Skocz do zawartości

Aurora 9x Rozbindowywanie się odbiorników


Oko 007
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

 Witam. Od zakupu nadajnika Aurora 9 x jest z nim następujący problem, samoczynnie zbindowane wcześniej odbiorniki przestają po włączeniu nadajnika i odbiornika współpracować ze sobą ... ostatnio po zdindowaniu drugiego odbiornika optima 9 radio na potęgę się rozstraja :( . Dzieje się tak po wyłączeniu i włączeniu ponownie zestawu, problem jest powtarzalny w różnych odstępach czasu od siebie. Zdarza się tak że wychodzę z modelem 10 razy na lotnisko i jest ok a wystarczy tylko że wezmę drugi model ze sobą wyłączę model 1 aparaturę załączę ją ponownie załączę model 2 i już po robocie, ani jedna optima ani druga nie widzi się z nadajnikiem :( miał ktoś może taki problem ?? będę wdzięczny za podpowiedzi pozdrawiam Tomek. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co rozumiesz przez "samoczynnie zbindowane" odbiorniki?

Jesteś pewien, że prawidłowo bindujesz odbiorniki?

Po co wyłączasz aparaturę przy zmianie modeli?

 

Czy kontaktowałeś się z dystrybutorem?

 

Upewnij się, że wszystkie odbiorniki bindujesz w "normal mode" (że nie włączyłeś przypadkowo "scan mode").

Przeczytaj sobie ten wątek, jeśli jeszcze nie znasz:

http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=2168762

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co rozumiesz przez "samoczynnie zbindowane" odbiorniki?

Jesteś pewien, że prawidłowo bindujesz odbiorniki?

Po co wyłączasz aparaturę przy zmianie modeli?

 

Czy kontaktowałeś się z dystrybutorem?

 

Upewnij się, że wszystkie odbiorniki bindujesz w "normal mode" (że nie włączyłeś przypadkowo "scan mode").

Przeczytaj sobie ten wątek, jeśli jeszcze nie znasz:

http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=2168762

Trochę zamieszałem... miało być odbiorniki już raz zbindowane . Masz może ten nadajnik ??  może słabo to opisałem. Kończę loty dzisiaj modelem nr 1 idę jutro na lotnisko z modelem nr 1 i 2 zaczynam loty od modelu 2 i zero reakcji... przechodzę do 1 i też cisza. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Aurorę 9 (bez X).

Rozumiem Twój opis.

Na intuicję, powinieneś upewnić się na 100%, że bindujesz w "normal mode" i że unikasz tzw. częściowego zbindowania.

Powody błędów w bindowaniu są różne i mają zazwyczaj konkretne objawy (świecenie diod, sygnały dźwiękowe) - poczytaj to, co podlinkowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartek widzę że jesteś dobrze zorientowany w tej aparaturze to podpowiedz po jakiego .... jest opcja ''scan mode'' ??? 

Zorientowany o tyle, że ją mam, i używam w podstawowym zakresie od 2 lat. Natomiast info o bindowaniu i rozbindowywaniu znalazłem w parę minut w necie, po przeczytaniu Twojego posta :P .

A ideą scan mode jest każdorazowe wyszukiwanie w eterze częstotliwości wolnej od zakłóceń. Takie dodatkowe zabezpieczenie przez utratą sygnału. Z tego co czytałem, ludzie latają na "normal", a trafiłem na czyjąś wypowiedź, że nawet producent niekoniecznie zaleca tryb "scan".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, piszecie o prehistorii :). Hitec już dawno zrezygnował ze "scan mode" i zaleca aktualizację modułu nadawczego do nowej wersji (3.0) w której go nie ma. Istnieją za to dwa tryby bindowania; dla odbiorników optima i dla odbiorników minima. Istnieje także funkcja "scanning. Należy tylko pamiętać, że po każdorazowym jej użyciu trzeba ponownie zbindować wszystkie używane odbiorniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam lekturę strony 2 instrukcji http://hitecrcd.com/files/Spectra2.4Manual_EN_v3.pdf

Funkcja scanning ma za zadanie wyszukanie kanałów na których link jest najbardziej stabilny.

