Skocz do zawartości

Moja pierwsza budowa-Hexa od podstaw do 1200zł


ChudySid
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć , zdecydowałem sie na zbudowanie sobie hexacoptera do 1200zł , myślę ze ten budzet pozwoli  mi na złożenie go . Mam wstępne plany zakupowe , proszę o ocenę i jeśli ktoś ma pomysł co nie tak i czego brakuje to proszę o uwagi w  komentarzu .
 

1.Rama : Lisamrc FPV Beetle LS-300 PCB Carbon 154zł
 

http://www.banggood.com/Lisamrc-FPV-Beetle-LS-300-PCB-Carbon-Glass-Fiber-Frame-Kit-p-965759.html

 

2.Silniki :   EMAX Cooling New MT2204 II 2300KV   360zł

 

http://www.banggood.com/EMAX-Cooling-New-MT2204-II-2300KV-Brushless-Motor-CW-CCW-for-RC-Multicopter-p-1004932.html

 

3.ESC :  DYS BL20A Mini 20A BLHeli ESC OPTO 2-4s 255zł

http://www.banggood.com/DYS-BL20A-Mini-20A-BLHeli-ESC-OPTO-2-4s-for-RC-Multicopter-p-975798.html

4.Aparatura: FlySky-FS-i6  205zł

 

http://www.banggood.com/FlySky-FS-i6-2_4G-6CH-AFHDS-RC-Transmitter-With-FS-iA6B-Receiver-p-983537.html

5. FC: NAZE32 REV6a MPU6500 32-bit 10 DOF 65zł

 

http://www.banggood.com/DALRC-NAZE32-REV6-MPU6050-32-bit-6-DOF10-DOF-Flight-Controller-for-Multicopter-p-1020774.html

 

6. GPS : Mini Ublox 7M GPS Module  90zł

 

http://www.banggood.com/Mini-Ublox-7M-GPS-Module-for-CC3D-Naze32-Flip32-SP-F3-Flight-Controller-p-1042849.html

 

7. Buzzer: Matek WS2812B LED Board With 5V Buzzer For Naze 32 16zł   ???????

 

http://www.banggood.com/Matek-WS2812B-LED-Board-With-5V-Buzzer-For-Naze-32-Skyline-32-Flight-Controller-p-991715.html

 

8.BEC: Hobbywing 3A UBEC 5V 6V Switch Mode BEC 11zł

 

http://www.banggood.com/Hobbywing-3A-UBEC-5V-6V-Switch-Mode-BEC-For-RC-Models-p-915037.html

 

Łącznie wydam na wszystko 1150zł ,  czego mi jeszcze brakuje , wszystkie podpowiedzi mile widziane.

Konfiguracja ma być  na latanie nieraz z Mobiusem a nieraz w przyszłości na FPV , pozdro i dzięki wielkie każdemu kto sie tu udziela :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Nie zgadzam się z tobą co do oceny, że hexa to tylko sześć silników. To aż 6 silników które są o wiele bardziej stabilne w locie od tri lub quad. W dzisiejszych czasach "budowa od podstaw" to składanie części kupionych u naszych najlepszych "kulegów" z Chin. Hexy są o wiele bardziej stabilne i bezpieczne od quadów. Niestety ale o wiele trudniejsze w budowie. Zadaj sobie pytanie co stanie się z quadem gdy w locie stracisz jedno śmigło? A co stanie się przy hexie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty chyba robisz sobie jajeczka. KK jest tak stary, że pisali o nim jak byłem w szkole podstawowej.

 

Nawet nie wiedziałem, że na nim ktoś jeszcze lata:)) To tylko zart.

Ten sterownik nie ma chyba nawet RTL.

 

Nie latałeś chyba żadnym innym kopterem. 

6 silników to nie tylko kamera i moc - to najważniejsze bezpieczeństwo. 

