Skocz do zawartości

Zdjęcie

Bardzo niskie obroty w silniku bezszczotkowym - makietowa praca smigła.

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

#1 Paczlatam

Paczlatam
  • Modelarz
  • 24 postów
  • SkądWarszawa
  • Imię:Jerzy

Napisano 29 July 2015 - 00:27

Witam Kolegów,

Mam pytanie czy istnieje jakiś patent na uzyskanie bardzo niskich obrotów w silnikach BL. Chodzi mi o uzyskanie efektu makietowego uruchomienia silnika (z towarzyszeniem odpowiedniego dźwięku z systemu audio, który posiadam). Myślę, ze obroty powinny być rzędu 120-240 na min. Przychodzi mi do głowy jakieś kluczowanie sygnału PPM w kanale THRO tak aby silnik był sterowany nieciągłymi/nieciągle paczkami impulsów - takie jakby szybke dodawanie i odejmowanie "gazu".  Oczywiście do zastosowania tylko w zakresie najniższych wychyleń THRO.

Normalnie silnik BL zaczyna pracę na dużo większych obrotach, co nie pozwala na dobry efekt makietowy pracy śmigła.

Mają Koledzy jakieś pomysły?

• 0

#2 f-150

f-150
  • Modelarz
  • 1946 postów
  • SkądKraków
  • Imię:Wojtek

Napisano 29 July 2015 - 08:24

Silnik sensorowy

• 0

#3 JacekK

JacekK
  • Modelarz
  • 700 postów
  • SkądŁódź
  • Imię:Jacek

Napisano 29 July 2015 - 15:13

Wojtek oczywiście ma rację. Bardziej zastanawia minie fakt skąd wziąłeś te cyferki? Jałowy bieg nawet z przekładnią w samolocie tłokowym nie schodzi tak nisko...

• 0

#4 Paczlatam

Paczlatam
  • Modelarz
  • 24 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 29 July 2015 - 15:41

Dziękuję za podpowiedź. Cyferki zgaduję więc mogą nie być do końca sensowne.

• 0

#5 JacekK

JacekK
  • Modelarz
  • 700 postów
  • SkądŁódź
  • Imię:Jacek

Napisano 29 July 2015 - 17:03

Obstawiałbym bliżej 500-800 obr/min

• 0

#6 Paczlatam

Paczlatam
  • Modelarz
  • 24 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 29 July 2015 - 18:46

Panowie ale te silniki sensorowe to widzę tylko do aut...?

• 0

#7 f-150

f-150
  • Modelarz
  • 1946 postów
  • SkądKraków

Napisano 29 July 2015 - 20:13

I w tym cały problem.Pewnym rozwiązaniem jest też zastosowanie naprawdę dobrego regulatora.

• 0

#8 andrzej_t

andrzej_t
  • Modelarz
  • 537 postów
  • SkądRadom
  • Imię:Andrzej

Napisano 29 July 2015 - 20:19

Przy odrobinie szczęścia można trafić na taki zestaw regulatora i silnika, w którym bez problemu można trymerem gazu ustawić bardzo małe obroty. Taki właśnie zestaw no-name mam w modelu. A sprawdziłem to z ciekawości po przeczytaniu tego wątku i najmniejsze obroty mogę ustawić 120obr/min ale to tak na rzęsach czyli w każdej chwili może się zatrzymać. Pewne obroty zaczynają się powyżej 180obr/min. Silnik około 1000k/V

• 0

#9 f-150

f-150
  • Modelarz
  • 1946 postów
  • SkądKraków

Napisano 29 July 2015 - 20:38

Andrzeju.Tu nie chodzi o uzyskanie małych obrotów po starcie ,ale o płynny start od małych obrotów.Silnik bez sensora nie jest w stanie tego zrealizować.

• 0

#10 Paczlatam

Paczlatam
  • Modelarz
  • 24 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 29 July 2015 - 20:38

Dziękuję za porady. Czyli trzeba raczej poeksperymentować z parami ESC-motor.

• 0

#11 andrzej_t

andrzej_t
  • Modelarz
  • 537 postów
  • SkądRadom
  • Imię:Andrzej

Napisano 29 July 2015 - 21:21

Wojtek - domyślam się o co chodzi i taki start jest jak najbardziej u mnie realny. Ustawiłem za pomocą end point najwolniejsze (w miarę realistyczne) obroty. Na wolnym mikserze zmiksowałem gaz z gazem (może dziwne ale jest to fakt), ustawiłem mikserem takie obroty żeby się silnik zatrzymał i przypisałem do tego ustawienia przełącznik w dół. Po przełączeniu w górę silnik rusza z minimalną prędkością. Jedyna niedogodność to konieczność pamiętania o zatrzymaniu silnika przełącznikiem przed wyłączeniem odbiornika i nadajnika. Jak ma ktoś przycisk jak w mx-16s SW4 (przerzutnik) to problem znika bo można za pomocą end point ustawić zatrzymanie silnika a mikserem wolne obroty. Wtedy każdorazowe wyłączenie nadajnika resetuje mikser do stanu off i ponowne załączenie ustawia silnik jako zatrzymany a naciśnięcie przycisku uruchamia wolne obroty. Dalej już regulacja drążkiem działa normalnie.

Trochę niepożądany efekt jest taki, że silnik rusza z odrobinę większymi obrotami niż ustawione i za chwilę spadają one do ustawionych. Chociaż z drugiej strony w realu bywa podobnie.

• 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych