Skocz do zawartości

Czujnik lipo - Taranis FRsky głupieje


PK999
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Hejho! mam Ci ja taki oto czujniczek napięcia do lipo w modelu:

Link do sklepu

Problem wygląda tak. Raz na kilkanaście podłączeń pakietu 3s otrzymuję na wyświetlaczu informację, że podłączony jest pakiet 6s (raz zdażyło się pokazać 4s). Sumaryczne napięcie pakietu jest zawyżone, bo na tych 3 celach gdzie nie podłączyłem nic są napięcia po 4,2V. Pozostałe 3 cele, które są podłączone mierzone są poprawnie.

 

Czujnik mam zawinięty w piankę, aby nie uszkodzić go w modelu. A i oglądanie wyświetlacza nie jest mi za bardzo potrzebne gdy model jest wysoko. Pierwszy raz przytrafiła mi się taka sytuacja w niedzielę - model zapakowany, podłączony i w górę.

AAAaaaa tu nagle słyszę, że pakiet ma napięcie 24,5V !!! a ja tu lecę na 3s!

 

Czujnik nowy już nie jest, ma tydzień! Więc wysyłam do sklepu zapytanie w temacie.

Otrzymałem informację, że tak ma być, że napewno coś palcami przy podłączaniu zwieram i żebym sobie odłączył i podłączył ponownie to już będzie dobrze.

 

Z tego też powodu zwracam się do użytkowników tegoż czujnika - też tak macie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domyślam się, że chodzi o czujniczek napięcia pakietu w modelu, a nie nadajnika ;)

 

Mam, używałem i nigdy się nic takiego nie działo. Po krecie jest zmasakrowany, wyświetlacz pęknięty i nic nie pokazuje, ale w telemetrii dalej działa bez przekłamań, więc odpowiedź sklepu jest jakby żenująca ....

 

Nie jestem pewien czy wiesz, ale w telemetrii możesz też odczytywać napięcia każdej celi osobno. Jeśli zależy Ci wyłącznie na sumarycznym napięciu pakietu a przy tym i prądzie polecam czujnik prądu FAS.

 

EDIT:

 

Zapytaj się w sklepie, czy dotykali kiedyś palcami złącza czujnika w modelu w trakcie lotu 100 czy 300 metrów nad głową ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domyślam się, że chodzi o czujniczek napięcia pakietu w modelu, a nie nadajnika ;)

 

Mam, używałem i nigdy się nic takiego nie działo. Po krecie jest zmasakrowany, wyświetlacz pęknięty i nic nie pokazuje, ale w telemetrii dalej działa bez przekłamań, więc odpowiedź sklepu jest jakby żenująca ....

 

Nie jestem pewien czy wiesz, ale w telemetrii możesz też odczytywać napięcia każdej celi osobno. Jeśli zależy Ci wyłącznie na sumarycznym napięciu pakietu a przy tym i prądzie polecam czujnik prądu FAS.

 

Wiem, wiem  :)  mogę ale lubię znać wartość najmniejszej celi i sumę. Wiem wtedy, czy pakiet jest rzeczywiście rozładowany, czy tylko z jedną celą coś nie tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i tak. Skusił mnie ten wyświetlacz. Można szybko pomierzyć pakiety przed wyjściem na lotniskowiec.

Puki co sklep zaproponował, że coś tam pomierzą jak im odeślę czujnik. Ale że trafiło na koniec sezonu, do tego wspaniała pogoda to chyba odpuszczę sprawę. Trzeba latać.

 

Dostałem też informację o rezystancji wejściowej urządzenia - podobno 100k.

W takim razie jakoś nie trafiają do mnie argumenty o tym błędnym pomiarze spowodowanym dotykaniem do wyprowadzeń.

Zwykle nie miewam tak spoconych dłoni aby rezystancja między palcami była mniejsza niż 100k, raczej nikt nie ma. Tym bardziej, że musiałbym dotknąć jednocześnie wyprowadzeń miernika i dość dobrze izolowanych przewodów we wtyczce serwisowej lipo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, czuje się trochę "wywołany do tablicy" - dlatego może zacytuję swoją odpowiedź, jaką wysyłałem na to zgłoszenie:

 

 

 

tę sprawę już konsultowaliśmy z FrSky. Czujnik najpierw wykrywa ilość ogniw, badając rezystancję pomiędzy GND a poszczególnymi pinami. Dopiero potem mierzy napięcie per ogniwo. Jeśli w trakcie przyłączania wykryje więcej ogniw niż faktycznie jest (np. przez zmianę rezystancji w skutek dotknięcia pinów podczas podłączania), wtedy na nieużywanych (ale "wykrytych") pinach pokazuje napięcie poza skalą, a w praktyce 4.2V. Jednak jest to już pochodna złego rozpoznania ilości ogniw w momencie przyłączania baterii.