 

Postępowanie:

1. włączyć nadajnik

2. wcisnąć i przytrzymać przycisk bindowania w module przez ok. 6 sekund

3. zwolnić przycisk po usłyszeniu dwóch ciągłych sygnałów

4. rozpoczyna się skanowanie pasma - podczas skanowania niebieska dioda cały czas miga

5. gdy skanowanie się zakończy niebieska dioda przestaje migać i zaczyna świecić światłem ciągłym

6. wyłączyć i włączyć ponownie nadajnik

7. ponownie zbindować nadajnik z odbiornikiem (odbiornikami)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Karand,

na jakiej podstawie napisałeś o jakiejś prehistorii i skonfrontowałeś scan mode z nową jakoby f-ją scannig, skoro wg załączonego przez Ciebie linka jest to jedno i to samo?

Porównałem to z linka ze swoją prehistoryczną instrukcją sprzed 2,5 roku. Nie widzę różnic. Identyczna idea, procedura (świeci się tylko światełko innego koloru), ta sama konieczność przebindowania wszystkich odbiorników.

Jeśli jest zmiana - to czysto kosmetyczna i nie zmienia to kompletnie filozofii pracy nadajnika przy skanowaniu (obojętnie czy to nazwiemy mode czy funkcją) oraz koniecznej uważności w bindowaniu.

Jeśli się mylę - proszę o oświecenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartku, to nie jest to samo.

Strona 2 instrukcji do której link podałem, kolumna trzecia:

"From the firmware Ver 3.0 of the Spectra 2.4 module, you can utilize “Scan” function more conveniently without complexity (previously, Hitec's 2,4 GHz system was operated with two different modes: Normal and Scan mode witch was a bit complicated to use).  The following explains how to use the Scanning function properly...."

 

 

 

W wielkim skrócie po naszemu:

Obecnie nie ma dwóch trybów pracy aparatury: Normal lub Scan mode. Jest tylko funkcja skanowania pasma (Scanning), która pozwala wybrać zestaw najczystszych kanałów (w danym otoczeniu) i te kanały po zbindowaniu nadajnika z odbiornikiem są stale używane (aż do następnego skanowania i bindowania). W dawnym trybie Scan mode system podczas pracy (sterowania modelem) cały czas skanował pasmo i w razie potrzeby mógł zmienić zestaw używanych kanałów (z powodu zakłóceń lub obecności innych nadajników). Największą wadą Scan mode był długi czas ponownego wiązania linku RC w razie utraty zasięgu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

to ja jakoś inaczej to rozumiem.

Wycinek z manuala Aurory 9X ver 1.2 ze strony Hitec RCD strona 25.

http://hitecrcd.com/products/aircraft-radios-receivers-and-accessories/aircraft-radio-systems/aurora-9x-9-channel-2.4ghz-aircraft-computer-radio/product

 

"W trybie SCAN nadajnik i odbiornik będzie skanował wszystkie dostępne kanały za każdym razem jak zostaną włączone (nad + odb.). Wybiorą one później do używania najczystszą częsttoliwość. Tryb SCAN jest preferowany gdy latamy w środowisku "zatłoczonym2,4GHz)"

post-7590-0-11721200-1444809478.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również inaczej to rozumiem.

Może Kolega Andrzej posiada nadajnik i porównywał scan mode z funkcją scan i potrafi dostrzec różnice. Ja ich nie widzę. Zasada działania i procedura w przypadku ustawiania "starego" scan mode i "nowej" funkcji scan jest, moim zdaniem, ta sama (wciska się ten sam guzik, robi się to za każdym razem przed lotem, wybiera się najczystszą częstotliwość) i wymaga przebindowywania wszystkich odbiorników.

 

Może Kolega Andrzej zdecyduje się na szczegółowe porównanie i wykazanie różnic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dawnym trybie Scan mode system podczas pracy (sterowania modelem) cały czas skanował pasmo i w razie potrzeby mógł zmienić zestaw używanych kanałów" wybierając ten zestaw (20kanałów) z całego dostępnego pasma (79kanałów)  /- proszę zwrócić uwagę na podkreślenie/.

 

Michale, w fragmencie który zamieściłeś można wyczytać: "The radio will stop transmitting during the scanning operation. " Scanning to tylko jednorazowe skanowanie pasma i wybór zestawu 20 kanałów. I w trakcie pracy systemu żaden kanał spoza tego zestawu nie będzie użyty.

Funkcja Scan mode znikła z wraz z wprowadzeniem firmware  modułu nadawczego 3.01, dlatego pisałem o prehistorii :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.