Skocz do zawartości

Długie latanie z FPV


Vertek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Zastanawiam się nad złożeniem/zakupem dobrego modelu quadkoptera z głównymi cechami długiego latania + video z FPV. Kiedyś miałem do czynienia z HUBSANEM, więc trochę nauczyłem się latać ale teraz potrzebuje czegoś więcej :P. Znalazłem ciekawą ofertę z DJI Phantomem 3 Standard za około 2100 zł. http://www.valuebasket.pl/pl_PL/Dron-DJI-Phantom-3-Standard/mainproduct/view/19941-AA-NA?gclid=Cj0KEQiA6IC2BRDcjPrjm_istoUBEiQASrLz1m-v7SFvoxoFVEeFvvmYce0znRwR9GZuMjeITeFIVwgaAqO08P8HAQ

 

Dużo rzeczy jest razem z tym modelem, wbudowana kamera, gimball, moduł GPS, FPV z aplikacją do telefonu, czas latania do 30 min. Zastanawiam się czy taniej wyszłoby mi złożyć samemu koptera z takim wyposażeniem czy jednak to jest dobra oferta. W sumie to nie wiem czy potrafiłbym złożyć takiego koptera sam od podstaw ale jeżeli będzie taka konieczność to się z tym pobawię, priorytetem dla mnie jest koszt. Jeżeli składałbym koptera to głównie zwróciłbym uwagę na czas lotu, aby latał tak długo jak to możliwe z kamerą, gimballem i FPV + spory zasięg

 

Może też orientujecie się jaki byłby koszt złożenia takiego kopterka przez kogoś doświadczonego?

 

Moglibyście mi podpowiedzieć jakie wyjście będzie dla mnie najlepsze? Z góry dziękuje i pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

To jest dosyć złożona kwestia, dużo parametrów wchodzi w grę. Phantom wyróżnia się linkiem video HD, tego póki co ciągle raczej się nie zrobi. Ale czy to jest zawsze potrzebne, do każdego zastosowania? Zasięg linków analogowych jest znacznie większy.

 

Inna kwestia to baterie: phantomowe są bardzo drogie. Czy akceptujesz krótsze loty ale za to znacznie niższy koszt baterii w składaku?

 

Ogromnym problemem phantoma jest koszt napraw i ogólnie robienie tego przez serwis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Linkiem video HD czyli chodzi o przesyłanie obrazu w jakości HD? Chciałbym też do takiego kopterka dokupić fatsharki, będzie możliwe aby te okularki odbierały obraz w HD czy raczej dostają słabą jakość obrazu? Potrzebowałbym też z 3-4km zasięgu kopterka (to jest dużo jak na taką rzecz?).

 

Najbardziej właśnie zależy mi na jak najdłuższych lotach dlatego też mogę zainwestować w dobre baterie, aby tylko dało rady latać średnio 30 min z gimbalem, kamerką i FPV :).

 

Domyślam się, że taką gotową rzecz ciężko będzie naprawić a sądzę, że u mnie bez wypadków się nie obejdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jeszcze zależy od tego, ile masz zacięcia technicznego i predyspozycji w tym kierunku. Czy zamierzasz mieć więcej modeli, także samolotów (wtedy warto mieć aparaturę RC z niezależnymi od kontrolera odbiornikami). 

 

Ja doradzam dwie opcje: albo składak, być może na bazie gotowego rozwiązania, ale z kontrolerem Pixhawk, gimbalem Storm32 jeżeli lubisz grzebać w takich rzeczach, albo albo phantom 1 lub inny gotowiec ReadyToFly (ale tańszy i prostszy niż 3) w przeciwnym przypadku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej zamierzam mieć jeden model, chyba, że naprawdę FPV mnie tak wciągnie, że będę kombinował mocno w tym kierunku :). Po pierwszym modelu było fajnie ale brakowało mi wysokości i FPV, mam nadzieje, że model z FPV da mi więcej frajdy i wciągnie mocniej w te tematy.