Nie spotkaliśmy się jeszcze z przypadkiem, że ilość ogniw zmienia się po przyłączeniu. Jak rozumiem, Pan również nie zaobserwował takiego zachowania.

Poprawnie działający czujnik ma rezystancję pomiędzy pinami jak napisałem. W taki sposób FrSky zaleca sprawdzenie czujnika i dlatego poprosiłem o sprawdzenie jaka jest rezystancja między GND a pinami poszczególnych ogniw (1S, 2S, etc). Dodatkowo proszę zwrócić uwagę, aby nie dotykać "wolnych" pinów w momencie przyłączania baterii.

Proszę o informację, czy czujnik zachowuje się niepoprawnie przy zachowaniu wyżej opisanych zaleceń oraz - jeśli to możliwe - jaką ma rezystancję między pinami (jak opisałem w poprzednim mailu).

Alternatywnie proszę go do nas odesłać, sprawdzimy jego działanie (w Panelu Klienta dostępna jest opcja zgłoszenia reklamacji).

 

oraz

 

 

Jeśli - jak Pan pisze - czujnik zachowuje się losowo, oczywiście podlega to gwarancji. Musimy jednak otrzymać czujnik z powrotem - aby go sprawdzić, a także dlatego, że uszkodzone produkty odsyłamy do producenta (wymieniamy je we wcześniej we własnym zakresie, tak by Klient nie czekał kilku tygodni).

 

Bardzo staramy się zachować obsługę na najwyższym poziomie. Od realizacji zamówienia do obsługi reklamacyjnej. Tutaj opisałem jak produkt sprawdzić, co może być przyczyną (oficjalne zalecenie z FrSky) oraz zaproponowałem procedurę reklamacyjną. Dlatego nie rozumiem negatywnego wydźwięku opinii o realizacji tego zgłoszenia. Panie Przemku, jeśli to możliwe, prosiłbym tutaj o fair komentarz.

 

Jak pisałem - czujnik może być do nas odesłany, zostanie sprawdzony zgodnie z zaleceniami FrSky i jeśli zostanie potwierdzone, że jest uszkodzony - podlega to gwarancji.

 

Oczywiście jeśli jeszcze będzie pogoda, proszę latać i odesłać nam czujnik po sezonie :).

 

Pozdrawiam,

Michał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

 

Dlatego nie rozumiem negatywnego wydźwięku opinii o realizacji tego zgłoszenia. Panie Przemku, jeśli to możliwe, prosiłbym tutaj o fair komentarz.

 

(...)

 

Ależ nie ma "negatywnego wydzwieku". W pierwszej odpowiedzi do 77hobby powiedziałem jasno, jeśli stanowisko producenta i sklepu jest jednoznaczne - nie jest to typowa usterka i z konstrukcji urządzenia wynika możliwość takiego zadziałania, to zapytam innych uzytkownikow.

Nie jest to atak na sklep.

Z początku spodziewałem się odpowiedzi typu "tak, jest uszkodzenie. Wyślemy nowy."

Ale jeśli to nietypowy problem, to rozumiem, odsyłanie i kombinacje odpuszczam. Nie czas na to.

77 hobby przepraszam jeśli odbieracie ten temat negatywnie, nie bylo to moją intencja.

 

 

Sprawę wadliwych złączy wykluczam. Mam kilkanaście pakietów.

Co do softu - tego nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ nie ma "negatywnego wydzwieku". W pierwszej odpowiedzi do 77hobby powiedziałem jasno, jeśli stanowisko producenta i sklepu jest jednoznaczne - nie jest to typowa usterka i z konstrukcji urządzenia wynika możliwość takiego zadziałania, to zapytam innych uzytkownikow.

Nie jest to atak na sklep.

Z początku spodziewałem się odpowiedzi typu "tak, jest uszkodzenie. Wyślemy nowy."

Ale jeśli to nietypowy problem, to rozumiem, odsyłanie i kombinacje odpuszczam. Nie czas na to.

77 hobby przepraszam jeśli odbieracie ten temat negatywnie, nie bylo to moją intencja.

Oczywiście nie mamy nic przeciwko konsultowaniu z innymi użytkownikami i tym bardziej cieszę się, że wszystko zostało wyjaśnione.

 

Podtrzymuję jednocześnie swoją propozycję odesłania czujnika po sezonie, teraz faktycznie chyba szkoda tak pięknej pogody :).

 

Pozdrawiam,

Michał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.