Skocz do zawartości

Zdjęcie

Najprostsze paliwo

Ten temat został zarchiwizowany. Oznacza to, że nie możesz dodać do niego odpowiedzi.
90 odpowiedzi w tym temacie

#21 Pablolotnik

Pablolotnik
  • Modelarz
  • 32 postów

Napisano 03 marzec 2012 - 01:06

Sam model rakiety przeciętnej wielkości zapewne nie wyrządził by wiekszych szkód ,z wyjątkiem ewentualnego wybicia szyb i pozostawieniem garstki strzępów papieru ,balsy i sklejki po sobie. Oczywiście jeżeli znajdzie się jakiś "oszołom" który będzie chciał dokonać zamachu i zbuduje rakietę w stylu rakiet Quassam to może mu się to niestety udać, ale proszę nie porównujmy tych dwóch przypadków bo to jakby porównywać scyzoryk z mieczem.Przeciętna rakieta modelarska może unieść ze sobą ładunek który może wydać z siebie co najwyżej lekkiego "pierda" w porównaniu do rakiet niszczących całe budynki.

#22 buwi777

buwi777
  • Modelarz
  • 447 postów

Napisano 02 marzec 2012 - 22:27

którym do napędu rakiet.

Ale tą rakietą możesz trafić w jakiś "strategiczny" obiekt i co wtedy ??

#23 Pablolotnik

Pablolotnik
  • Modelarz
  • 32 postów

Napisano 02 marzec 2012 - 18:58

A czy wiadomo że zatrzymani są modelarzami czy rurobomberami? Naprawde żałosne byłoby karanie za parę gram saletry z cukrem do silniczka rakietowego. Poza tym władze swoich "klientów" wyszukują na forach pirotechnicznych a chyba nie na modelarskich. Trzeba mieć nadzieję ze może są na tyle mądrzy żeby wiedzieć którym ludziom mieszaniny pirotechniczne służą do wysadzania czegoś a którym do napędu rakiet.

#24 bzik4

bzik4

Psuj

• Modelarz
  • 673 postów

Napisano 02 marzec 2012 - 17:13

Ooo i gdzie te wyłączenia ustawowe http://www.policja.p...techniczne.html :mrgreen:

#25 Pablolotnik

Pablolotnik
  • Modelarz
  • 32 postów

Napisano 08 luty 2012 - 22:20

Na przykład jak chcesz zrobić 100g paliwa to dajesz 17g tej mieszanki żywicy z utwardzaczem.Jeżeli żywica musi być zmieszana z utwardzaczem na przykład w stosunku 10:1 ,to na 100 gram paliwa dajesz 15,4 grama żywicy i 1,54 grama utwardzacza,ale ten stosunek to oczywiście przykład,twoja żywica może wymagać innego stosunku.
Przed dodaniem żywicy do reszty składników należy zmielić je na pył (najlepiej w młynie kulowym ale zwykły elektryczny wystarczy) wysuszyć ,potem bardzo dokładnie przesiać przez sito (razem).Dopiero po tych czynnościach można dalej przygotowywać paliwo.

#26 Byczek

Byczek
  • Modelarz
  • 22 postów

Napisano 08 luty 2012 - 21:50

Poprostu mieszasz już rozrobioną żywice z utwardzaczem z resztą składników.Wyjdzie takie błotko/ciecz którą wlewasz/ubijasz w korpusie silnika (ukośniki dlatego ,ze nie mam pojęcia jaka będzie konsystencja przy takim składzie). Po stwardnieciu paliwa silnik jest gotowy do lotu :wink:.
Temat o tych paliwach: http://forumpirotech...?t=6610&start=0

Dzięki, a jak odmierzyć te 17% żywicy?

#27 Pablolotnik

Pablolotnik
  • Modelarz
  • 32 postów

Napisano 08 luty 2012 - 21:03

Poprostu mieszasz już rozrobioną żywice z utwardzaczem z resztą składników.Wyjdzie takie błotko/ciecz którą wlewasz/ubijasz w korpusie silnika (ukośniki dlatego ,ze nie mam pojęcia jaka będzie konsystencja przy takim składzie). Po stwardnieciu paliwa silnik jest gotowy do lotu :wink:.
Temat o tych paliwach: http://forumpirotech...?t=6610&start=0

#28 Byczek

Byczek
  • Modelarz
  • 22 postów

Napisano 07 luty 2012 - 21:40

Cześć, słyszałem jeszcze o takim paliwie tylko nie wiem jak przyrządzić, bowiem żywica jest cieczą w połączeniu z utwardzaczem zmienia się w ciało stałe, ale mam pytanie jak przyrzadzić owo paliwo? Dzięki za pomoc
63% KNO3 (saletra potasowa),
17% Żywica epoksydowa
10% Siarka

