Skocz do zawartości

Zestaw z Chin - Quadcopter F450 z APM2.6 - relacja


PioDabro
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Zrobiłem mały research.

Na obudowie mojego GPS'a nie ma żadnej strzałki itd...

Po rozkręceniu dopiero na płytce widoczna jest strzałka.

Obok niej znajduje się też sam kompas.

Zgodnie z notą katalogową kierunki jego są następujące:

attachicon.gifphoto30.png

(kółko z kropką w środku oznacza, że oś Z jest skierowana do góry)

 

Na zdjęciu poniżej płytka GPS z magnetometrem.

attachicon.gifphoto34.jpg

(naniosłem tutaj osie z noty katalogowej)

 

Jest to widok od spodu płytki (po drugiej stronie jest antena GPS).

Co za tym idzie nasz magnetometr jest obrócony o 180 stopni wokół osi Y.

 

Czyli patrząc od góry na nasz cały moduł GPS osie wyglądają tak:

attachicon.gifphoto29.jpg

(kółko z X w środku oznacza, że oś Z jest skierowana do dołu)

Ta dodatkowa strzałka pokazuje kierunek zaznaczony na płytce.

 

Teraz trzeba to porównać np. z APM2.5 który ma oryginalnie akcelerometr na płytce. Dzięki temu będziemy wiedzieli jaką orientację ustawić w naszym APM, i jak umiejscowić antenę GPS.

Jak znajdę dokładną informację to dopiszę.

 

PS. W oczekiwaniu na stojaczek pod GPS zrobiłem sobie tymczasowy z pręta gwintowanego M3 i masy dwuskładnikowej. Niestety nie był to dobry pomysł: stal zaburza działanie magnetometru. Nie róbcie tego w domu :)

Stojaczki powinny być z aluminium i tym podobnych metali (niemagnetycznych).

 

Hej, temat kompasu przerabiałem tez jakiś czas temu, (potwierdzić mogę także to co napisał Mitar) w większości przypadków strzałki na obudowach można o kant ... rozbić, ustawienia na oko nie wskazane, , głównie należy się opierać na ułożeniu samego układu choć jak jeden z kolegów napisał i tu można się czasem przejechać. Jakkolwiek, jeśli chcesz latać z użyciem GPS'a ... warto popracować nad bardzo dojkładnych rozpoznaniu jak włąściwie kompas jest zorientowany, zawsze można programowo sobie go ustawić bez względu na to co tam na tej obudowie jest namazane.

Kalibracja, ustawienie dewiacji/odchylenia zaleznie od lokalizacji test i latać.

 

Mitar coś wie na ten temat :)

 

Mnie jakoś do tej pory nie udało się złapać kreta (takiego poważniejszego), oczywiście nie żebym latał jak mistrz świata ale jakoś tak wyszło, że moje lata.

Używam także APM 2.6 - doskonały kontroler - bardzo dobrze się sprawdza i w większych jak twój (mam 480 z APM'em), nie zauważyłem żadnych problemów o których wspominał Mitar, u mnie nie zdarzył się żaden reset ani zwiech.

Ale oczywiście zasilanie mojego APM'a nie odbywa się wyłacznie przez złącze do pomiaru zasilania :)

 

Można sobie takze zabezpieczyć przez tym wpinając kondensator 3000mF (elektrolit). podtrzymuje w przypadku chwilowego zaniku i jednocześnie łagodzi skutki skoków. WARTO

 

ide polatać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, zamówiłem sobie gwintownik na wszelki wypadek, bo czytałem w kilku miejscach że czasami nie da się dokręcić tych śrub :)

 

Problemem nie jest gwint, a to co znajduje się za gwintem - za wąski otwór w plastiku.

U mnie bardzo ciężko się wkręcały śrubki, ale udało mi się wszystkie wkręcić do końca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Quadcopter odbył dziś swój dziewiczy lot.

Niestety jakieś problemy miał. Wznosił się tylko w trybie Stabilize. Po przełączeniu w AltHold od razu przełączał się w Land.

Lądowanie też mu coś nie wychodziło, zaczęło go znosić i pod koniec troszku orał śmigłami, na szczęście nic im się nie stało.

