Skocz do zawartości


Zdjęcie

Najprostsze paliwo


Ten temat został zarchiwizowany. Oznacza to, że nie możesz dodać do niego odpowiedzi.
90 odpowiedzi w tym temacie

#81 Kicaii

Kicaii
 • Modelarz
 • 10 postów

Napisano 25 czerwiec 2008 - 10:44

Bardzo dziękuje

#82 n6210

n6210
 • Modelarz
 • 21 postów

Napisano 25 czerwiec 2008 - 10:41

KNO3 + Cukier 60:40 (wagowo)

#83 Kicaii

Kicaii
 • Modelarz
 • 10 postów

Napisano 25 czerwiec 2008 - 10:07

Witam, chcę zrobić paliwo do rakiety ale nie wiem jak chcę żeby było BEZPIECZNE aby składniki były łatwo dostępne no i żeby paliwo było szybkie do zrobienia.no i żeby długo wyciągało w górę.
z góry dziękuje

#84 bartlomiej

bartlomiej
 • Modelarz
 • 0 postów

Napisano 31 październik 2012 - 08:41

Witam,

Ooo i gdzie te wyłączenia ustawowe http://www.policja.p...techniczne.html :mrgreen:


Otóż w ustawie o materiałach wybuchowych i pirotechnice wspomnianej wcześniej przez kolegę jest informacja na temat modelarstwa.
Natomiast cytat powyżej dotyczy akcji związanej z wszelkiej maści oszołomami mającymi szkodliwy potencjał i złe intencje.

Ale najpierw - ustawa dotyczy przedsiębiorców i osób pracujących zawodowo ( ustawa z dnia 21 czerwca 2002 ), żeby zapewnić jasność sytuacji i umożliwić pasjonatom działalność w rozdziale 2 punkt 9 podpunkt 2:.
Jest tam jasno napisane:
" Nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia na nabywanie, przechowywanie i używanie:
...
2) wyrobów pirotechnicznych stosowanych w kolejnictwie, leśnictwie, modelarstwie, motoryzacji, ratownictwie, rolnictwie, żegludze."

Co jasno określa sytuację wszystkich modelarzy, w tym lotniczych i kosmicznych. Jednak żeby nie było tak kolorowo - należy w zacytowanym przeze mnie kawałku zwrócić uwagę na słowo wyrobów - wg mnie ogranicza to w istotny sposób własną produkcję silników, a zwłaszcza przygotowywanie domowych mieszanek paliwowych. I na to bym uważał. - Przechowywanie składników do prochu czarnego i samego prochu ( w rozsądnej ilości ) może być tolerowane, ale raczej zabawy z piaskiem krzemowym i nitrogliceryną już nie.... z oczywistych względów.


link do ustawy - wspomniane wyżej przepisy obowiązują bodajże do dnia 28.09.2013, a to dlatego, że weszła nowelizacja tej ustawy:

link jest do strony sejmu, a data dokumentu 28.09.2012r. - Co można uznać za najbardziej aktualny dokument.

W dokumencie tym napisane jest :
"

Rozdział 1
Przepisy ogólne


Art. 3.

Ilekroć w ustawie jest mowa o:
......
8) materiałach pirotechnicznych – należy przez to rozumieć jedną z odmian materiałów wybuchowych będącą materiałem lub mieszaniną materiałów przewidzianych do wytwarzania efektów cieplnych, świetlnych, dźwiękowych, gazu, dymu lub kombinacji tych efektów w wyniku bezdetonacyjnej, samopodtrzymującej się reakcji chemicznej, a także wyroby wypełnione materiałem pirotechnicznym,
...........
Rozdział 2

Zasady wydawania i cofania pozwoleń na nabywanie, przechowywanie lub używanie materiałów wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego

Art. 9.
1. Nabywanie, przechowywanie lub używanie materiałów wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, wymaga uzyskania pozwolenia na nabywanie, przechowywanie lub używanie materiałów wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego, zwanego dalej „pozwoleniem”.
2. Nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia na nabywanie, przechowywanie lub używanie wyrobów pirotechnicznych, o których mowa w art. 62c ust. 1 pkt 1 lit. a–c, pkt 2 lit. a oraz pkt 3 lit. a.
........................Rozdział 5a

Zasadnicze wymagania dla wprowadzanych do obrotu wyrobów pirotechnicznych oraz procedury oceny zgodności tych wyrobów


Art. 62c.