#29 Pablolotnik

Pablolotnik
  • Modelarz
  • 32 postów

Napisano 08 styczeń 2012 - 17:12

Na ten bolec z podstawką nakładasz najpierw rurke z której ma być wykonany silnik,wsypujesz materiał z którego ma być wykonana dysza ,nie wszystko od razu tylko małymi porcjami.(ja osobiście używam takiej pomarańczowej glinki odzyskanej z wyrzutni po sylwestrze,zmielonej w młynku do kawy i lekko spryskanej wodą (ledwo kilka kropel) idealny materiał na dysze ,zero erozji) Może być też betonit.Za pomocą tego najdłuższego pręta ubijasz dysze aby miala grubość około taką samą jak średnica rurki.Kiedy juz dysza bedzie gotowa wsypujesz po trochu p.cz i ubijasz krótszym ubijakiem nie za wcześnie bo jak widać otwory w ubijakach sie zmniejszają ,trzeba uważać żeby nie uszkodzić formy.Podczas ubijania co chwile sprawdzaj ile już prochu wsypałeś i gdy bedzie wystarczająco dużo zmień ubijak na krótszy,gdy dojedziesz do końca tego bolca formującego kanał użyj płaskiego ubijaka .Ubijaj dalej p,cz ,potem zrób zatyczke,ściągnij silnik z formy i gotowe.
Tutaj na filmiku:

#30 Byczek

Byczek
  • Modelarz
  • 22 postów

Napisano 08 styczeń 2012 - 16:47

Programik generuje rysunki matrycy i ubijaków ,drukujesz to ,idziesz do znajomego tokarza, a on wykonuje te narzędzia.[/quote]

ok, dzięki
Czyli te narzędzia trzeba by zrobić tak jak tu na zdjęciu
Dołączona grafika

Chciałbym zrobić na tej podstawie takie śilniczki, tylko nie wiem jakbym miał te narzędzia używać? mamy tu pieć narzędzi, w tym jeden to ten zwężający się do góry to do robienia kanału? no a te reszte? pomóżcie. :?

#31 utopia

utopia
  • Modelarz
  • 929 postów

Napisano 07 styczeń 2012 - 20:27

szkoda że ten program nie robi sam silników

ja mam taką opcję u siebie - np wciskam F13 i wyskakuje mi ciepły paczek do kawy

im mniej lat tym większa wiara w to co w internecie pisane...

Programik generuje rysunki matrycy i ubijaków ,drukujesz to ,idziesz do znajomego tokarza, a on wykonuje te narzędzia.

ciekawe że inne firmy dochodziły do swoich produktów latami a tu nastolatki wciskają enter i już mają wszystko co potrzeba...

tempe te hamerykany jakieś,,, oj tempe... a program mają w internecie... :wink:

#32 Pablolotnik

Pablolotnik
  • Modelarz
  • 32 postów

Napisano 07 styczeń 2012 - 20:17

Tam na górze możesz wybrać czy w calach czy mm.Tam gdzie masz rocket type to wybierając poszczególne typy silników masz matryce dla:
Custom:wpisujesz wszystkie wymiary sam
BP core burner: czarnoprochowiec z kanałem
BP end burner : czarnoprochowiec o spalaniu czołowym:
www.skylighter.com/fireworks/how-to-make/End-Burner-Rockets.asp
Whistle standard:silnik gwiżdżący na paliwie z benzoesanu sodu i chloranu potasu:
www.skylighter.com/fireworks/how-to-make/whistle-rockets.asp
whistle pusher :też gwiżdżący ale nie wiem czym sie różni od poprzedniego
long wided screamer :wydłużony silnik gwiżdżący
stinger: tzw cyrkoblica nie do modelarskich silniczków:
http://www.skylighte...sile-making.asp
Strobe:silnik stroboskopowy
fountain/gerb:wulkan/fontanna
Programik generuje rysunki matrycy i ubijaków ,drukujesz to ,idziesz do znajomego tokarza, a on wykonuje te narzędzia.

#33 Byczek

Byczek
  • Modelarz
  • 22 postów

Napisano 07 styczeń 2012 - 19:47

Wpisujemy tylko średnice wewnętrzną rurki i wylicza nam wszystkie wymiary,dysze itd. Dla różnych rodzajów silników.
www.flashnet.dk/rts/
[quote] ...pytałem też oto znajomego policjanta bo nie dawało mi to spokoju.[/quote]
I co powiedział?[/quote]

No dzięki za ten program, mam nadzieje że jest w 100% wiarygodny do budowy rakiet na proch czarny. A czy to jest podane w mm czy w cm?

#34 bzik4

bzik4

Psuj

• Modelarz
  • 673 postów

Napisano 06 styczeń 2012 - 16:04

Byczek, mi chodzi o ustawę - w jakiej to wyczytałeś, bo ja znam taką o broni amunicji i materiałach wybuchowych, o materiałach wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego jak również ustawę o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym i w żadnej z nich nie znalazłem wyłączeń o których mówisz. Za to jest sprecyzowane co to jest materiał wybuchowy i materiały pirotechniczne. Może oczywiście czegoś nie doczytałem :?

