Skocz do zawartości

Taranis X9E vs. X9D Plus


77Hobby
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Po dostawie uaktualniałem opis Taranisa X9E i zebrałem w jednym miejscu różnice względem X9D Plus. Może się komuś przyda.

 

Taranis X9E - różnice względem Taranisa X9D Plus:

  • Obudowa typu "pulpit"
  • Zupełnie nowe, ulepszone drążki z czterema łożyskami
  • Dodatkowy, kolorowy wyświetlacz OLED (na górze obudowy)
  • Dwa dodatkowe slidery (między drążkami)
  • Nowy, wygodniejszy sposób nawigacji po menu OpenTX (klawisze plus obrotowy manipulator)
  • Bluetooth 4.0
  • Miejsce na więcej przełączników oraz potencjometrów
  • Bezpieczny włącznik aparatury (chroni przed przypadkowym włączeniem / wyłączeniem)
  • Akumulator ma podwyższone napięcie: NiMh 9.6V (w X9D było 7.2V) i jest zainstalowany w środku radia
  • Zasilacz o napięciu 18V (w X9D było 13V)
  • Brak komory do instalowania modułów JR/Graupner - moduły instaluje się w środku obudowy
  • Anteny Bluetooth i nadawcza wewnętrznego modułu XJT 2.4GHz są odkręcane (gniazdo SMA-jack), przez co łatwo je wymienić na inne (UWAGA: nigdy nie należy włączać nadajnika z odkręconymi antenami!)
  • Wymaga OpenTX 2.1 lub nowszego
 

Pozdrawiam,

Michał / 77Hobby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za skróconą relację !

 

"Zupełnie nowe, ulepszone drążki z czterema łożyskami"

 

Opisz to własnymi słowami po czym wnosisz, że ulepszone ? Chodzi mi o odczucia "organoleptyczne" a nie tłumaczenie tekstów metodą "kopiuj / wklej" ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za skróconą relację !

 

"Zupełnie nowe, ulepszone drążki z czterema łożyskami"

 

Opisz to własnymi słowami po czym wnosisz, że ulepszone ? Chodzi mi o odczucia "organoleptyczne" a nie tłumaczenie tekstów metodą "kopiuj / wklej" ...

 

Nie znalazłem nigdzie takiego zestawienia, więc to nie jest tłumaczenie ctrl-c/ctrl-v. To jest zestawienie na podstawie specyfikacji, ale w dużej mierze także własnych spostrzeżeń po "pomacaniu" i otworzeniu obu nadajników.

 

Jeśli chodzi o drążki - to mimo, że X9D Plus ma bardzo dobre drążki, to drążki w X9E są odczuwalnie lepsze, bardziej precyzyjnie się prowadzą - choć to oczywiście subiektywne odczucie. W każdym razie mając obok siebie oba radia różnica jest realnie wyczuwalna.

Jeszcze dwa zdjęcia high-res z "wiwisekcji" X9E:

 

http://77hobby.pl/images/produkty/FRSX9E_inside.jpg

http://77hobby.pl/images/produkty/FRSX9E_cover.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nalezalo by dodac ze

- antena zarowno 2.4 jak i bluetootha sa w raczce dzieki czemu sa lepiej chronione i radio jest poreczniejsze

- na dole obudowy sa lapki do mocowania paskow pulpitowych

- ulepszono system audio (lepsza jakosc dziwieku)

- drazki zwane tez gimbolami nie sa przypadkiem innego typu (oparte o czujnik halla)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Po dostawie uaktualniałem opis Taranisa X9E i zebrałem w jednym miejscu różnice względem X9D Plus. Może się komuś przyda.
 
Taranis X9E - różnice względem Taranisa X9D Plus:
  • Obudowa typu "pulpit"
  • Zupełnie nowe, ulepszone drążki z czterema łożyskami
  • Dodatkowy, kolorowy wyświetlacz OLED (na górze obudowy)
  • Dwa dodatkowe slidery (między drążkami)
  • Nowy, wygodniejszy sposób nawigacji po menu OpenTX (klawisze plus obrotowy manipulator)
  • Bluetooth 4.0
  • Miejsce na więcej przełączników oraz potencjometrów
  • Bezpieczny włącznik aparatury (chroni przed przypadkowym włączeniem / wyłączeniem)
  • Akumulator ma podwyższone napięcie: NiMh 9.6V (w X9D było 7.2V) i jest zainstalowany w środku radia
  • Zasilacz o napięciu 18V (w X9D było 13V)
  • Brak komory do instalowania modułów JR/Graupner - moduły instaluje się w środku obudowy
  • Anteny Bluetooth i nadawcza wewnętrznego modułu XJT 2.4GHz są odkręcane (gniazdo SMA-jack), przez co łatwo je wymienić na inne (UWAGA: nigdy nie należy włączać nadajnika z odkręconymi antenami!)
  • Wymaga OpenTX 2.1 lub nowszego
 
Pozdrawiam,
Michał / 77Hobby.

 

Witam.

Czy jakaś instrukcja ( najlepiej po Polsku) jest przewidziana. Oczywiście jest do Taranisa 9XD, ale jest sporo zmian. Oczywiście można dojść samemu ale jak na moje możliwości to tygodnie. Otrzymałem 9XE 25 sierpnia z 77Hobby i jestem obsługą bardzo zadowolony. Dzisiaj chciałem przełożyć mode 2 na mode 1 i poległem.