Na szczęście udało mi się go przełączyć z Land na stabilize i go opanować.

Na AltHold nawet nie dał się uzbroić, tzn. uzbrajał się i zaraz rozbrajał.

Zachowanie miał takie jakby mu FailSafe zadziałało. Tylko w sumie nie za bardzo wiem dlaczego.

FS od baterii wyłączony był, jedyny włączony był od nadajnika, ale nadajnik był ok.

Informacji dostarczył mi Tower(coś ala Droid planner, tylko od 3DR) w telefonie (połączony przez Bluetooth do telemetrii).

 

Pierwsze co zrobiłem po powrocie to czysty firmware wgrałem.

Czas go pokonfigurować od 0 bo w międzyczasie mogłem coś nagmerać.

Skoro na AltHold nie chciał polatać, to tym bardziej nie miało sensu Loiter itd...

 

 

 

Co do kompasu, porównałem położenie jego z położeniem tego z APM2.5 i wychodzi na to, że kabelek to jest tył anteny.

W ustawieniach kompasu trzeba ustawić ROTATION_ROLL_180. Ponieważ względem normalnego położenia jest obrócony do góry nogami w kierunku ROLL.

 

Nie wiem skąd ten pomysł żeby uzbrajać w innym trybie niż Stabilize :)

O ile wiem, ARDUCOPTER uzbraja się wyłacznie w Stabilize to raz, dwa musi też złapać GPS lock. W innym wypadku nie powinien się uzbroić chyba, że mu wszystko wyłączysz. Domyślnie jednak tak własnie powinno być. Mam 3 Arducoptery i wszystkie zachowują się w ten sposób. Sprawa "nie" wznoszenia się tu można wysuwać rózne tezy, log powinien zdecydowanie wyjaśnić o co kaman jak słusznie zauważył Mitar.

Czy aby napewno tryby masz prawidłowo ustawione to raz, dwa, czy masz napewno dobrze ustawiony Magnetometr, kiedy odpalałem swojego po raz pierwszy nie sprawdziłem wszystkich parametrów, okazało się, że magnetometr był źle ustawiony, patrzyłem na obudowę anteny (kompas w obudowie GPS nie ma pokładzie ARDUCOPTERA) który jak się okazało był odchylony o 45stopni co powodowało bardzo dziwne zachowania mojego quada.

W trybie Loiter zamiast "wisieć" w miejscu rozpoczynał od małego kręgu i spiralnym ruchem rozpędzał na maksa. Niewiele brakowało, żebym go rozwalił na drzewie. Nie wykluczone, że i w twoim przypadku coś było źle ustawione skoro po przełączeniu trybu zamiast Althold wchodził w RTL.

Podłączyłem tablet i via telemetrię widziałem dokładnie wszystkie parametry lotu, łącznie z aktualnie włączonym trybem (potwierdzanym głosowo).

3DR Tower jak już pewnie zauważyłeś to doskonały program. Używam tego do planowania, można wykorzystać także Bluetooth (oczywiście tylko do planowania, po odpaleniu i oddaleniu na kilkanaście metrów BT raczej już w niczym się nie przydaje ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem skąd ten pomysł żeby uzbrajać w innym trybie niż Stabilize :)

 

A na przykład z tąd: http://copter.ardupilot.com/wiki/altholdmode/

a dokładniej:

AC3.1 and later allow arming and disarming in altitude hold mode. When disarming, the copter may need to rest in the landing position for a few seconds to allow the “landing checker” to verify that the copter has landed before you are able to disarm.

O ile wiem, ARDUCOPTER uzbraja się wyłacznie w Stabilize to raz, dwa musi też złapać GPS lock.

W innym wypadku nie powinien się uzbroić chyba, że mu wszystko wyłączysz.

Ogólnie od wersji 3.1 można uzbrajać i w AltHold i w Loiter.

Loiter'a jeszcze nie próbowałem uruchamiać.

Do trybu Stabilize GPS i kompas jest nie potrzebny. Można go nawet odłączyć.

Bez GPS'a powinnien móc latać pod warunkiem, że wyłączymy sprawdzanie w ustawieniach.

