Skocz do zawartości

Graupner mx16 - sygnalizacja wibracjami ?


matmax
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj zmieniając antenę w swoim mx-16 zauważyłem wolne gniazdo opisane "motor".

Podejrzewałem że to dodatkowy kanał na wibracje. Takie jak w telefonach komórkowych. Jednak na tym kanale

od razu po uruchomieniu radia pojawia się napięcie i zanika dopiero po wyłączeniu.

Ktoś wie o co chodzi ?

 

post-15316-0-35381400-1460230607.jpg

 

 

 

 

Zauważyłem paskudnie wytopioną obudowę w miejscu przylegania przewodów zasilających kanał audio, data i USB. To mnie mocno niepokoi. Izolacja przewodów jest w stanie nienaruszonym. Jak do takiego przegrzania mogło dojść ? Ktoś zauważył takie coś we własnym nadajniku ?

 

post-15316-0-07922100-1460231024_thumb.jpg

 

post-15316-0-39059100-1460231025.jpg

 

 

 

Radio z nową anteną wygląda tak:

 

post-15316-0-15104200-1460231068_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

O tym nie pomyślałem. Sprawdzę to przy najbliższej okazji. Będę mocno zdziwiony jeżeli okaże się to prawdą ;) 

Pakiet mam 6000mAh 4,2V. Wystarcza na ok 12 godzin pracy nadajnika. Co go tak grzeje ? Nie mam pojęcia ale będzie pod lupą. 

Dzięki za sugestię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Latam w okolicy blisko zabudowań i są obszary gdzie na ok 500m gwałtownie spada mi jakość sygnału z ok 90% na 5-10%. Nie będę doktoryzował się 

nad przyczynami tego zjawiska... Liczę na to że antena z większym zyskiem da pewniejsze połączenie. Nowa antena wygląda trochę jak wiosło i musiałem 

przebudować skrzynkę :) Czy zmiana da pożądany efekt okaże się niebawem. Zawsze mogę wrócić do oryginału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A korzystasz z symulatora? Może to jest jakiś skutek uboczny ze masz lipo o większej wydajności jak orginalne Nihm i powstaje tam jakiś opor co wytwarza cieplo.Bo bateria musi być w nadajniku by odpalić symulator. Tylko gdybam bo elektryk nie jestem a radio tez dużo pradu nie pobiera. Chyba ze ma to cos wspólnego z dodatkami co masz podpięte może one zwiekszaja całkowity pobor który grzeje kable.

Możesz zrobić test tylko ze nadajnik musial by być rozkręcony i zrobić symulacje latania ale z samolotem tak jak przy lataniu. W tedy możesz zobaczyć czy się grzeje.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to że pakiet grzeje obudowę.

Poliamid PA66 , z którego jest wykonana obudowa mięknie dopiero w 140*C, a staje się plastyczny w 180. Żeby te "nadtopione" krawędzie tyle miały, pakiet musiałby płonąć, a i to ścianka stopiłaby się najpierw pośrodku.

 

Jest b. mało prawdopodobne, żeby wszystkie naraz przewody tak się zagrzały i w dodatku bez śladu na izolacji. Trzeba by do tego prądu o znacznym natężeniu, którego jako pierwsze nie przeżyłyby ścieżki na płytce.

Jesteś pewny, że to są ślady termiczne ? I że wcześniej ich nie było ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj dowiedziałem się od znajomego który serwisuje mdi radia RC że widział takie przytopienia we wszystkich Graupnerach serii mx. Ja osobiście nie widzę logicznego wyjaśnienia tego zjawiska. Chociaż... może to być system znakowania Graupnera. Może fabryka w ten sposób znaczy ułożenie przewodów celem weryfikacji czy radio było już rozbierane... To mogło by mieć sens. Bo przytopienia są widoczne dopiero po odklejeniu taśmy klejącej która mocuje przewody do tej obudowy. Zatem owa bardzo charakterystyczna taśma i wtopienia przewodów w obudowie mogą być czymś w rodzaju plomby gwarancyjnej lub wskazówki dla serwisu że ktoś zrobił krok za daleko.

 

A masz slady na kablach po tym plastiku czy sa czysciutkie?

 

Śladów na przewodach nie ma. Widać tylko pozostałości kleju z taśmy klejącej. 

 

 

Jesteś pewny, że to są ślady termiczne ? I że wcześniej ich nie było ?

 

Tak to na pewno jest stopiona obudowa. A czy wcześniej ich nie było to nie wiem. Pierwszy raz odkleiłem tą taśmę.

 

 

A czy ktoś wie o co chodzi z tym gniazdem "motor" ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie klej taśmy a raczej jakiś jego lotny składnik wchodzi w reakcję z tworzywem obudowy.

 

 

 

 

...lub też taśma była przyklejona po uprzednim podgrzaniu obudowy np. gorącym powietrzem.

Z tym gniazdem "motor" to kolejna sprawa dla Sherlocka Holmes'a  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Motor OFF" - może to pozostałość technologiczna po przełączniku do odcięcia zasilania na silnik?

Producenci czasami tak robią, że zaprojektowana wcześniej płytka drukowana jest wykorzystywana do produkcji kolejnych modeli sprzętu elektronicznego, tylko zaczyna z niej "ubywać" elementów....

 

Ponieważ w MX16 jest ustawienie "programowe" (softwarowe) ustawienia funkcji "Motor OFF" w sposób naturalny usunięto fizyczny przełącznik.

Taka moja teoria 

;)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Motor OFF" - może to pozostałość technologiczna po przełączniku do odcięcia zasilania na silnik?

Producenci czasami tak robią, że zaprojektowana wcześniej płytka drukowana jest wykorzystywana do produkcji kolejnych modeli sprzętu elektronicznego, tylko zaczyna z niej "ubywać" elementów....

 

Ponieważ w MX16 jest ustawienie "programowe" (softwarowe) ustawienia funkcji "Motor OFF" w sposób naturalny usunięto fizyczny przełącznik.

Taka moja teoria 

;)

Wysoce prawdopodobna teoria, z tymi płytkami to właśnie tak jest. Tak jest taniej i wygodniej, rządzi dział marketingu  :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.