Skocz do zawartości

Multiplex E1 - motoszybowiec z 1973r. 2,2m


modelarz115
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Oto rozpoczynam budowę modelu, który powierzył mi TeBe (a co z tego miejsca jeszcze raz dziękuję). Jest to model motoszybowca Multiplex E1 z ponad 40'stoletniego zestawu. 

Motoszybowiec ten jest na tyle ciekawy bo napędzają go dwa silniki pchające - inrunery z przekładnią i takie zamierzam zastosować, ale wybór może się zmienić bo nie mam jeszcze rozeznania.  Budowę miałem rozpocząć już dawno (w zimę) ale wiele czynników pokrzyżowało mi plany  :(

 

Możliwe że w zestawie czegoś brakuje a na pewno kilka elementów jest uszkodzonych, ale to nie jest problem ponieważ dołączone są dość szczegółowe plany.

 

Dane techniczne:

-rozpiętość 2,2m

-długość 1,14m

-przewidziana masa modelu gotowego do lotu 1450g (pusty 700g)

-sterowanie SK i SW w układzie "T"

 

Do pokrycia nie zamierzam użyć ani folii ani japonki a będę dążył do tego aby zachować epokowy charakter modelu.

Oczywiście zapraszam do dyskusji  :)

 

Tak wygląda zestaw w pudełku...

post-14749-0-15306200-1458344437_thumb.jpg

 

...a tak ma wyglądać gotowy model. Niestety w internecie nie ma na jego temat zbyt dużo informacji

post-14749-0-89681000-1458344465.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sklejkowe żeberka w wersji ''zrób se sam'' :-)

nigdy nie pomyślałbym, że moją pierwszą czynnością w budowie modelu z zestawu KIT będzie wycięcie i oszlifowanie żeberek  :)

post-14749-0-43679200-1458430201_thumb.jpg

 

Tak sobie układam na razie elementy i dochodzę co gdzie ma być, a cały opis budowy jest po niemiecku więc na nie wiele mi się zda to polegam na rysunkach i planie  ;)

 

I zaintrygowała mnie jedna rzecz... po to komu 3 serwa przy sterowaniu tylko SW i SK? ano okazuje się że w tym modelu został zastosowany fajny bajer do zmiany środka ciężkości przez przemieszczanie pakietu.

 

Rezygnować, czy wykonać? pytanie oczywiście narzuca odpowiedź :-)

 

post-14749-0-12074600-1458430207_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Henryk, oczywiście dziękuję za linki będą pomocne niestety to wciąż niewiele, ale na pewno sobie poradzimy bo plany są czytelne :-)

 

Bardzo podobają mi się modele pokryte Koverallem. Rozważam jeszcze skyloft jako nowoczesny odpowiednik japonki ale nigdy nie widziałem go na żywo. Folia na pewno była by tu nieodpowiednia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strasznie mnie ten temat zainteresował i będę tu często zaglądać. Mało takich starych konstrukcji widać a ta będzie bardzo ciekawa i mi się podoba. Zastanawia mnie czy śmigła założysz jakieś oryginalne czy wystrugasz żeby zachować klimat modelu (tamtych lat)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrek podsunął mi ciekawy pomysł aby zastosować napęd spalinowy, możliwości jest znacznie więcej niż można się spodziewać, myślę, rozważam zobaczę co wyjdzie  :)

 

...a Tomek jeśli się kiedyś spotkamy będzie mógł wykonać tyle lotów tym modelem ile zechce, pozwolę mu nawet zastosować tą całą jego magiczną aparaturę z milionem stabilizatorów aby czuł się swojsko.

Nie znam po prostu takich słów aby wyrazić tą wdzięczność. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.