zawartości

Jaka platforma FPV najbardziej stabilna w locie do filmowania?


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Chciałbym zapytać jaka platforma FPV była by najlepsza waszym zdaniem do filmowania? Załóżmy, że naszym priorytetem jest najlepsza jakość Video. Myślę o czymś co potrafi udźwignąć mały kompaktowy aparat (większy od GoPro ale nie koniecznie lustrzankę)

 

Do wyboru mamy Szybowiec, Quadrokopter, Helikopter.

 

Spory szybowiec może bez problemu to podnieść jednak, większość filmów które widziałem nie są zbyt stabilne nawet te z gimlalem. Pomijam ograniczenia związane z lądowaniem i startem.

 

Jeśli chodzi natomiast o helikopter to coś większego z łatwością poniesie nawet lustrzankę, jednak słyszałem, że heli tworzy większe drgania i wibracje niż quad czy to prawda?? Trudniej je wytłumić w heli niż quadzie?

 

Jaką platformę byście wybrali?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ja bym celował w hexacopter z gimbalem na silnikach bezszczotkowych i rozbudowanym FC z masą czujników które zapewnią autolevel i stabilny płynny lot. Zapewne coś na większych śmigłach z silnikami o mniejszym kv. 

 

Heli ma większe szanse na tworzenie drgań z racji tego że ma bardziej rozbudowany mechanizm napędowy i najmniejsza usterka, brak wyważenia czy niedokładne spasowanie np popychaczy może skutkować zaburzeniem działania całego układu. W multikopterach masz śmigło najczęściej bezpośrednio na silniku dzięki czemu używając dobrej jakości silników i śmigieł niwelujesz drgania już na same platformie. W połączeniu z gimbalem wychodzi bajka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budżet wiadomo im mniejszy tym lepiej ale maksymalnie 4000 zł. Jeśli uda się na czymkolwiek oszczędzić to chętnie. ;)

 

Szukam czegoś do zastosować półprofesjonalnych. Moim celem jest osiągniecie lepszej jakości od GoPro, a nie maksymalnej dostępnej na rynku. Nie potrzebuje jakości perfekcyjnej bo materiał nie będzie wykorzystywany w TV tylko na YouTube. Dlatego planuje używać kompaktowej cyfrówki z wymienną optyką. To zmniejszy koszty i wagę. 

 

Co powiecie na taki zestaw:

DJI F550   2000zł -  http://www.drony.net/hexacopter-f550-arf-kit-dji-naza-v2-gps-podwozie.html

Gimbal 500zł - http://www.perfecthobby.pl/4879-gimbal-brushless-for-sony-nex-silniki-4108-130-zlozony-mega-cena

Pakiety - 600żł

 

Zakładam, że ten sam gimbal może kosztować więcej w innych sklepach a tu jest niedostępny... Więc pewnie zbliżymi się do 4000zł

 

I czy ta NAZA jest faktycznie taka straszna i mam się bać "flip of death"?

 

Dzięki za pomoc  :)

 

p.s Chodzi mi głównie o uzyskanie stabilnego obrazu, to jest pierwszy krok. Z całą resztą sobie jakoś poradzę, bez stabilnego obrazu nic nie zrobię obróbką.Cjhyba najbardziej stabilny obraz byłby z balonu lub sterowca ;)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkiem, całkiem jeżeli chodzi o quada, zwłaszcza na zestawie E-300 który mało pali i długo lata.

Co prawda latam quadami dopiero od listopada ale na kilkadziesiąt lotów na Naza m lite i V2 i nie miałem żadnych przygód, myślę że kłopoty wiążą się ze

złą kalibracją przed startem lub nieudaną partia sterowników, które w/g zapewnień producenta są poprawione.

Poza tym statystycznie Naza plasuje się w czołówce niezawodności działania, chociaż jest najczęściej używana przez "zielonych pilotów"

Na gimbalach się nie znam, ale do kosztów dolicz aparaturę i myślę, że jak dołożysz do 5000,- to już coś z tego będzie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za opinie. 