 

Jeżeli składaka nie dałbym rady złożyć to pewnie zaniósłbym do jakiegoś sklepu z modelami RC i zapytał czy daliby radę coś takiego zrobić. Problem jest tylko w doborze sprzętu pod moje wymagania, nie znam się na tym za bardzo a też mam bardzo mało czasu żeby się tym zająć bo na pewno mi to trochę czasu zajmie zanim dowiem się co z czym się je i jakie części będą najlepsze. Byłby ktoś tak dobry i pomógł skompletować trochę części? Będę bardzo wdzięczny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz mało czasu, to nie dasz rady ze składakiem, jego budową i (zwłaszcza) konfiguracją oraz dostrojeniem. Polecam Phantoma 1, naucz się dobrze latać, zapoznaj się z FPV i wtedy będziesz mógł się zastanowić co dalej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wychodzę z założenia, które mówi kupić raz a dobrze :P, także chce złożyć raz a dobrze a później ewentualnie jakieś małe przeróbki i żeby mi starczyła ta konfiguracja na lata :). Kiedyś widziałem kalkulatory, które pomagały dobierać części do siebie i sprawdzać czy pasują, wiecie coś może na ten temat? Spróbuję coś dobrać ale może to wyjść średnio. Nie bardzo opłaca mi się kupować Phantoma 1 a za miesiąc znów wydawać pieniądze na składaka :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim wypadku nie kupisz raz a dobrze :) jak kupowałem swojego to nie wiedziałem czego chce, nadal nie wiem czego chce a połamanych śmigieł mam już pokaźną kolekcję :) 

 

Imo trochę zaniż wymagania i bierz używanego phatnoma. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica jest bardzo duża, szukaj fraz takich jak: "Phantom 1" dji, albo "Phantom 1" vs "Phantom 2".

 

Ogólnie zaczynanie od Phantoma 3 jest dość ryzykowne, bo w razie wypadków wynikających z małego doświadczenia masz spory problem. Zwłaszcze jeżeli dysponujesz ograniczonymi środkami finansowymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mniej więcej już wiem jakie są różnice między tymi modelami. Mógłby ktoś podpowiedzieć gdzie mogę dostać tego phantom 1? Na allegro nie ma, nawet w sklepie DJI. Minimum są phantom 2 i w górę. Strzelam, że jego cena przekracza 1 tysiąc, więc czy nie bardziej opłacałoby się kupić phantoma 3 za te 2,100?

 

Co do doświadczenia to mam ale tylko na małych wysokościach, hubsanem latałem tylko na odległość widoczności kopterka, kilkanaście śmigieł połamanych, kilkanaście godzin przelatanych. Duża jest różnica wylecieć FPV na wysokość gdy model nie jest widoczny gołym okiem? Myślę, że dopóki sygnał video nie padnie to źle nie będzie :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osiągnięcie czasu lotu 30min quadem z FPV i gimbalem z kamerą jest możliwe przy zastosowaniu silników o niskim kV, śmigłach 11-12' i zasilaniu 6S te tradycyjne na 3-4S to możesz tylko pomarzyć.

Można zrobić copter uniwersalny w którym można stosować wymienne wyposażenie w zależności od potrzeb i chęci, np szybko odpinany gimbal i długie loty FPV lub krótsze loty kameruńskie.

Tak jak radzą koledzy celuj w P1 bo możliwości przeróbek masz nieograniczone, P3 to fajna zabawka jak Ci DJI pozwoli latać :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może znasz jakiś sklep gdzie go dostanę w dobrej cenie? Bo tak przeglądam i przeglądam i jedną stronę do kupna z nim znalazłem.

 

Bardziej się opłaca kupić używkę czy jednak nówkę? 

 

Czyli mówicie, że lepiej jest kupić P1 bo można go mocno przerabiać pod swoje upodobania, zgadza się?

 

@edit

 

Chciałbym jeszcze dopytać o nadajnik video i kamerkę do P1. Z tego co widzę to w zestawie tych rzeczy nie ma. Czy byłoby dużo roboty dorobić taki nadajnik video i kupić jakąś  kamerkę? Gimball z tego co wiem może być drogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko odpowiedzieć na takie pytania, bo ciągle nie wiemy na ile łatwo sobie radzisz z techniką. Ja jestem zwolennikiem złożenia taniego gimbala z gotowych części alu (kilkanaście $) + dwa silniczki 2208 i mocniejszy na oś yaw, i kontroler STorM32 (~20$). Gdy ulegnie uszkodzeniu to łatwo go naprawić albo w ostateczności kupić nowe elementy alu, podczas gdy naprawy gimbali phantomowych są bardzo drogie i skomplikowane.

 

Czasem lotu bym się specjalnie nie ekscytował, bo 10-15 minut to też jest sporo, zwłaszcza jak na copter który zwykle nie odlatuje na duże odległości i nie jest problemem powrót do bazy, by zmienić pakiet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.