Skocz do zawartości

Pierwszy projekt czyli czy to ma szanse latać ??


ASmen
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Postaw mi kawę na buycoffee.to

O właśnie to dokładnie to :) No to super. Puki co będzie musiało wystarczyć, bo trzeba przyznać że jest to kosztowne hobby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam kosztowniejsze :)

A masz do tego Radio ?

Jeśli tak to zdecydowanie możesz sobie to wykorzystać do czegokolwiek będziesz chciał :)

A jeśli nie to zobacz z czym to jest "zgodne" i zbinduj z radiem zgodnym z tym odbiornikiem :)

Dalej to już tylko wyobraźnia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to natrafiłem na pierwszy problem.

big_r6-ar.jpg?lm=1453735205

Tak wygląda mój odbiornik, tylko jak ustalić który kanał za co odpowiada, tzn który to gaz itd.

Czy moge na podłączonej baterii po kolei wpinać kabelki i sprawdzać na FC czy działa ? Nic się nie zjara ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasadniczo nie powinno być problemu bo zazwyczaj kanały są wszędzie tak samo Ele, Ail, Thr, Rud albo Ail, Ele, Thr, Rud czyli lotki, wysokość, ciąg i kierunek.

Na tym (to ma chyba 6 kanałów ?) możesz sobie spokojnie zbudować samolota ze wszystkim co się da ruchomym .... prawie :)

a nawer spokojnie sie nada do Quadkopterka :)

4 kanały sterowania góra/dół prawo/lewo przód tył i jeszcze zostanie na przełączanie trybów lotu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radio w Pioneerze RTF jest 4-ro kanałowe z tego co pamiętam i nie zawsze się nada do coptera bo przykładowo OpenPilot w CC3D nie przepuści Cię przez proces konfiguracyjny jeśli nie podasz mu, nie wykryje, 5-go kanału do przełączania trybu lotów (w momencie konfiguracji radia, drążków itp.). Po prostu po wykryciu drążków poprosi Cię o przełączenie (w celu wykrycia) pśyczka, którego nie masz i nie da się kliknąć dalej, pominąć można dopiero kolejny etap (czyli 6-ty kanał i resztę). Nie znam softu naze itp. - musisz na to uważać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie taka jest ta aparatura >> LINK<<

big_1.jpg?lm=1453637623
Radio jest 5kanałowe a odbiornik 6kanałów.

Jak wszystko po podłanczałem i podpiąłem do kompa to drążki ok, ale 5kanał jest jak rozumiem sterowany przełącznikiem po prawej i nie widzę żeby na FC coś się po przełączeniu zmieniało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeci raz piszę (wyglądarka mi szaleje) i tym razem będzie najkrócej. Kanał możesz śledzić albo w zakładce Receiver (surowe dane z kanałów odbiornika) albo Modes (tu będziesz ustawiał tryby Rate, Horizon i cokolwiek tam jeszcze chcesz). Piąty kanał będziesz widział jako AUX1. Na radiu masz jeszcze możliwość ustawienia zakresu ruchu klap (bo to ten kanał), może jest ustawiony na zero ruchu i dlatego nie widać? Spróbuj ruszyć ten potencjometr.

 

 

(...) przykładowo OpenPilot w CC3D nie przepuści Cię przez proces konfiguracyjny jeśli nie podasz mu, nie wykryje, 5-go kanału do przełączania trybu lotów (...)

Cleanflight będzie działał nawet z 4-kanałowym radiem, wiele rzeczy (w tym uzbrojenie) można robić kombinacją na drążkach. Więcej info tu. No, ale nie ma "wizarda" :)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

No to tak:

Poprzychodziły mi "pamiątki z chin", wiec zacząłem pomału bawić się w składanie. Niestety okazało się że silniki SunnySky które sobie zamówiłem długo nie pokazywały się jako dostępne więc zamówienie anulowałem i wybrałem inne z gamy DYS o bardzo podobnym ciągu.

