Skocz do zawartości

jaki ciąg przy danej mocy i obrotach - czy przerabiać silnik podkaszarki.


dimmus
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Leży mi w garażu silnik z podkaszarki, dość duży, bo 50ccm. Mocy niby 4,5KM, ale w to nie do końca wierzę, liczę na jakieś 3KM. Ostatnio go odpalałem i prawdę mówiąc, całkiem dobrze pracuje. Odpalił bardzo szybko i bez problemów, pracuje równo, ładnie wkręca się na obroty. Zrodziło się pytanie w mojej głowie, czy dałby radę pociągnąć model, zapewne TAK, ale czy nie będzie to karykatura samolotu, tzn wielki silnik i mały modelik.

 

Jaki mniej-więcej ciąg można uzyskać z silnika 3KM przy obrotach max 9000 obr/min. Wiem, że zależy od śmigła, ale chciałbym wiedzieć, czy jest w ogóle sens podejmować temat, bo silnik trochę waży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 KM to w przybliżeniu 2206 W. Przy takiej mocy i stosownym do niej śmigle można szacować jego efektywność na od 4,5 grama ciągu z jednego wata

mocy (przeciętne śmigło, raczej z tych tańszych) do 6,5 G/W (bardzo dobre śmigło, trójłopatowe). Daje to odpowiednio od ok.9,93 kG do 14,4 kG, ciągu.

Zgrubne choćby omówienie najistotniejszych okoliczności uzyskania tego drugiego wyniku zajęłoby dużo stron i czasu.

Niedługo będą wyniki pomiarów różnych śmigieł (dział "Aerodynamika"), zerkaj tam, analizuj, czytaj. Ogólne pojęcie można uzyskać dość szybko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.