Skocz do zawartości

Zdjęcie

ZLIN 526F Gigant RC

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
33 odpowiedzi w tym temacie

#21 Krzysiek M

Krzysiek M
  • Modelarz
  • 284 postów
  • SkądDęblin
  • Imię:Krzysiek

Napisano 22 December 2015 - 08:09

• 0

#22 Shock

Shock
  • Moderatorzy Forum
  • 3510 postów
  • SkądKęty
  • Imię:Rafał

Napisano 22 December 2015 - 08:30

Fajny ten Zlin 50 .Oblot nader ciekawy jak na taką "kobyłę" ,zaraz przy drodze...

Jak na silnik 400 cm szału nie ma ,jest tak w sam raz :) .

Nie wiem Sebastian, czy nie musisz przemyśleć podpowiedzi kolegów sugerujących że Twój silnik 150 cm może być do lotu/takiego modelu słabawy  .Faktycznie to akrobat, Citabria to co innego i niektóre figury pasowało by wykonywać nie z rozpędu a z mocą silnika ;)

• 0

#23 Gośćhorn3t_*

Gośćhorn3t_*
  • Guests

Napisano 22 December 2015 - 12:23

Też nie jestem zwolennikiem potężnego nadmiaru mocy ale tutaj może być ciekawie. Istotne jaką masę osiągnie model do lotu. :)

• 0

#24 pacek

pacek
  • Modelarz
  • 1792 postów
  • SkądGóra Kalwaria
  • Imię:Arek

Napisano 22 December 2015 - 12:42

jak na 150 cm to trochę mało mocy ma ten zestaw a co za tym idzie ciągu. Nie jestem ekspertem w dziedzinie silników, ale z racji zabawy w paralotniastwo wiem że silnik o pojemności 120 - 125 mocy 17-19 kM generuje około 48-52 kG ciagu. no i waży nie więcej niż 14 kg. (silnik, przekładnia,rezonans) tyle że kręci wiechciem od 110 do 130 cm.

sam obecnie używam napędu jpx 180cm, który generuje około 69 kG ciągu statycznego.

• 0

#25 JacekK

JacekK
  • Modelarz
  • 650 postów
  • SkądŁódź
  • Imię:Jacek

Napisano 22 December 2015 - 13:09

Jedno, czego o oryginalnym Zlinie powiedzieć nie można, to żeby miał nadmiar mocy :)

Widziałem takowego dziesiątki razy i ta akrobacja to tylko z nagonki :)

• 1

#26 stan_m

stan_m
  • Modelarz
  • 535 postów
  • SkądSokółka, Dęblin, Warszawa
  • Imię:Stanisław

Napisano 22 December 2015 - 13:24

Przytoczę podstawowe dane techniczne samolotów Z-50L i Z-526F

Z-50L

rozpiętość - 8,60m

masa startowa -720 kg 

moc silnika - 230-380 KM

Zlin 526F

rozpiętość- 10,59m

masa startowa - 940 kg

moc silnika -  180 KM 

Już na pierwszy rzut oka widać ogromna różnicę i brak podstaw do porównywania ze sobą zarówno samolotów jak i ich modeli, gdyż pod względem parametrów i osiągów są to dwa różne samoloty. Nie wiem skąd pojawia się w dyskusji tzw. nadmiar mocy, której samolot Z-526F na pewno nie posiadał. Co więcej, duże rozmiary, ogromna masa startowa (prawie  jedna tonna) i słabiutki silniczek raczej sprzyja uzyskaniu podobieństwa dynamicznego modelu w stosunku do pierwowzoru. To bardzo ciekawy samolot jako pierwowzór dla modelu RC, gdyż daje duże pole do popisu dla modelarza. Zwłaszcza w skali przyjętej przez Sebastiana.

• 1

#27 zbjanik

zbjanik
  • Modelarz
  • 638 postów
  • Skądopolskie
  • Imię:Zbyszek

Napisano 22 December 2015 - 13:51

Ma rację Stanisław- oba samoloty to Zliny, ale całkiem inne, różne koncepcyjnie i generacyjnie. Owszem, 526 zaliczał się do samolotów akrobacyjnych, ale to całkiem coś innego, inaczej się latało akrobację, inny był sprzęt.
Z-50 to przeskok w inną rzeczywistość,to już nowa gałąź, z niej wyrosły wszystkie Extry, Su itd. Znany pilot, dla mnie autorytet w tej dziedzinie Mundek Mikołajczyk opisał mi to tak:
"Mieliśmy wtedy słabe samoloty (w sensie mocy- o wszystkich zresztą typach 26). Pięćdziesiątka to był przełom, samolot przestał być limitem, limitem stał się pilot".
To samo powinno być odwzorowane w modelu- i wszystko wskazuje, że będzie. Oczywiście, także i ten model nie może być za ciężki. Ale wierzę w Sebastiana- jak dotąd jest niezawodny.
  • 1

#28 balcerseb88

balcerseb88
  • Modelarz
  • 411 postów
  • GG:
  • SkądSierpc
  • Imię:Sebastian

Napisano 22 December 2015 - 21:46

Panowie....

Model jak na razie jest w AutoCad silnik jeszcze do niego nie założony wiec spokojnie model tak czy siak wykonam a czy założę ten silnik zobaczymy jaka wyjdzie waga modelu a rzeczywiste osiągi silnika prawdopodobnie jak silnik będzie ładnie chodził wykonam jeszcze rezonans który daje ok 30% więcej mocy oraz zastanawiam sie nad przekładnią ale to czas pokaże w najgorszym wypadku jesli silnik sie nie nada do modelu zostanie sprzedany a ja zbuduje (przerobie) z czegoś większego np z motocykla

Pozdrawiam niebawem piersze fotki z budowy :)

• 1

#29 Irek potocki

Irek potocki
  • Modelarz
  • 157 postów
  • SkądRumia
  • Imię:irek

Napisano 22 December 2015 - 21:48

No właśnie wiedziałem że jest ten film ale nie mogłem go znaleźć , to właśnie ten model w którym jest zamontowany silnik ZDZ 420

• 0

#30 balcerseb88

balcerseb88
  • Modelarz
  • 411 postów
  • GG:
  • SkądSierpc

Napisano 22 December 2015 - 21:50

Czy możesz podać dokładniejsze dane jaka waga jakie serwa wyposażenie itp.

• 0

#31 qpa

qpa
  • Administrator
  • 2960 postów
  • GG:
  • SkądLublin/Wrocław
  • Imię:Kuba

Napisano 22 December 2015 - 21:55

Jak są połączone silniki? Jako twin? 

• 0

#32 Irek potocki

Irek potocki
  • Modelarz
  • 157 postów
  • SkądRumia
  • Imię:irek

Napisano 22 December 2015 - 22:54

Czy możesz podać dokładniejsze dane jaka waga jakie serwa wyposażenie itp.

Sebastian nie dużo wiem na temat tego samolotu wiem tylko że waga około 40kg i silnik ten który jemu sprzedałem ZDZ 420 , próbowałem miesiąc temu dodzwonić się do Marka ale nie odpowiadał może znowu jest za granicą jak coś więcej będęwiedział to dam znać

• 0

#33 balcerseb88

balcerseb88
  • Modelarz
  • 411 postów
  • GG:
  • SkądSierpc

Napisano 23 December 2015 - 22:04

Jak są połączone silniki? Jako twin?

Silniki ustawione rzędowo połączone sprzegłem metalowo-gumowym
  • 0