Jerzy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instrukcja FrSky zostanie przetłumaczona, ale to niestety bardzo podstawowy dokument. Rozumiem natomiast, że chodzi o dokumentację do OpenTX, rozwijanego jako projekt społecznościowy. Taranis X9E wymaga wersji 2.1, która to wersja została niedawno wydana. Dokumentacja - nawet po angielsku - jest na razie nie kompletna, choć jednak większość opcji i programowania pozostała taka sama jak w 2.0.

 

Instrukcję lub film o wymianie drążków postaram się przygotować dla obu X9E oraz X9D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Czy jakaś instrukcja ( najlepiej po Polsku) jest przewidziana. Oczywiście jest do Taranisa 9XD, ale jest sporo zmian. Oczywiście można dojść samemu ale jak na moje możliwości to tygodnie. Otrzymałem 9XE 25 sierpnia z 77Hobby i jestem obsługą bardzo zadowolony. Dzisiaj chciałem przełożyć mode 2 na mode 1 i poległem.

Jerzy

 

Panie Jerzy - proszę obejrzeć poniższy film :).

 

 

Pozdrawiam,

Michał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instrukcja FrSky zostanie przetłumaczona, ale to niestety bardzo podstawowy dokument. Rozumiem natomiast, że chodzi o dokumentację do OpenTX, rozwijanego jako projekt społecznościowy. Taranis X9E wymaga wersji 2.1, która to wersja została niedawno wydana. Dokumentacja - nawet po angielsku - jest na razie nie kompletna, choć jednak większość opcji i programowania pozostała taka sama jak w 2.0.

 

Instrukcję lub film o wymianie drążków postaram się przygotować dla obu X9E oraz X9D.

witam.

Dziękuję za informację.

Jerzy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Panie Jerzy - proszę obejrzeć poniższy film :).

 

 

Pozdrawiam,

Michał.

Ok. obejrzałem. Mam tylko pytanie. Dlaczego przekładać wtyki trymerów razem z płytkami, a nie tylko wtyczki. I drugie pytanie jak w telemetrii ustawić pomiar i wyświetlanie zuzycia prądu . Mam czujnik natezenia prądu FCS-40A.

Jerzy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanko do użytkowników tego nadajnika. Czy pulpit umozliwia swobodne sterowanie kciukami, czy jest to w jakimś stopniu utrudnione? Mi się pulpit kojarzy z trzymaniem drążków dwoma palcami, ale to może błędne założenia.

 

Obecnie posiadam starego taranisa i myślę o przesiadce, ale obawiam się jak będzie ze sterowaniem, a nie mam nikogo w okolicy, kto by miał i dał żeby pomacać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. obejrzałem. Mam tylko pytanie. Dlaczego przekładać wtyki trymerów razem z płytkami, a nie tylko wtyczki. I drugie pytanie jak w telemetrii ustawić pomiar i wyświetlanie zuzycia prądu . Mam czujnik natezenia prądu FCS-40A.

Jerzy

 

Oczywiście ma Pan rację, wystarczy przepiąć wtyczki. Chyba za szybko chciałem przygotować film i nie przemyślałem do końca (oczywiście przełożenie całych trymerów nie jest jakimś wielkim błędem, po prostu jest niepotrzebne).

 

Co do czujnika, to w OpenTX 2.1 poszczególne czujniki wykrywane są dopiero bo podłączeniu do odbiornika. Wtedy pojawiają się w zakładce telemetrii i można je wykorzystać w alarmach, czy wyświetlić na ekranie. Postaram się na ten temat napisać artykuł w naszym Warsztacie FrSky. Chyba warto, bo w OpenTX 2.1 obsługa telemetrii została napisana praktycznie od nowa.

 

Pozdrawiam,

Michał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście ma Pan rację, wystarczy przepiąć wtyczki. Chyba za szybko chciałem przygotować film i nie przemyślałem do końca (oczywiście przełożenie całych trymerów nie jest jakimś wielkim błędem, po prostu jest niepotrzebne).

 

Co do czujnika, to w OpenTX 2.1 poszczególne czujniki wykrywane są dopiero bo podłączeniu do odbiornika. Wtedy pojawiają się w zakładce telemetrii i można je wykorzystać w alarmach, czy wyświetlić na ekranie. Postaram się na ten temat napisać artykuł w naszym Warsztacie FrSky. Chyba warto, bo w OpenTX 2.1 obsługa telemetrii została napisana praktycznie od nowa.

 

Pozdrawiam,

Michał.

Witam.

Oczywiście ma Pan rację. Będę bardzo wdzięczny ( i wielu kolegów również)  za taki artykuł. Co do mode ja przepiąłem wtyczki i wszystko działało. Myślałem że może na max. gazu będzie działał trymer, ale okazało sie,  ze nie bo to wynika z mode i przypisania kanałow.

Pozdrawiam. Jerzy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Oczywiście ma Pan rację. Będę bardzo wdzięczny ( i wielu kolegów również)  za taki artykuł. Co do mode ja przepiąłem wtyczki i wszystko działało. Myślałem że może na max. gazu będzie działał trymer, ale okazało sie,  ze nie bo to wynika z mode i przypisania kanałow.

Pozdrawiam. Jerzy

 

Szczerze mówiąc ostatniego zdania nie zrozumiałem - mogę poprosić o kilka słów wyjaśnienia?

 

Następny artykuł w Warsztacie FrSky będzie o telemetrii w OpenTX serii 2.1 - tymczasem właśnie opublikowałem opis uaktualniania wewnętrznego firmware urządzeń FrSky ze Smart Port:

 

http://77hobby.pl/uaktualnienie-firmware-urzadzen-smart-port-n-15.html

 

Pozdrawiam, Michał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.