Skocz do zawartości

PYM2 (RUM 2) - prawdziwy antyk ;)


Zefirek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Postaw mi kawę na buycoffee.to

RUM-2 to była aparatura NIEPROPORCJONALNA (nie wiem czy młodsi Koledzy wiedzą co to w ogóle znaczy) podobnie jak aparatury Pilot-2M, Pilot -4M. Odbiornik RUM'a był składany z "kanałów"  (jeden moduł-jeden kanał) podobnie jak klocki lego. Z tego powodu niedziałanie aparatury często spowodowane było wadliwym stykiem gniazda. Natomiast Supranar to już aparatura proporcjonalna, którą w zasadzie można było naprawić samemu o ile były pod ręką części typu tranzystory, filtry, kondensatory, cewki itp. oraz dostęp do oscyloskopu. Miałem wszystkie wyżej wymienione a dodatkowo w tamtych czasach (lata 1970-1980) Novoprop z taka anteną...

post-6507-0-88594400-1452374184.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie były czasy. Teraz nie wiem czy dobrze, że nie nauczają czy źle. Ale pokoleniem dzieci rewolucji nigdy nie byłem !!!!!! :D.

W 77 czy na początku 78 nawet zebrałem prawie wszystkie części by zrobić samemu aparaturkę - pewnie 2 kanałowa oczywiście nieproporcjonalną ze schematu podanego w książce Schiera lub wojciechowskiego, a może jeszcze innego autora. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 lat później...

Też pamiętam. Na moduły szły dwie gumki, bo moduły lubiły się czasem rozłączyć (moduły kiepsko pasowały, nie miały zatrzasków i ruskie złącza bagnetowe nie zawsze dobrze trzymały). Wolne serwa oraz sterowanie częstotliwościowe dopełniało obraz. Kiedyś coś podobnego (chyba na bazie RUM2) widziałem opublikowane w Młodym Techniku. Z wiekiem obwody rezonansowe odbiornika płynęły (kondziory i starzenie cewek) i nie zawsze kanał został załączony. Całość w środku oczywiście tylko tranzystory. Żarło dużo prądu, a za komuny był problem z bateriami. Często kupowałem do nadajnika R20 i lutowałem w szereg. Znacznie dłużej nadajnik działał, zwłaszcza że baterie płaskie były zazwyczaj niedostępne. Kolega używał akumulatora kwasowego z długim drutem do nadajnika podobnie jak ja. Miało to tę zaletę, że po lataniu mógł go naładować, a jak biegałem po mieście za bateriami. Jednego czego nie można zarzucić, to konstrukcja mechaniczna nadajnika. Obudowa z blach 1mm oraz mikro przełączniki. "Proporcjonalne" działanie wymuszało się szybkim palcem drążka, symulując ręcznie wypełnienie impulsu. Przy wolnych serwach i odrobinie wprawy spokojnie można było serwo ustawić w połowie (między neutrum a max), ale prądu szło więcej w odbiorniku. To było kompletnie inne niż teraz latanie (trochę jak na rodeo), ale człowiek był napalony jak pies na kiełbasę i detalami się nie przejmował. Obecne droniarze powinny na tym zaczynać. Nabiorą pokory do sprzętu i doświadczenia, bo się niektórym w głowie przewraca od nadmiaru dobroci. :-)

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.01.2016 o 22:16, stan_m napisał:

Novoprop z taka anteną...

Dowiązać żyłkę z robakiem na haczyku, i nad wodę...   spacer.png

W dniu 9.01.2016 o 22:16, stan_m napisał:

Miałem wszystkie wyżej wymienione a dodatkowo w tamtych czasach (lata 1970-1980) Novoprop z taka anteną...

Ten?

spacer.png

 

Zbieraczom starej techniki sterowania może się przyda...

«Знай и умей»
Юрий Михайлович Отряшенков

Азбука
радиоуправления
моделями

*** 1965 ***

https://sheba.spb.ru/za/az-radiouprav-1965.djvu

......................................................

https://pandia.ru/436750/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.01.2016 o 22:16, stan_m napisał:

Odbiornik RUM'a był składany z "kanałów"  (jeden moduł-jeden kanał)

Staszku, prawda ale jeden moduł - dwa kanały.Były 3 moduły a aparatura był 6 kanałowa z możliwościa rozbudowy do 8 kanałow ( oczywiście nieproporcjonalnych). Problemem nie była sama aparatura ale  mechanizmy wykonawcze.....A w uzupełnieniu. RUM 2  to  kopia Graupnerowskiego Variotona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.