 

Macie rację z tymi Chinami. Tak na szybko zerknąłem i od razu udało mi się znaleźć.

 

Cały KIT włącznie z Jednostką centralną za 670 zł.Zastanawiam się tylko co to za centrala skoro nie NAZA v2? Skoro NAZA jest tak krytykowana to może to i lepiej mieć to chińskie coś niż NAZA? Sam już nie wiem czy ten zestaw jest wart swej ceny?

 

http://www.aliexpress.com/item/Hex-Rotor-HexaCopter-RTF-W-F550-FlameWheel-Kit-KK-2-3-Controller-ESC-Motor-Weld-debug/1478155281.html

 

Z NAZA znalazłem natomiast taki zestaw za 2300zł

 

http://www.banggood.com/DJI-NAZA-M-V2-GPS-F550-ARF-KIT-Landing-Skid-Combo-p-940052.html

 

Bardzo duża różnica w cenie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Chinach te zabawki są akurat droższe, najtaniej w/g Twoich założeń wychodzi to http://www.drony.net/hexacopter-f550-arf-kit-dji-naza-v2-gps-gimbal-h33d-adapter-h33d-podwozie.html + aparatura i mieścisz się w założonym budżecie i masz sprzęt w miarę dobry i nie miej złudzeń, że taniej zrobisz coś w podobnej klasie.

To z aliexpres to jakieś gajgi są.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam podałeś linki z Banggood i naszego sklepu to sobie porównaj.

Szał zakupów w Chinach jest tak wielki, że nie sprawdzamy naszych sklepów, w których jest często taniej na pewno szybciej i bez problemów z dodatkowymi opłatami i gwarancjami. Poza tym nasza złotówka coś nie trzyma fasonu i spada na pysk :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemysław to ja wrzuciłem linki. :)  I faktycznie ten z NAZA jest droższy w Chinach. Natomiast rezygnując z NAZA na rzecz Tego innego Kontrolera Lotu mogę mieć całość za 670zł. Tylko nie wiem czy to nie jakieś badziewie. Mam na myśli kontroler, cała reszta jest taka sama jak w Polsce.

 

Swoją drogą sama NAZA kosztuje 300 $ w Chinach więc dość sporo a ludzie na nią narzekają. 

 

A w kwestii "flip of death" to np. ten filmik pokazuje to zjawisko i nie wiem, to nie wygląda na błąd pilota??? I zaczynam się tym trochę niepokoić. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cyt:"cała reszta jest taka sama jak w Polsce." chyba żartujesz, jeżeli chcesz taniej zespół napędowy to rozważ to

http://www.goodluckbuy.com/4x-ld-power-mt2212-920kv-brushless-motor-cw-ccw-for-dji-phantom-f450-f550-multi-rotor-black.html

i to

http://www.goodluckbuy.com/18a-opto-esc-electronic-speed-controller-for-rc-multicopter-dji-f450-550.html

są to podróby oryginałów

Jeżeli chodzi o kontroler to piszesz o maksymalnej stabilizacji w kwocie do 4000 więc nie szukaj wynalazków bo np konfiguracje z gimbalem  

mogą pochłonąć Cię już do końca życia a z forów tematycznych nie wyjdziesz.

Jeżeli chodzi o problemy z Nazą to są takie same jak z innymi kontrolerami 

Statystyki

post-10282-0-70329900-1425816018.jpg

 

Teraz dodaj procentowy udział Nazy w latadłach dla początkujących i wychodzi lepiej jak modny Pixhawk