 

AltHold korzysta już z GPS do określania wysokości (razem z barometrem).

 

Domyślnie jednak tak własnie powinno być. Mam 3 Arducoptery i wszystkie zachowują się w ten sposób. Sprawa "nie" wznoszenia się tu można wysuwać rózne tezy, log powinien zdecydowanie wyjaśnić o co kaman jak słusznie zauważył Mitar.

Czy aby napewno tryby masz prawidłowo ustawione to raz, dwa, czy masz napewno dobrze ustawiony Magnetometr, kiedy odpalałem swojego po raz pierwszy nie sprawdziłem wszystkich parametrów, okazało się, że magnetometr był źle ustawiony, patrzyłem na obudowę anteny (kompas w obudowie GPS nie ma pokładzie ARDUCOPTERA) który jak się okazało był odchylony o 45stopni co powodowało bardzo dziwne zachowania mojego quada.

W trybie Loiter zamiast "wisieć" w miejscu rozpoczynał od małego kręgu i spiralnym ruchem rozpędzał na maksa. Niewiele brakowało, żebym go rozwalił na drzewie. Nie wykluczone, że i w twoim przypadku coś było źle ustawione skoro po przełączeniu trybu zamiast Althold wchodził w RTL.

Podłączyłem tablet i via telemetrię widziałem dokładnie wszystkie parametry lotu, łącznie z aktualnie włączonym trybem (potwierdzanym głosowo).

3DR Tower jak już pewnie zauważyłeś to doskonały program. Używam tego do planowania, można wykorzystać także Bluetooth (oczywiście tylko do planowania, po odpaleniu i oddaleniu na kilkanaście metrów BT raczej już w niczym się nie przydaje ;) )

Jeszcze moduły mam WiFi ESP-07. Fajne rzeczy potrafi i można telemetrię posłać po WiFi. Jedyny problem jest w tym, że pracuje też na 2.4GHz.

Jak zorbie sobie LRS'a na 433MHz to wrzucę WiFi jako telemetrię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A toś mnie zaskoczył, nie wiedziałem.  To przydatna wskazówka, muszę sprawdzić i zmienić soft w takim razie bo mam jakiś bardzo stary (sprzed około roku, tak mniemam).

Właśnie skończyłem budować kolejną 250 na Arducopterze to akurat temat na czasie :)

I przy okazji własnie się lekko zdziwiłem, bo w poprzedniej wersji softu który miałem zainstalowany w APMie po uzbrojeniu silniki wchodziły na wolne obroty. W nowym nie ale może to kwestia ustawień ? Pewnie tak, muszę to zmienić bo wolę jak po uzbrojeniu silniki pracują, mam wtedy pewność że nieuzbrojony nagle mi nie ruszy gdy przypadkiem ruszę manetkę gazu :)

Miałem przedwczoraj taki przypadek. Poszedłem polatać i spotkałem ludka z nowiutkim quadem Walkera 250 Runner w którym miał własnie tak ustawione , obroty na zero gdy uzbrojony i nie sprawdził, nie rozbroił ... dostał po łapach. Ale mniejsza o szczegóły.

 

Pochwal się jak sytuacja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sytuajca taka że dzis przyszły zapasowe śmigła i w końcu dotarł stojak pod GPS. Teraz się bawie z ESP8266 jest to moduł zawierający w sobie SoC i sprzętowe WiFi. Robię transparentnego serial to TCP

Już pierwsze połączenia mam za sobą. Niestety po chwili zrywa się połączenie z Mission planerem.

 

Muszę napisać soft używając bezpośrednio toolchaina. Bieżący zrobiony na Arduino jest za wolny. Znalazłem już kawałek kodu do przerobienia pod swoje potrzeby więc nie bede musiał pisac od zera.

 

No i oczekuje na przesyleczke z Chin z modułami Si4432 do LRS'a

 

A dziwne zachowanie samego APMa wynikało z kalibracji compass - Motors. Po wyzerowaniu zaczął działać normalnie. Teraz jak już mam porządnie zamocowanego GPS a to można będzie to poustawiać.

 

Wytaptapane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.