Więc i ESC zostało 40A ;)

post-18602-0-16642200-1459973703_thumb.jpgpost-18602-0-60888500-1459973705_thumb.jpg

 

Przyszła też rama

post-18602-0-50776600-1459973697_thumb.jpg

 

Szybko okazało się że moje ESC są trochę za bardzo "przypakowane" jak na możliwości ramy. Kondensator żadna siłą nie chciał się zmieścić pomiędzy pokładami. W końcu pomogło zmiana położenia ramion (teraz trafiły one pod pokład, a nie jak to przewiduje instrukcja na pokład) poza tym potrzebne były małe podkładki które dodatkowo zwiększyły dystans między pokładami. Teraz kondensator z esc mieści się jakby był tu całe życie. Wyleciały orginalne kabelki z ESC i połączyły się ze skruconymi kablami od silników. Silniczki kręcą się w tym samym kierunku, wiec w dwóch z nich zmieniłem kolejność lutowania 2 z 3 kabelków.post-18602-0-79738300-1459973711_thumb.jpg

post-18602-0-03882100-1459973718_thumb.jpg

post-18602-0-56629800-1459973740_thumb.jpg

 

Puki co czekam na PDB która coś nie może dotrzeć ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nooo widzę, że mi tu bliźniaczek rośnie :)

Fajne te ESC, malutkie, spokojnie zmieszczą się na ramiona :)

Ja w swoim RoboCat'cie ponieważ zastosowałem ESC 4 w 1 zmieniłem co nieco i ramiona są mocowane nie do dolnej a do górnej płytki, pianki jak widać podkleiłem od spodu i dodatkowo piankowe stopki do dolnej płytki żeby się nie obdzierała ;)

FC zapakowałem APM 2.6 z GPS'em. Ale chyba zmienię na NAZE32 Acro. Z drugiej strony ..... opcje RTL, latanie po zaprogramowanej trasie .... musze to przemyśleć :)

post-8100-0-47769200-1459980738_thumb.jpg

post-8100-0-21163000-1459981143_thumb.jpg

(SC nieco przesunięte w górę :) co prawda nieznacznie ale fajniej wygląda)

No i nie opierają się śruby mocujące sliniki na glebie :)

Założyłem śmigiełka GEMFAN 6030 (mieszczą się)

W kwestii lutowania kabelków, zrób tak, żeby kabelki leżały maksymalnie płasko czyli, żeby się nie krzyżowały a kierunek obrotów zmienisz programowo. Na 100% te ESC pozwolą (Software BlHeli) ... no chyba, żeby nie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 4 miesiące temu...

hejka.

Przepraszam że się nie odzywałem. Już się poprawiam.

Niestety się nie lata. Chciałem sprawdzić czy kierunek w którym kręcą się moje silniczki przed montażem w ramionach i czy są odpowiednio wyważone, aczkolwiek chyba coś "ciulato" podłączyłem i odbiornik poszedł z dymem.... Niestety to problem który się nie dało rozwiązać budżetowo, 

Brak funduszy na nową aparaturę sprawił że wszystko zostało spakowane do kartonu i musiało poczekać na lepsze czasy które właśnie nadchodzą ;)

 

Chce zamówić taką aparaturę: RadioLink T10II

a w międzyczasie kupiłem tester do serv i nim sprawdzę czy wszystko się dobrze kręci ;)

 

A no i najważniejsza sprawa :P w moim życiu pojawiła się mała kobieta która doskonale wie jak zająć tacie czas ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanie. Dlaczego to nie chce działać ???484d68150f710060be07f9072c3a6bf1.jpg

 

Bateria podłączona do esc, tester do zasilania i esc.

Esc gra po podłączeniu baterii a potem pika co kilka sekund. Ale silnik nie reaguje na wychylenie potencjometru. O co chodzi ???

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tester ustaw na "manual" i na zerowe wychylenie (maks w lewo). podłącz baterię do regla. Być może regiel nie reaguje na początkowy sygnał inny niż 0 (czy -100%), być może ma firmware który wchodzi w tryb programowania przy wartości sygnału sterującego około neutrum.

Potem wykalibruj regla: tester na manual, maksymalne wychylenie w prawo, podłączasz baterię, czekasz na melodyjkę i jednym nieprzerwanym ruchem potencjometr w lewo do zera. Rozołączasz i podłączasz baterię do regla i powinien być skalibrowany (czyli regiel wie jakiego sygnału szukać przy minumum i maksimum wychylenia). niektóre regle miały tak, że nie działały dopóki nie zrobisz kalibracji.

 

Aha i jeszczze dwie sprawy:

1. tak położony silnik obudzi Twoją małą księżniczkę (zapytaj skąd wiem, podpowiem, że moja księżniczka uwielbia "dlon mały i dlon duzy")

2. GRATULACJE!

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.