Skocz do zawartości

Taranis w modelach pływających FSR


Marus
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Używam Taranisa do sterowania modelami FSR. To znaczy do sterowania ślizgów spalinowych. Używam go od początku sezonu i sprawuje się doskonale. Żadnych zakłóceń na wodzie i problemów z wilgocią czy innych. Z dosyć dużymi bulami doszedłem z nim do ładu. No prawie doszedłem.

Nasze silniki wymagają w czasie pracy na wodzie regulacji WR-a to coś jak gdyby regulacji składu mieszanki paliwa w czasie ślizgu. Reguluje się ten parametr raz dla danego silnika w danej łódce a potem tylko minimalne poprawki w czasie pracy by osiągnąć najlepsze parametry. JEST TO KONIECZNE.

W poprzedniej mojej aparaturze (MX16 s) był kanał „przestawiany” cyfrowo (CTRL6) tak jak w Taranisie trymowanie czterech osi.  Raz się ustawiło i w razie konieczności „pikneło” minimalnie w prawo czy w lewo. Po zgaszeniu aparatury czy po zmianie modelu i kręceniu wszystkim zawsze po powrocie do właściwego modelu ustawienia WR-a były wiadomo idealne.

W Taranisie z powodu braku innej możliwości podpiąłem WR-a do mechanicznego potencjometru S2. Działa bardzo dobrze ale… Ale wystarczy zmienić model i pokręcić S2 a potem wrócić do poprzedniego modelu z inną pozycją potencjometru i już silnik rozregulowany na maxa i zero startów.

Można zrobić zdjęcie pozycji potencjometru – tak mi podpowiedziano, ale to nie tędy droga. Powtórna dokładna regulacja to pracochłonna operacja, szczególnie jak co rusz model gaśnie na środku jeziora.

Mówiono mi że w Taranisie  można wszystko ustawić jak się chce. Na to jedno nie mogę jednak znaleźć recepty.

Proszę o jakieś rozwiązanie (nie znaczenie pisakiem pozycji potencjometru). :)  Mogę dodać że z prawej strony aparatury używam tylko drążka poziomego do steru reszta do wykorzystania.

Marek

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wejdź w monitor kanałów, nie pamiętam, ale powinny być tam i potencjometry. Masz napisaną dokładną wartość i wychylenia paska. Zapamiętaj wartość, potem jak znowu będziesz potrzebował użyć ustaw tą samą na monitorze i przejdź do normala. To taki półśrodek, ale najpierw zobacz czy są tam potencjometry bo nie mam chwilowo dostępu do aparatury by sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja radzę sobie w następujący sposób: w "ustaw modelu" -> "liście ostrzeżeń" -> "pozycja potencj." zaznaczam interesujący mnie potencjometr (np. S2).

Kiedy ustawimy potencjometr na (przykładowo) +10, a następnie wyłączymy taranisa i przekręcimy na +20, to przy włączeniu radia pokaże się ostrzeżenie o niewłaściwym położeniu potencjometru. Wtedy wystarczy trafić w konkretną wartość i aparatura się włączy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie używasz jednego z trymerów (jak zrozumiałem pionowy z prawej jest wolny) to spróbowałbym wykorzystać ten wolny trymer. On nie jest na sztywno związany z drążkiem. Mozna go wykorzystać osobno.

Nie mam w głowie gotowego rozwiązania, ale myślę, że z użyciem trymera da się to wygodnie zrobić.

 

EDIT:

Sprawdziłem dokładnie jak działa trymer wykorzystany jako źródło sygnału w mikserze. Okazuje się, że podobnie jak drążek czy potencjometr - daje "sygnał" od -100% do 100%. Przy ustawieniu skoku trymera na extra fine, na cały zakres przypada ponad 200 kliknięć (pewnie 256).

Zatem przypisz TrmE jako źródło dla wyjścia WR. W zależności od tego jaki potrzebujesz zakres sygnału na wyjściu dla WR ustaw odpowiednie skalowanie czy krzywą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Bardzo dziękuje za podpowiedzi ale chyba podpowiedz Mariusza najbardziej jest zbliżona do tego co chcę osiągnąć.

Dawno nie siedziałem nad programowaniem i mam duże problemy. Poczytałem i właściwie się udało ale...

U mnie prawy jest TrmW.

Trymer juz reguluje tyle że działa jak by miał funkcje, środek bardzo powoli a na skraju po 25% na piknięcie.

 

Przy ustawieniu skoku trymera na extra fine

 

Parę słów wyjaśnienia bym prosił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz kilka ustawień ruchu serwa na skok trymera, extra fine to najdokładniejsze trymowanie czyli bardzo małe ruchy serwa - to coś jakby rozdzielczość trymera ;) . Pobaw się ustawieniami i sam ocenisz które ustawienie Ci będzie odpowiadało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.