Co robi twój kopter jak urwie się jedno śmigło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry,zle użyłem sformułowania budowa od podstaw. Hexe chciałem bo czytałem ze są stabilniejsze i bardziej mi się podobają, do filmowania będę używał tylko mobiusa rekreacyjnie. Do czego potrzebna mi wibroizolacja? FC chciałem CC3W atom, miało byc płytka rozdzielająca a nie rozpierdzielajaca prąd ???? w czym tak wieksza trudność w budowie Hexy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudniejsza ze względu na ilość elementów. Czym więcej części tym mniej miejsca i więcej możliwości pomyłki. 

Jeżeli latanie ma być rekreacyjne to pomyśl o FC z GPS - bardzo fajna sprawa. Wibroizolacja to element który ma zmniejszyć wibracje od śmigieł na FC - każdy tani FC ma problemy z wibracjami.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałem się ostatnio - co zrobi hex gdy jedno ze śmigieł odpadnie w locie? W tri sprawa jest jasna, leci w dół, w quadzie tak samo ale bardziej spektakularnie - jedno i drugie poznałem empirycznie. W Hex - czy brak jednego z silników (w uproszczeniu, bo nie ważne czy spali się regulator, zatrze silnik czy połamie/odkręci śmigło) go nie zdyskwalifikuje? Widziałem quady, które były w stanie dolecieć do pilota gdy na jednym z silników ułamał się płat śmigła (śmigło trzypłatowe). Czy hexa też wróci? Wiadomo - nie ta moc, nie ta stabilizacja itd, ale czy na tyle dużo mocy pozostanie w reszcie i czy FC sobie z tym poradzi?

 

Wracając do pytania - kontrolera lotu brakuje. Z tego co widzę to płytkę zasilania masz w ramie. BEC'e masz w reglach, acz regle można lżejsze założyć - DYS BL20A: i BLHeli, i możliwość upgrade'u i zmiany ustawień, no i waga 8g zamiast 28g. Mi się sprawdzają dużo lepiej niż poprzednio używane Mystery 20A na SimonK (których BEC'e odmówiły posłuszeństwa z niewiadomego powodu). Przy tej zmianie trzeba by dołożyć osobny BEC dla kontrolera, ale i tak wyszedłbyś na plus z masą (ale też nieznacznie z kasą). Warto przeliczyć.

 

Śmigła natomiast proponowałbym zdecydowanie tańsze, King Kong 5040 czy obecnie trendujące DAL 5040 jeśli koniecznie chcesz 3-płatowe. Przez ostatni rok przebrnąłem przez wiele śmigieł na ZMR250, obecnie jestem przy King Kong'ach i co mnie pozytywnie zdziwiło na początek to ich niemal idealne wyważenie - na 10 kompletów 4 nie wymagały taśmy w ogóle, reszta poniżej 1cm. Dodam jeszcze, że trzeba się mocno postarać aby je złamać. Mój ostatni "upadek" z około 8m spowodował lekkie wygięcie, a przydzwonienie w budynek połamał mi obiektyw mobiusa, a śmigła się zgięły i poszczerbiły. Przy czym po odgięciu do oryginalnego profilu latałem na nich dalej, zmienił się minimalnie ich dźwięk, ale wibracji nie zauważyłem na żadnej z kamer. W tej sytuacji śmigła CF by się co najmniej rozwarstwiły, co je eliminuje z lotu, natomiast śmigła "poprzednich generacji" (czyli popularne swego czasu Gem Fan 5030 i wszystko plastikowe) łamały się przy niemal każdym ostrzejszym lądowaniu, zahaczeniu o gałąź czy grubszą roślinkę (lub patrzeniu na nie pod nieodpowiednim kątem :) ). GemFan 5030 to w ogóle śmieszne śmigła były, odkształcały się w U po kilku lotach ;)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W hexie gdy uszkodzą się 2 śmigła ale tylko jedna część nie widać nawet tego w locie. Hexa lata jak latała wydając dziwne dzwięki. Przy stracie jednego śmigła w całości hexa wariuje ale można jeszcze bezpiecznie wylądować. W sieci jest filmik jak taka hexa lata, jak znajdę to go tu umieszczę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałem się ostatnio - co zrobi hex gdy jedno ze śmigieł odpadnie w locie? W tri sprawa jest jasna, leci w dół, w quadzie tak samo ale bardziej spektakularnie - jedno i drugie poznałem empirycznie. W Hex - czy brak jednego z silników (w uproszczeniu, bo nie ważne czy spali się regulator, zatrze silnik czy połamie/odkręci śmigło) go nie zdyskwalifikuje? Widziałem quady, które były w stanie dolecieć do pilota gdy na jednym z silników ułamał się płat śmigła (śmigło trzypłatowe). Czy hexa też wróci? Wiadomo - nie ta moc, nie ta stabilizacja itd, ale czy na tyle dużo mocy pozostanie w reszcie i czy FC sobie z tym poradzi?

