Skocz do zawartości

Graupner mx-16 ustawienia dla V-tail


matmax
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam szybowiec z usterzeniem typu V i Graupnera mx-16. W opcjach typu modelu wybieram V-tail. Mikser działa. Ale, jest jedno "ale": miksowanie nie jest poprawne.

Problem polega na tym że wychylając drążek w lewo, statecznik układa się do manewru w prawo a drążek w prawo układa lotki do zakrętu w lewo.

Miksowanie góra dół działa poprawnie.

 

Czy ktoś mi wyjaśni co stwarza problem. Co robię nie tak ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem ustawiać rewersy ale skutek jest taki że usterzenie zaczyna działać poprawnie a problem przenosi się na funkcje wysokości. Zamieniałem też kanały na zasadzie:serwo z drugiego na kanał trzeci a z trzeciego na drugi. Efekt zawsze był ten sam, albo kierunek albo wysokość działa odwrotnie. Przeglądałem też instrukcję, jest o tej funkcji ale nie ma nic o problemie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jurku, miałem na myśli wariacje między 3 a 4 kanałem. Źle napisałem.

Rewersy w odbiorniku ??? Rzeczywiście czytam bez zrozumienia bo nie wiedziałem że w odbiorniku też coś się programuje...

Wrócę do lektury wieczorem. Właśnie jadę na piknik modelarski do Raciborza.

Dzięki za info.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przestudiowałem instrukcję raz jeszcze... rzeczywiście odbiornik można programować.

Ścieżka dostępu:

 

TELEMETRY --> SETTING & DATA VIEW 

 

To co tu programujemy zapisuje się w pamięci odbiornika.

 

Nie dostrzegam tu jednak możliwości rozwiązania mojego problemu. Co naturalnie nie znaczy że rozwiązania tu nie ma... :)  

Popracuję nad tym w przyszłym tygodniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie sprawdziłem. Jednak wydaje mi się że rewers to rewers a zapis w pamięci odbiornika czy nadajnika dla pracy serwa jest bez znaczenia.

Uwielbiam takich filozofów jak ja. Biorę snickersa i przestaję gwiazdorzyć...

Jak sprawdzę to dam znać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W instrukcji MX16s znalazłem poniższą instrukcję:

 

Ponieważ istnieje szereg możliwych kombinacji orientacji serwomechanizmów i popychaczy powierzchni sterowych, może okazać się konieczna zmiana kierunku wychyleń jednego lub więcej serwomechanizmów. Użyj poniższej tabeli do usunięcia problemu.

 

Usterzenie motylkowe:

 

Serwomechanizm wychylający się w złym kierunku

Sposób naprawy

 

 

Ster kierunku i ster wysokości odwrócone

Odwróć servo 3 i 4 w menu „Ustawienia serwom.”

 

Ster kierunku ok, ster wysokości odwrócony

Zamień miejscami w odbiorniku servo 3 i 4.

 

Ster wysokości ok, ster kierunku odwrócony

Odwróć servo 3 i 4 w menu „Ustawienia serwom.” i zamień miejscami w odbiorniku servo 3 i 4

 

pomogło? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ster wysokości ok, ster kierunku odwrócony

Odwróć servo 3 i 4 w menu „Ustawienia serwom.” i zamień miejscami w odbiorniku servo 3 i 4

 

pomogło? :)

 

Pomogło.

Ustawiłem rewersy w odbiorniku i zamieniłem miejscami serwa 3 i 4.

Problem rozwiązany. Wszystko działa jak należy - pełny sukces :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.