Skocz do zawartości

APM2.6 Arducopter - kilka pytań o "zaawansowaną" konfigurację


JakubPtaszyk
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Już prawie opanowałem to "diabelskie urządzenie" i teraz nasuwają się pytania bardziej zaawansowane.

 

1. W instrukcji napisane jest, iż można wykorzystać kanały 7 i 8, lub 8 do 12 w zależności od wersji. Nie bardzo rozumiem o co chodzi z tą wersją. Gdzie można to sprawdzić i ewentualnie zaktualizować.

Cały czas brakuje mi przełączników ;)

 

2. Potrafię już wysterować jedno wyjście Ardupilota, za pomocą kanału 7 lub 8.

- jak mogę wykorzystać inne kanały do załączenia wyjścia? (nawiązanie do pytania 1)

- jak wysterować wyjście w inny sposób? Na przykład załączyć wyjście po uzbrojeniu silników, lub powyżej jakiegoś wychylenia gazu?

 

 

3. Urządzenie to zapewne ma nieograniczone możliwości, a jedyne co nas ogranicza to sposób programowania. Czy jest jakieś bardziej zaawansowanie narzędzie od MP, które pozwoli rozwiązać moje problemy? Może w MP to da się zrobić, tylko ja nie potrafię?

 

Z góry dziękuję za zainteresowanie i pomoc.

 

 

PS: Jakie macie patenty na sterowanie oświetleniem coptera, jeśli nie wykorzystujecie do tego ardupilota? Zapalacie je razem z podłączeniem acc, czy może stosujecie przełączniki podłączane do odbiornika bezpośrednio?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

http://copter.ardupilot.com/wiki/channel-7-and-8-options/

 

 From AC3.3 you can set options for channels 7 – 12

Note:
AC3.3 introduces support for auxiliary functions on channels 9 ~ 12.

 

ad 3: MP to raczej najbardziej zaawansowane narzędzie, inne na Androida albo APM Planner mają mniej opcji, za to nie wymagają windows.

O ile kojarzę, to pewnych funkcji (np konfiguracji GeoFence) nie ma żadne inne narzędzie prócz MP.

 

Ale jako że wszystko tu jest open source, można samemu coś dorzucić :) Choć ja wolę nie przeciążać kontrolera lotu, wyjścia biorę prosto z odbiornika RC. Bardzo dobrze w tej roli się sprawdza OrangeLRS, który oprócz sygnału PPM-Sum może dawać niezależne sygnały dla poszczególnych kanałów na swoich wyjściach.

 

Na przyszłość dawaj linki do cytowanych fragmentów instrukcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba po prostu wgrać wersję 3.3 (ale nie 3.4, bo te już tylko na Pixhawka, na APMa nie). Podłącz się na MP z widoku konsoli (terminal), tam wypisuje nr wersji. MP udostępnia chyba tylko ostatnią wersję + beta, ale starsze można ściągnąć i wgrać wskazując plik (Custom).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy wgraniu nowej wersji ustawienia raczej powinny przetrwać, choć oczywiście warto je zapisać wcześniej (parameters/save to file). A po aktualizacji wgrać z pliku. Niektóre rzeczy trzeba będzie ustawić, bo nowa wersja może wprowadzać zmiany albo wręcz nowe konfiguracje, których wcześniej nie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jak byś podpowiedział w jaki sposób wgrać nową wersję, to już będę w pełni uszczęśliwiony. Za pierwszym razem robiłem to za pomocą kreatora i w zasadzie nie wiem jak wymienić oprogramowanie.

 

 

 

Edycja.

 

Dobra już wiem ;) zadaje głupie pytania a wystarczy poszukać.

 

Wszystko znalazłem i zabieram się do pracy.


No i zgłupiałem.

 

Normalnie łącze się bez problemu i mogę zmieniać parametry. Chcę wgrać nowy firmware, rozłączam się, klikam na quadro, pliki są pobierane, rozpoczyna się reading hex i tak 10% przed końcem wyskakuje błąd połączenia.

 

Co może być przyczyną?

 

Próbowałem wgrać samochód, samolot i to samo

 

 

edycja

 

Jak zmieniłem z 3.3.2 na 3.3.1 to udało się wgrać


Edycja

 

Jednak tylko mi się wydawało. W ogóle nie przyjmuje nowego oprogramowania. Co może być przyczyną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za brak linków, ale większość piszę z komórki i tak przez to przesiadanie się z urządzenia na urządzenie, jest to utrudnione. Myślałem, że nie jest to problem z tego względu, że korzystam tylko z oficjalnej strony, ale poprawię się :)

 

Dzięki za linki, jutro jak będę w domu, wszystko przetestuje. 


A gdzie są te pliki? Sugerowałem byś pisał jak najwięcej linków, bo to ułatwia zadanie. 

 

Tu są dla APMa:

 

http://firmware.diydrones.com/Copter/stable/apm2-quad/

 

niestety to jest wersja 3.2.1, dokładnie ta sama którą mam ja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dałem to jako przykład gdzie szukać wersji dla APMa, a co do konkretnej to trzeba sobie znaleźć i wypróbować. Nie wszystkie gałęzie mają katalog apm2, bo 8-bitowe procesory nie są już wspierane od 3.4 włącznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, od początku wałkujemy, że właśnie w podanej przez Ciebie lokalizacji nie mogę znaleźć wersji 3.3 dla apm2. Ty chcąc pomóc pokazujesz mi wersję 3.2 i mówisz, że dajesz przykład, żebym sobie sam znalazł.

 

Zgłupiałem już zupełnie. Szukam pół dnia i zaczynam podejrzewać, że po prostu nie ma wersji 3.3 dla APM 2.6. 

 

Chyba, że już ze mną coś nie tak jest.

 

Z tego właśnie powodu pytałem, pod jaką nazwą szukać

 

W tej lokalizacji:

http://firmware.diydrones.com/Copter/

 

i jeszcze raz zaznaczam, że wersję 3.2.1 to ja już mam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację i masz najnowszą wersję zarazem :) Na APMa 3.3 nie ma i nie będzie w wersji ArduCopter, a 3.4 w wersji ArduPlane jest ostatnią. Przepraszam za pomyłkę, tak szybko ten numery wersji lecą, dopiero co instalowałem 3.0...

 

Jest jeszcze beta 3.2, która być może się niczym nie różni. A do testów możesz wgrać też samolotową 3.4. Tak czy inaczej, ściągnij sobie dowolny plik .hex, bo problem było że się w ogóle nie dało wgrać. A tu można próbować dla dowolnej wersji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.