 

Wracając do pytania - kontrolera lotu brakuje. Z tego co widzę to płytkę zasilania masz w ramie. BEC'e masz w reglach, acz regle można lżejsze założyć - DYS BL20A: i BLHeli, i możliwość upgrade'u i zmiany ustawień, no i waga 8g zamiast 28g. Mi się sprawdzają dużo lepiej niż poprzednio używane Mystery 20A na SimonK (których BEC'e odmówiły posłuszeństwa z niewiadomego powodu). Przy tej zmianie trzeba by dołożyć osobny BEC dla kontrolera, ale i tak wyszedłbyś na plus z masą (ale też nieznacznie z kasą). Warto przeliczyć.

 

Śmigła natomiast proponowałbym zdecydowanie tańsze, King Kong 5040 czy obecnie trendujące DAL 5040 jeśli koniecznie chcesz 3-płatowe. Przez ostatni rok przebrnąłem przez wiele śmigieł na ZMR250, obecnie jestem przy King Kong'ach i co mnie pozytywnie zdziwiło na początek to ich niemal idealne wyważenie - na 10 kompletów 4 nie wymagały taśmy w ogóle, reszta poniżej 1cm. Dodam jeszcze, że trzeba się mocno postarać aby je złamać. Mój ostatni "upadek" z około 8m spowodował lekkie wygięcie, a przydzwonienie w budynek połamał mi obiektyw mobiusa, a śmigła się zgięły i poszczerbiły. Przy czym po odgięciu do oryginalnego profilu latałem na nich dalej, zmienił się minimalnie ich dźwięk, ale wibracji nie zauważyłem na żadnej z kamer. W tej sytuacji śmigła CF by się co najmniej rozwarstwiły, co je eliminuje z lotu, natomiast śmigła "poprzednich generacji" (czyli popularne swego czasu Gem Fan 5030 i wszystko plastikowe) łamały się przy niemal każdym ostrzejszym lądowaniu, zahaczeniu o gałąź czy grubszą roślinkę (lub patrzeniu na nie pod nieodpowiednim kątem :) ). GemFan 5030 to w ogóle śmieszne śmigła były, odkształcały się w U po kilku lotach ;)

Za Emax simonk 20A zapłacę po 36zł za sztukę , za zaproponowane przez Cb zapłacę 43zł i muszę coś dolozyc , wic sporo więcej zaplace , ale jesli jest to warte to pomyśle nad tym. Znalazłem chyba odpowiedni FC za 250zł : http://www.banggood.com/SP-Racing-F3-Flight-Controller-6DOF-Acro-Version-w-HM-GPMS-M8N-GPS-CF-OSD-For-QAV250-Multirotor-p-1032600.html   co myślicie?A może znajdę cos lepszego i w podobnej cenie lub nawet tańsze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapłacisz łącznie może 50pln więcej, to fakt, ale oszczędzisz na wadze jakieś 100g, plus regle bez BEC są mniejsze i ładniej można je umiejscowić. A co do FC - czy na pewno potrzebny jest GPS? Moim zdaniem w takich malych śmigaczach - nie. Ale to osobista decyzja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poprostu nie chce wydawać 2 razy :) , a moze dało by sie kupić taki zebym mógł sobie rozbudować o gps czy telmetrie? bo jesli juz kupuje spoko silniki spoko regle  to wydatek na lepsze FC tez "przeboleje". Chciałbym poprostu kupic tak zeby to dobrze i długo latało a budżet moze sie trochę przekroczyć.czyli podumowujac: 
1.Rama -OK
2.Silniki-OK
3.ESC- polecone przez Tymonidasa
4.Aparatura to aparatura , naraie wystarczy
5.Śmigła-też polecone przez Tymonidasa
5. Płytka rozdzielająca prąd , w ramie
6.FC - jeszcze nie rostrzygniete
7... do tego jakaś paczka kabli i pakiet , zapomniałem jeszcze o czymś??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FC oparte na CleanFlight można uzbroić w GPS, chociaż tryby "autonomiczne" nie są tak rozbudowane jak w APM. Nie zaplanujesz mu w pełni autonomicznej misji, ale wrócisz do domu i zawiśniesz na koordynatach/wysokości. Kontroler, który wybrałeś nie ma barometru i magnetometru, nie jestem pewien czy te tryby będzie można włączyć. Raczej poszukaj czegoś co ma w opisie 10DoF (chyba, że ktoś mądrzejszy się wypowie w tej kwestii). GPS możesz dołożyć później zupełnie niezależnie.

Natomiast jeśli myślisz o tym, by bardziej pójść w stronę FPV - 6DoF w zupełności wystarczy (autolevel jest, więc nie będzie zupełnie strasznie), ale wtedy bez GPS i zaoszczędzone pieniądze zainwestuj w system wideo.

 

A aparatura? taka na początek wystarczy. Sam rozglądam się za czymś dla syna - żeby móc polatać razem - więc coś takiego używanego chętnie bym łyknął.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli postawie  na ten FC ale w wersji 10DoF : http://www.banggood.com/DALRC-NAZE32-REV6-MPU6050-32-bit-6-DOF10-DOF-Flight-Controller-for-Multicopter-p-1020774.html

 

do tego GPS : http://www.banggood.com/NZ-GPS-For-NAZE32-Flip32-6dof-10dof-Best-For-QAV250-ZMR250-Multicopter-Quadcopter-p-1015134.html

 

Jesli w reglach nie mam BEC to cos muszę dokupić zebym to miał? :) Pewnie strasznie głupie to pytanie... I jak patrze na to BL Heli to jestem przerażony , cieżka sprawa , i nie wiem czy tylko nie przez to nie kupie tych cięższych regli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.banggood.com/Diatone-Micro-BEC-5V-6V-12V-500mA-Module-For-RC-Multirotors-78-Series-Regulation-Chip-p-1027492.html

mówimy o czymś takim? bo inne to widze płytki rozdzielające prąd które maja w sobie BEC, tak? i do każdego z silników po 1 sztuce?

 

Zajrzyjcie do aktualizacji w pierwszym poście

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musi, właśnie dlatego masz 100g lżej - brak BECów i radiatorów. ESC zasili swój własny procek, ale nic innego (no, jeszcze silniki). BEC potrzebujesz dla innych rzeczy. Osobiście wybrałbym coś zupełnie innego, bo to jest regulator liniowy, czyli różnicę potencjałów oddaje jako ciepło. Proponowałbym to lub to.

A potrzebujesz, żeby zasilić kontroler lotu i odbiornik, nic innego (póki co)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie :) wybiorę Hobbywing UBEC:)   Wychodzi na to ze po dokupieniu śmigieł , koszulek termo i pakietu mam pełen zestaw gotowy do złożenia?

 

Chciałem założyć inne silniki , al maja inny rozstaw śrub niż te dedykowane, a nigdzie nie mogę sie dowiedzieć jaki rozstaw jest w ramie otworów , są wogole takie "przejściówki" żeby założyć śruby  innymi otworami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.