#35 Byczek

Byczek
  • Modelarz
  • 22 postów

Napisano 06 styczeń 2012 - 14:41

potwierdzam, zajrzałem do przepisów u siebie w pracy, pytałem też oto znajomego policjanta bo nie dawało mi to spokoju.

do jakich przepisów?

Chodzi o wyrób i eksploatację materiałów pirotechnicznych stosowanych w modelarstwie

#36 Byczek

Byczek
  • Modelarz
  • 22 postów

Napisano 06 styczeń 2012 - 14:39

[I co powiedział?[/quote]

co do posiadania rakiet nie jest przęstępstwem ściganym z urzędu, jesteś modelarzem nie powinni się do ciebie przyczepić :D wyrabiać miesznin pirotechnicznych (paliw) też w celach modelarskich nie jest zabronione. Mogę (możemy) spokojnie kontynuować swoje hobby.

#37 bzik4

bzik4

Psuj

• Modelarz
  • 673 postów

Napisano 05 styczeń 2012 - 21:05

potwierdzam, zajrzałem do przepisów u siebie w pracy, pytałem też oto znajomego policjanta bo nie dawało mi to spokoju.

do jakich przepisów?

#38 Pablolotnik

Pablolotnik
  • Modelarz
  • 32 postów

Napisano 05 styczeń 2012 - 19:43

czy zastosowanie Benzoesanu sodu jako paliwa w rakietach ma sens? stosował go ktoś?

Jeśli chodzi o tzw świszczałę 70% kclo3/kclo4 i 30%benzoesanu to jest to dość energetyczne paliwo,ale zrobienie na nim mocnego i bezpiecznego silnika jest stosunkowo trudne.W silnikach na tym paliwie nie stosuje się dyszy, samo zaprasowane paliwo z odpowiednich rozmiarów kanałem daje duży ciąg,gdyby dodało się dysze to nawet przy spalaniu czołowym efektem byłby po prostu wybuch silnika. Do zrobienia takiego silnika potrzebna jest już prasa, trzpieniem i młotkiem nie można takiego paliwa ubijać bo jest ono wrażliwe,a za słabo i nierównomiernie sprasowane wybucha.Robiłem silniczki na tej mieszance ale z marnymi efektami 5 na 10 silniczków po prostu strzelała ponieważ były źle zaprasowane (imadłem). Jak by ktoś chciał zaprojektować sobie narzędzia (matryce) do silniczków to tu jest fajna stronka do projektowania.
Wpisujemy tylko średnice wewnętrzną rurki i wylicza nam wszystkie wymiary,dysze itd. Dla różnych rodzajów silników.
www.flashnet.dk/rts/

...pytałem też oto znajomego policjanta bo nie dawało mi to spokoju.

I co powiedział?

#39 Byczek

Byczek
  • Modelarz
  • 22 postów

Napisano 05 styczeń 2012 - 18:45

[quote name="pj151900"][quote]pokaż mi gdzie :mrgreen:
Chyba że mówisz o fabrycznych środkach pirotechnicznych.[/quote]
Dam głowe że gdzieś czytałem takie zdanie "...wyrabianie,przechowywanie,oraz obrót mieszaninami pirotechnicznymi z wyłaczeniem miesznin stosowanych w kolejnictwie, leśnictwie, lotnictwie, modelarstwie, ratownictwie, rolnictwie, żegludze podlega karze"

Rozwine nieco temat, czy zastosowanie Benzoesanu sodu jako paliwa w rakietach ma sens? stosował go ktoś?

#40 Pablolotnik

Pablolotnik
  • Modelarz
  • 32 postów

Napisano 03 styczeń 2012 - 23:13

pokaż mi gdzie :mrgreen:
Chyba że mówisz o fabrycznych środkach pirotechnicznych.

Dam głowe że gdzieś czytałem takie zdanie "...wyrabianie,przechowywanie,oraz obrót mieszaninami pirotechnicznymi z wyłaczeniem miesznin stosowanych w kolejnictwie, leśnictwie, lotnictwie, modelarstwie, ratownictwie, rolnictwie, żegludze podlega karze"mniej wiecej tak to brzmiało.Nie mam pojęcia gdzie to przeczytałem,możliwe ,ze było to dość dawno i do tej pory przepisy na ten temat zdązyły się troche zmienić.

Nawet kiedy np p.cz zapali się w młynie czy słoiku, to tak naprawdę nie ma to żadnej siły rażenia...

Absolutnie nie powinno trzymać się żadnych mieszanin w słoikach po 1 przy odkrecaniu można "zatrzec"drobiny miesznki znajdujące się na gwincie dekielka a po 2 szkło daje nawet gorsze odłamki od metali ,bo metal jest w pewnych sytuacjach ciągliwy i nie rozsypie ci sie tak szybko w tysiące małych ostrzy ostrych jak skalpel.
Co do wrażliwośći p.cz to jest on absolutnie niewrażliwy na wszystko.Można naparzać w niego młotkiem ile wlezie a on nic (sam testowałem a mam proch jakości prawie ze komercyjnej 8) )