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem wiele kopterów na nazie: Phantomy 1 , FC40 , 2 i 2 V2, hexy F550 i Tarota 680 Pro. Wylatałem nimi naprawdę sporo godzin i nigdy żaden z nich nie wywinął mi numeru. Jestem pewien, że zdecydowana większość ucieczek wynika tylko i wyłącznie z głupoty użytkowników. Dla przykładu, ostatnio sprzedałem swojego Phantoma 2 po ok 20 lotach. Wypieszczony, latał perfekcyjnie, wisiał jak zamurowany, z FPV czasem latałem na kilometr. W 100% pewny i sprawdzony model, rękę dałbym za niego obciąć ;) I pisze do mnie klient z pretensjami, że mu się Phantom nie włącza, tylko zapalają się diody na "baterii". To go odesłałem do przeczytania instrukcji zanim rozwali model... Póżniej jak już doszedł jak go włączyć to mi pisze, że po wystartowaniu zaczął mu uciekać i gdyby nie "home landing" to by mu całkiem zwiał... Gdzie jego rzekome "home landing" było Home Lock'iem trybu IOC. Znów go odesłałem do instrukcji z naciskiem na przeczytanie za co odpowiadają poszczególne przełączniki na aparaturze, czym jest IOC i jak wyglądają poszczególne tryby lotu: GPS, ATTI, FALSAFE, MANUAL. Żeby poczytał o kolorach diód, którymi w zasadzie Naza wszystko sygnalizuje itd. Później mi napiał, że już opanował go w 100%.... ale nie da się go podłączyć do kompa przez asystenta Phantom 2 Vision bo wyskakuje błąd...więc mu przypomniałem, że nie ma Phantoma 2 Vision tylko Phantom'a 2. Nie wiem skąd we mnie tyle cierpliwości, ale już mnie ani trochę nie dziwi, że Phantomy spierniczają... I bardzo dobrze, powinny się trzymać od takich lataczy jak najdalej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja zadam podstawowe pytanie, które powinno paść na początku: Przemku, ile Masz godzin wylatanych na wielowirnikowych platformach ?

Jeśli myślisz, ze to takie proste jak na filmach youtube, to się mocno mylisz.

Jeśli nie Masz doświadczenia w lataniu takimi "urządzeniami", to proponuję na początek coś nie drogiego, i na początek nauczyć się latać. Po nick-u wnioskuję, że "ogólne latanie" modelami nie jest Tobie obce, ale to zupełnie inny rodzaj "latania".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemysław - masz rację, Chińczycy stosują zamienniki "podróbki" oryginalnych silników i regulatorów. Zmyliło mnie to, że Silniki DJI mają nazwę "C2212" a na aukcji Aliexpress było napsiane "2212". To jednak podróby. 

 

Jeśli chodzi o ten zestaw który planuje czyli F550 i gimbal nex to chyba nie działa on najlepiej. Widziałem wiele filmów na Youtube i prawie w każdym są jakieś bujania, szarpania i nie działa to płynnie. Mam wrażenie, że Phandtom z GoPro lata dużo stabilniej. 

 

Nie jest to tak stabilne jakbym oczekiwał cały czas się buja nie wiem czy to wina operatora:

 

Artur latam na symulatorze od kilku miesięcy. Wiem, że wiele osób jest sceptycznych odnośnie symulacji, ale wszystko co zrobię z samolotem wirutalnie potrafię zrobić realnie, a to czego nie zrobię na symulatorze nie zrobię tez na żywo bo mi nie wychodzi. Więc mam wrażenie, że "miej więcej" oddaje to rzeczywistość. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądnąłem chyba wszystkie dostępne gimbale na rynku które podejdą pod kompaktową cyfrówkę. I chyba tylko te dwa są w miarę stabilne a nie kosztują fortuny:

 

http://www.hobby-wing.com/arris-zhaoyun-3-axis-brushless-gimbal-32bit.html

http://www.hobby-wing.com/dys-eagle-eye-handheld-3-axis-gimbal.html

 

Choć ten poprzedni DYS też wchodziłby w grę. tylko nigdy nie wiem czy te filmy są tak popsute bo ludzie nie kalburują i nie wyważają tych gibali czy one same w sobie są tak beznadziejne, że nie da się ich wyregulować by działały dobrze.

 

Na tym filmie z traktorami to tak wszystko się trzęsie, że to jest w ogóle nie akceptowalne.

 

Brałbym Phantoma gdyby nie to, że chce móc podnieść coś większego niż gopro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.