Skocz do zawartości

S3 - Grumman F4F - 800mm


Atomizer
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Samolot jest już ukończony, mam tylko problem z wyważeniem i kablami :angry:  mało miejsca a dużo plątaniny.

Waga modelu wyszła równo 254g + 10g ołowiu na dziób aby dało się go wyważyć :angry:

Mógłbym też wpakować pakiet 1000mAh o wadze 70g ale złącza są inne, waga wtedy podskoczy do 284g, ale jeszcze nie powiedziane, że tak nie zrobię.

Problem z wyważeniem mam z głowy wtedy. Tylko mało miejsca przez te kable.

Z oblotem poczekam jak podrośnie troszeczkę zborze na polu :lol:  he he he... nie chodzę już do pasieki bo pszczoły się zrobiły nerwowe i ostatnio dwie mnie z zaskoczenia podleciały i jedna użądliła he he he... bzzzzzzzzzzzzzzzzz... i trach prosto w łeb  :lol: z prędkością odrzutowca oczywiście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...
  • 5 lat później...

Witam po krótkiej przerwie 😂

 

Wczoraj odbył się oblot ! W końcu... ha ha 🤣

image.thumb.png.8b7db0881fadb9c464e00a8facf6e551.png

 

Aby wyważyć model musiałem regulator i pakiet GT 550mAh 2s upchać w samym dziobie i dołożyć aż 15g ołowiu !

image.thumb.png.df300797ae1531bdb2542c59d669de01.png

 

Niestety ale model ma wadę konstrukcyjną !

W dodatku szwankuje regulator... nie wiem czy to przez to , że tyle czasu leżał na strychu?

 

Ogólnie model lata i to dość dobrze, bo można nad nim zapanować , ale ta wada powoduje, że nie powinien latać i trzeba ją usunąć...

A co się dzieje... a no trzepotanie lotek...i taki dźwięk bbbuuuuu... jakby miał jakiś spory silnik spalinowy 😂

Na początku lotu myślałem że coś się poluzowało, albo że to przez regulator, bo tak jak pisałem szwankuje i coś szarpie silnikiem nim wejdzie na obroty... ale gdy się przyjrzałem lepiej i bliżej to wyraźnie widać że lotki trzepoczą i to do tego stopnia, że pracuje całe skrzydło jak wpadnie w rezonans! Wibracje ustają przy wykonywaniu pętli, albo bardzo wolnym locie się uspokaja wszystko.

Problem polega na tym, że lotki są zbyt luźno ponieważ zastosowałem zbyt cieki drut który się skręca i nie daje sztywności lotki!

Albo wymiana drutu na mocniejszy, albo zastosowanie dwóch mikro serw, na każdą lotkę oddzielnie, aby usunąć tą usterkę.

Po takiej przeróbce powinno być ok, mogę też skorzystać z większego pakietu i usunąć ołów dla poprawienia osiągów i wyważenia modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kilka dni temu odbył się kolejny lot już po modernizacji lotek! Na każdą lotkę zamontowałem mikro serwo około 4g. Lotki są teraz sztywne i nie na efektu trzepotania. 

Po przeróbce model lepiej się wyważył i mogłem zdjąć te 15g ołowiu, które wcześniej musiałem nakleić. A to dlatego, że nowo zamontowanie serwa są przed linią SC a poprzednie o wadze 11g było za. W dodatku usunąłem pręty które łączyły serwo z lotkami. I tu też ze 2g mniej za linią. Dodatkowo musiałem zastosować rozdzielacz z dość grubego przewodu, który waży może 5g. A umiejscowiony jest przed linią SC. I tak mi się fajnie model wyważył.

Krótki lot, że względu na brak czasu ale za to bardzo widowiskowy! W pewnym momencie do modelu zbliżyły się na kilka metrów a może nawet i mniej cztery zainteresowane nowym myśliwcem bociany! Wyraźnie było widać, że nie mam szans bo porównując wielkość 800mm rozpiętości był dużo mniejszy. Więc wykonałem kilka uników, chwilę goniłem jednego 😁 dając więcej gazu. Ale i tak było widać, że nic sobie z tego nie robią bo są już przyzwyczajone do moich zabawek. Może dlatego takie zainteresowanie bo to nowa 

i jest dopiero drugi raz w powietrzu i przyleciały tylko sprawdzić.

 

IMG_20220729_210152.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie ciężko zrobić w model w takiej małej skali zachowując te same proporcje.

Mi prawie w każdym modelu wychodzi ogon dość ciężki, a tu musiałem wysunąć silnik aby regulator i pakiet zamontować jak najbliżej dziobu aby dało się wyważyć! Jakbym cofnął o 2cm silnik to już byłby problem. Pewnie musiałbym nakleić jeszcze ze 20g na dziób!

A waga ma znaczenie dla tej wielkości modelu każde 10-20g.

Oczywiście jak bym jeszcze trochę się postarał i poświęcił trochę czasu i cierpliwości, której już coraz mniej 😂 to bym zrobił trochę lepiej i przykładowo:

image.png.abf1092e2808bb7da65ae6d84ee9f4f8.png

Te serwo od steru wysokości przesunąć tak jak na powyższym obrazku, dzięki temu można będzie cofnąć niedużo silnik do tyłu dla równowagi.

Ale czy aż o 2cm żeby się ładnie schował 🤔

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Pierwszy raz uchwycony w locie model Grumman F4F.

Mimo dość silnego wiatru jak na tą wielkość i wagę model dawał sobie radę, ale lecieć szybko i nisko było dość ryzykownie.

Wrzucam jedną fotkę ze wczorajszych pokazów ! Nie miałem jeszcze czasu przejrzeć filmów, które zostały nagrane.

20220807_172111.jpg

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.