Skocz do zawartości

Zdjęcie

Lublin R-XIII D

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
29 odpowiedzi w tym temacie

#21 ZKA

ZKA
  • Modelarz
  • 13 postów
  • SkądPodlesie
  • Imię:Zbyszek

Napisano 03 November 2015 - 21:43

Gdyby tak było z tą sztywnością kadłuba to nikt nie stosowałby napinania cellonem przyszytego lub przyklejonego do rozpórek płótna...

Cięgna krzyżowe, owszem usztywniają zasadniczo kratownicę ale kratownica to jeszcze nie kadłub. Dopiero zamknięta poprzez oklejenie płótnem bryła (kratownica, wręgi, półwręgi i podłużnice) stanowi kadłub a jej sztywność zależy od sztywności ścianek czyli płótna...Ale to tylko teoria jest.

No tak ale co z Lublinem ter i G w których poszycie było sznurowane w celu możliwości podglądu stanu kratownicy .?

Naprężenie pokrycia cellonem miało też na celu zmniejszenie oporów aerodynamicznych , zabezpieczenie przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi oraz zmniejszenie palności pokrycia przez dodanie do ostatniej warstwy cellonu specjalnego modyfikatora .

Tak pisali w instrukcjach ... ale to było przed wojną ;)

Krzysztofie mówisz i masz :)

P1010091.JPG

Przednie podparcie statecznika , inne niż w RXIIIc i ter - tam windka zmiany kąta zaklinowania statecznika napędzała

dwa popychacze  po bokach.

W "D" śruba windki jest połączona od razu ze statecznikiem :(

P1010092.JPG

Tylne podparcie i jdenocześnie oś obrotu statecznika

Pozdrawiam

• 0

#22 Piotr21

Piotr21
  • Modelarz
  • 177 postów
  • SkądOkolice Krakowa
  • Imię:Piotr

Napisano 23 November 2015 - 18:22

Witam serdecznie

Tak z cicha pękł , a tu robota modelarska najwyższej próby.

Trzymam kciuki za ukończenie budowy i oczywiście kibicuję.

Pozdrawiam

Piotr

• 0

#23 mnich

mnich
  • Modelarz
  • 38 postów
  • SkądŁuków
  • Imię:Artur

Napisano 12 April 2016 - 12:37

Mam od kolegi samodzielnie wykonane plany tego samolotu i zamierzam go kiedyś zrobić. Tylko nie jako makietę. No może pół.

Teraz pytanie. Jak wyginałeś dolne listwy podłużne na kadłub, aby prostując się nie wyginały górnych i trzymały fason?

• 1

#24 ZKA

ZKA
  • Modelarz
  • 13 postów
  • SkądPodlesie

Napisano 17 April 2016 - 21:48

Kratownice kadłuba były gięte i klejone na desce wg.wyrysowanego wzoru . Zachowanie właściwego kształtu zapewniły skośne rozpórki które nie pozwoliły na odkształcenie się podłużnic po zdjęciu z szablonu ,Niestety zdjęć obrazujących ich wykonanie nie ma , ponieważ nie planowałem umieszczania relacji na forum .

Ponieważ jestem zajęty innym projektem ( regaty SPA 2016)postępy w budowie znikome, aby jednak pokazać że temat nie umarł kilka zdjęć tego co  w wolnych chwilach udało się zrobić .

P1010099.JPG P1010100.JPG P1010102.JPG P1010120.JPG P1010121.JPG P1010123.JPG P1010125.JPG

Niestety poważnie Lublinem będę mógł się zająć po zakończonych regatach t.j. w styczniu przyszłego roku .

Do tego czasu relacje z budowy będą sporadyczne :(

• 0

#25 coster

coster
  • Modelarz
  • 138 postów
  • SkądParyz
  • Imię:Sebastian

Napisano 19 April 2016 - 19:40

witam co do regat ,jesteś już zgłoszony do startu czy dopiero będziesz dopisywał się do listy startowej ? 

a przepraszam własnie znalazłem cię z bratem jak mniemam :) zamierzam od pana Maderskiego budować Pasje 925  

• 0

#26 ZKA

ZKA
  • Modelarz
  • 13 postów
  • SkądPodlesie

Napisano 20 April 2016 - 09:39

witam co do regat ,jesteś już zgłoszony do startu czy dopiero będziesz dopisywał się do listy startowej ? 

a przepraszam własnie znalazłem cię z bratem jak mniemam :) zamierzam od pana Maderskiego budować Pasje 925  

Kacper to syn .

Pasja 925 to duże wyzwanie .Życzę powodzenia w budowie :)

• 0

#27 coster

coster
  • Modelarz
  • 138 postów
  • SkądParyz
  • Imię:Sebastian

Napisano 20 April 2016 - 20:46

Kacper to syn .

Pasja 925 to duże wyzwanie .Życzę powodzenia w budowie :)

a to przepraszam myślałem że brat :) myślałem też o SPA może za jakieś 2, 3 lata coś pomyśle na tym :) 

jak znajdę miejsce do budowania to będę brał się za PASJE :) narazie brak miejsca chyba że do polski zjadę :)

• 0

#28 mecenas

mecenas
  • Modelarz
  • 286 postów
  • Skądz Grodu Kraka
  • Imię:Wojciech

Napisano 03 November 2016 - 21:37

Cześć Zbyszku, imponujący model!

Mam pytanko - Czy możesz podać namiar na te "zapięcia" które pokazałeś w poście #24? albo podać wymiary?

• 0

#29 ZKA

ZKA
  • Modelarz
  • 13 postów
  • SkądPodlesie

Napisano 11 December 2016 - 17:51

Witam po przerwie ,

jak pisałem wcześniej była ona spowodowana przygotowaniami i udziałem w regatach SpA 2016 (Setką przez Atlantyk) .

ponieważ swoją część trasy mam już za sobą (niestety :() i jestem w kraju , czas wrócić do Lublina .

Myślę , że już niedługo będę mógł pokazać kolejne etapy budowy modelu .

Wojtku , zapięcia są mojej "produkcji "  długość zapięcia to ok. 18 mm.

Gdyby ktoś był zainteresowany regatami to tutaj można znaleźć informacje http://maderski.pl/blog/index.php

• 0

#30 skippi66

skippi66
  • Modelarz
  • 341 postów
  • SkądŁódź
  • Imię:Michał

Napisano 13 December 2016 - 08:12

Zawsze podziwiałem żeglarzy z małych łódek że ważą się na takie wyczyny. A jeszcze solo! 

• 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych