Skocz do zawartości

THERMIK XXXL od Valentamodel


Konrad_P
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Któregoś razu w długi zimowy wieczór z nudów przeglądałem forum. W jednym z wątków Piotr (Piotralski) wstawił bardzo nierozsądnie i kompletnie nieprzemyślanie fragment filmu z YT z pewnym w ogóle mi nieznanym modelem. Gdyby nie to, że zachwyciła mnie mechanika skrzydła tego modelu, pewnie uszedł by mojej uwadze. Zaraz po tej publikacji filmiku z YT zacząłem rozmawiać z Piotrem, ponieważ opacznie wywnioskowałem z jego postu, że ma lub zamierza mieć ten model. Chciałem się dowiedzieć coś na jego temat. Warto, nie warto się interesować tym modelem.

Okazało się, że Piotr nie ma tego modelu, ale też mu się podoba. No i tak od słowa do słowa, jeden drugiego nakręcał i podpuszczał i po 3 miesiącach rozmów, zastanawiania się, dyskusji nad wyborem wyposażenia oraz kolorystyką, postanowiliśmy zamówić sobie po jednym.  :)  

W czwartek 30.04.2015 przywiozłem z Czech dwa piękne modele THERMIK XXXL 5m i jeszcze coś ale to inna historia innego Piotra. 

Ale zanim o modelu to chciałbym napisać kilka słów o producencie tego modelu.  Pierwszy raz w fabryce u Valentów byłem na początku lutego. Pojechałem żeby zobaczyć na własne oczy to co zamierzałem kupić i przekonać się czy naprawdę warto. Po wejściu do budynku od razu rzuciło się w oczy, że jestem w profesjonalnej fabryce modeli. Żadna chałupnicza robota tylko produkcja na dużą skalę. Budynek dwu kondygnacyjny gdzie na parterze były wytłaczane modele a na piętrze składane i kompletowane do wysyłki. Firmę prowadzi o dziwo żona Mirka Valentowa a mąż jest od roboty :lol:
  i gadania z gośćmi.

Produkują jakieś 20 rożnych modeli ale z rozmowy i ogólnego oglądu można było zauważyć że mocno się rozwijają i pracują nad nowymi konstrukcjami. Jak byłem w lutym Valeta zapowiadał nowy model do konkurencji GPS-Triangle: http://www.gps-triangle.net/  

W kwietniu jak odbierałem modele to ten zapowiadany nowy model, który dostał nazwę CHILI był już po oblocie. Obecnie na topie jest nowy model do F5J Carbonara (na rynek niemiecki) Twister (na rynek europu środkowej)

 

Cóż jak świat długi i szeroki modelarze to gaduły :D.  Zamiast odebrać modele, zapłacić i szybko wrócić do domu to spędziłem u Valentów prawie 4 godziny. Oczywiście dowiedziałem się o osiągnięciach ojca i syna w turze F5J i o nowej konkurencji GPS-Triangle i wiele, wiele innych opowieści. Ogólnie bardzo otwarci, życzliwi i sympatyczni ludzie.

 

Wracając już do modelu to kupiłem go z przeznaczeniem do wysokich i długich :) lotów termicznych. Ale jak się naoglądałem filmów z YT to dochodzę do wniosku, że ten model spokojnie polata na klifie lub zboczu.  :) 

 

Budowa modelu

Rozpiętość skrzydeł 4,95m, powierzchnia skrzydeł to 104,1 dmpowierzchnia statecznika poziomego to 9,1 dm2.

Model jest całowęglowy a kadłub dodatkowo wzmacniany kevlarem.

W skrzydłach tego modelu będzie zamontowanych 8 serw, lotki, klapa pośrednia, klapa główna oraz hamulec.
Model ma pływający statecznik poziomy oraz dwa sposoby montażu serw ogonowych. Mogą być w kabince na bowdenie oraz mogą być montowane na ogonie w stateczniku pionowym.

Wybór miejsca montażu serw ogonowych będzie zależał od możliwości wyważenia ale na tą chwilę po konsultacjach z Ryszardem :) zdecydowałem się na zamontowanie obu serw w ogonie. 

Przy budowie i uzbrajaniu modelu będę się wzorował na relacji modelarza z Francji oraz z relacji z forum niemieckiego: http://www.rc-network.de/forum/showthread.php/38656-Ich-habe-einen-Thermik-XXXL!

Rozwiązania przytoczone bardzo mi się podobają i nie ukrywam, że chcę je zastosować w swoim modelu. Oczywiście będę wprowadzał swoje modyfikacje ale koncepcja będzie podobna. 

 

Model będzie miał następujące wyposażenie:
1. Silnik: Hacker BL 50 10XL + 6,7:1 z przekładnią

2. Regulator: Phoenix Edge 100A 
3. Serwa: 9 szt. KST 125MG i 1 szt. KST 115MG
4. Łopatki: węglowe 23x12 od RF 
5. Kołpak biały: 38mm 0* też od RF
6. Pakiet silnikowy: 6s - wielkość określę po pierwszym wstępnym wyważeniu ale będzie między 4000 a 5000mAh 35C
7. Pakiety zasilające elektronikę: 2 szt. LiFe o pojemności  2100mAh.

8. Wyłącznik:  Jeti DPS 40 - podwójny elektroniczny wyłącznik. Ale tu jeszcze nie podjąłem ostatecznej decyzji bo mam 2 lub 3 koncepcje i się nad nimi mocno zastanawiam.

Bardzo bym chciał zmieścić się z wagą do lotu w 7 kg ale jak wyjdzie trochę więcej to dramatu nie będzie.

No cóż lekki to on nie jest ale też i nie jest mały. Nie umiem powiedzieć czy to dużo czy nie. Patrząc na mojego Relaxa 3m i wagę do lotu 2100g to THERMIK 3XL wydaje się być dość ciężki.

 

A tak przedstawia się waga pustego modelu:

1. Kadłub carbonowo-węglowy+silnik                        - 1170g

1.1 Kadłub pusty                                                             750g

2. Centropład z zamontowanymi hamulcami aero.    - 1892g

3. Skrzydło lewe                                                         -   897g

4. Skrzydło prawe                                                       -   892g

5. Statecznik z bagnetami                                          -   166g

6. Bagnety węglowe do skrzydeł                                -     87g

                                                           RAZEM            - 4684g

 

Zdjęcia i relacja z uzbrajania modelu wkrótce. Model będzie uzbrajany powoli ponieważ chcę go zrobić dokładnie a to wymaga przemyśleń. ;) Ponadto teraz się powinno latać a nie budować modele. :P

 

 

EDIT

Wstawiam bardzo słabe zdjęcia modelu. Jak będzie ładna pogoda to zrobię jeszcze raz już porządnie i ze szczegółami.

1.jpg

T1.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

O kurna ;)  zapowiada się ciekawy temat na kilkanaście stron.

Od razu  dla Was wielkie gratulacje z tytułu nabycia Thermików i liczę na relację foto/video ze składania ,oblotu.

No, 5 metrów to już kupa modelu :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5metrów... ? No nie licho... Od samego czytania wpada się w stan lekkiego uniesienia. Od patrzenia to już

będzie psychopatyczno-euforyczny zachwyt połączony z niekontrolowanym ślinotokiem ;)

Czy będzie okazja zobaczyć go na pikniku lotniczym na górze Żar 18-19.07.2015 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz muszę publicznie bardzo podziękować przedmówcy Wiesławowi za pomoc w zakupie silnika do tego modelu. Niestety jestem nie czytaty i nie pisaty w niemieckim, więc zwróciłem się do Wiesława o pomoc. Wszystko poszło idealnie i od prawie dwóch miesięcy silnik czekał na model.

Wiesławie bardzo Ci jeszcze raz dziękuję za pomoc. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj. Wyprzedziłeś moje plany co do xxxl. ;) Zastwnawiam się czy dobór silnika nie jest trochę na :wyrost". Mam Volcano z silnikiem Roton1000 ciąg 8600g(ciężar modelu jaki wyciągnie) silnik ma 85%sprawności max 40A i robię 8 wyciągnięć mojego volkano(4500g).Mój kolega Andrzej ma taki sam zestaw.Byliśmy u p.Valenty (ja 2 razy a Andrzej 3) i on stosował Rotona 900,było OK. 

POwodzenia w oblocie i zapewniam że banan zagości na Twojej twarzy  na bardzo długo bo modele Valenty dobrze latają(mamy ich trzy) Maciek

post-17314-0-12398700-1432467049_thumb.jpgpost-17314-0-67118900-1432467123_thumb.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak coś czułem, że jak zacznę temat to się odezwą modelarze którzy też mają fajne modele od Valenty.

Byliście i pewnie widzieliście 3XL. Naprawdę piękny model, choć ten nowy CHILI 4,7m też jest rewelacyjny. Valenta na centropłacie Chili siadł bez problemu. Podejrzewam, że bez problemu polatał by w F3F.

 

PS.

Świdnica rzut kamieniem więc może się którego razy umówimy na wspólne latanie modelami od Valenty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak coś czułem, że jak zacznę temat to się odezwą modelarze którzy też mają fajne modele od Valenty.

Byliście i pewnie widzieliście 3XL. Naprawdę piękny model, choć ten nowy CHILI 4,7m też jest rewelacyjny. Valenta na centropłacie Chili siadł bez problemu. Podejrzewam, że bez problemu polatał by w F3F.

 

PS.

Świdnica

rzut kamieniem więc może się którego razy umówimy na wspólne latanie modelami od Valenty.

Konrad. Możemy się umówić na latanie Valentowe,najlepiej sobota-niedziela ale w Rogożnicy,bo najlepiej. Izbocze i lotnisko. Jurek ma nr do mnie,weż od niego lub pisz na PW. Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie. A jak już jakieś zbocze to byłoby ekstra.  :)

Na f3f to nie bardzo,ale przy 2-3m mój Dingo latał z termiką bez problemu. Jest zbocze i płaskowyż i las i grill i spokój Nawet dawców nerek niema za dużo.Ja mieszkam po środku zboczy wszędzie mam 25km(Bielawa-Rusko-klif-Rogożnica) latam z Andrzejem R. od wielu lat. Maciek

post-17314-0-37671100-1432475213_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konrad napisał wszystko :)

Przy okazji bardzo wielkie podziękowania dla Konrada bo załatwił wszystko na tip-top.

W zeszłą sobotę byłem w gościach u Konrada i Szczepana (pozdrawiam przy okazji) i powiem szczerze że lotnisko w Michałkowie jest cudowne!

Mój setup różnić się będzie chyba jedynie silnikiem, Hacker A40-10S z przekładnią 6,7:1 i kołpakiem 40mm :)

Taki napęd mam w Alpinie i sprawdza się.

 

 

post-9368-0-24951600-1432483997_thumb.jpg

post-9368-0-41353100-1432484017_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konrad! Zabieraj rodzinę, grila coś do niego i krzesełka.Nikt nie będzie się nudził. Puchar Ślęży zakończy się w sobotę bo w niedzielę będzie cisza. Zabieraj elektryki lub gumę będzie ok. Andrzej i ja może z żonami, jest chętny kolega z Legnicy  i może zabierzesz jeszcze kogoś z Małego Lwowa :D ? Niedziela pasuje. Maciek post-17314-0-73860300-1432650089_thumb.jpg.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja propozycja po wewnętrznych rodzinnych ustaleniach to niedziela. :)

Konrad, niechcący nacisnąłem czerwoną strzałkę przy Twojej wypowiedzi  i chyba coś narozrabiałem. Wyszedł jakiś minus ale to pomyłka z mojej strony. Przepraszam. Jak to odkręcić? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konrad, niechcący nacisnąłem czerwoną strzałkę przy Twojej wypowiedzi  i chyba coś narozrabiałem. Wyszedł jakiś minus ale to pomyłka z mojej strony. Przepraszam. Jak to odkręcić? 

:D  :D  :D  :D

Spoko na szczęście forum jest tak zrobione że ja nie widzę pod swoimi wypowiedziami żadnych plusów czy minusów.

Poza tym jestem starej daty więc i tak za bardzo nie kumem tych zielonych i czerwonych numerków.  :)

 

PS.

W niedzielę latamy w Rogoźnicy :) , tylko kurna niech znów zacznie padać w weekend to mnie chyba coś trafi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.