1. Producent lub importer dokonuje klasyfikacji wyrobów pirotechnicznych wprowadzanych do obrotu zgodnie z ich przeznaczeniem i poziomem stwarzanego przez nie zagrożenia, w tym poziomem natężenia emitowanego dźwięku, w następujący sposób:
1) wyroby pirotechniczne widowiskowe:
a) klasa 1: wyroby, które podczas działania charakteryzują się bardzo niskim stopniem zagrożenia życia i zdrowia ludzi oraz mienia i środowiska, a także nieistotnym poziomem natężenia emitowanego dźwięku, przeznaczone do użytku w budynkach oraz na zamkniętym obszarze na zewnątrz budynków,
b: klasa 2: wyroby, które podczas działania charakteryzują się niskim stopniem zagrożenia życia i zdrowia ludzi oraz mienia i środowiska, a także niskim poziomem natężenia emitowanego dźwięku, przeznaczone do użytku na zamkniętym obszarze na zewnątrz budynków,
c) klasa 3: wyroby, które podczas działania charakteryzują się średnim stopniem zagrożenia życia i zdrowia ludzi oraz mienia i środowiska, a także nieszkodliwym dla zdrowia ludzi poziomem natężenia emitowanego dźwięku, przeznaczone do użytku na dużych, otwartych przestrzeniach na zewnątrz budynków,

2) wyroby pirotechniczne przeznaczone do użytku teatralnego:
a) klasa T1: wyroby, które podczas działania charakteryzują się niskim stopniem zagrożenia życia i zdrowia ludzi oraz mienia i środowiska,

3) pozostałe wyroby pirotechniczne:
a) klasa P1: wyroby, które podczas działania charakteryzują się niskim stopniem zagrożenia życia i zdrowia ludzi oraz mienia i środowiska,
"

Zapis powyżej obejmuje to co stary przepis w sposób bardziej ogólny, uniwersalny ale i też stwarzający możliwość wielu interpretacji
- jedno się nie zmieniło - wciąż mowa o wyrobie - dla modelarzy kosmicznych wchodzą w rachubę produkty będące w katergorii art 62c1.1.c lub art62c3a.

Na koniec powiem, że to na producencie spoczywa obowiązek właściwego oznaczenia produktu ( przypisanie do katergorii ) i właściwe wprowadzanie do obrotu... o tym jest ta ustawa. Sprzedawca również odpowiada w podobnym stopniu jeżeli dopuszcza się łamania przepisów ustawy.

Pozdrowienia z PTR dla wszystkich miłośników błękitnego nieba i czerni kosmosu.
rafciodz ( konto syna ;-) )


P.S.

Z punktu widzenia użytkownika dość istotna jest przynależność do organizacji modelarskiej/aeroklubu i posiadanie aktualnej legitymacji członkowskiej.
Zarówno Aeroklub Polski jak Polskie Towarzystwo Rakietowe są legalnymi, zarejestrowanymi w sądzie organizacjami zrzeszającymi modelarzy.

#85 idfx

idfx
 • Modelarz
 • 4964 postów

Napisano 31 październik 2012 - 13:26

"Przechowywanie składników do prochu czarnego i samego prochu ( w rozsądnej ilości ) może być tolerowane"...

Posiadanie prochu czarnego jest obecnie w Polsce legalne na podstawie dyrektywy UE ale...

art. 171 par.1 kodeksu karnego : » § 1.
Kto, bez wymaganego zezwolenia lub wbrew jego warunkom, wyrabia, przetwarza, gromadzi, posiada, posługuje się lub handluje substancją lub przyrządem wybuchowym, materiałem radioaktywnym, urządzeniem emitującym promienie jonizujące lub innym przedmiotem lub substancją, która może sprowadzić niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób albo mienia w wielkich rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

W wielu sprawach podciągnięto pod ten art. posiadanie prochu, bo policja nie potrafi rozróżnić granulacji substancji, sprawy na ogół kończyły się na niczym.

Więcej informacji na forach strzeleckich.

Takie mamy prawo a nie inne, jak trzeba będzie to i posiadanie widelców będzie nielegalne bo ktoś to wykorzystał jako broń..

#86 PROTON

PROTON
 • Modelarz
 • 347 postów

Napisano 31 październik 2012 - 15:48

Ja do strzelania z broni CP używałem Vesuvitu LC, nie wiem czy ten czarny proch nadaje się do rakiet?


P.S. Azotan amonu możesz kupować na tony, a to jest ulubiony materiał wybuchowy terrorystów. Użyli go do przy pierwszym zamachu na WTC.

#87 Pietuh

Pietuh
 • Modelarz
 • 1260 postów

Napisano 31 październik 2012 - 20:54

Materiał wybuchowy można zrobić z mąki i proszku do pieczenia, a 10 zapałek spokojnie zabije człowieka.
To nie tylko składniki są nielegalne ale wyrób materiałów wybuchowych, a zwłaszcza jego przeznaczenie.
Czarny proch nie nadaje się do napędu rakiet modelarskich, może jeśli to legalne służyć jako domieszka do np karmelka.

PROTON wiadomo dlaczego większość strzela z czeskiego Vesuvitu.

idfix sprawy kończyły się na niczym, ale nikt nie chce już przez to przechodzić.

Prawo jak to prawo, w każdym kraju na świecie są jakieś dziwolągi prawne i czy to modelarze rakietowi czy strzelcy czarno-prochowi zawsze będą balansować na krawędzi prawa, nie z rozmysłem, ale przez interpretację tego prawa przez różne instytucje.

#88 Pablolotnik

Pablolotnik
 • Modelarz
 • 32 postów

Napisano 31 październik 2012 - 22:10

Czarny proch nie nadaje się do napędu rakiet modelarskich, może jeśli to legalne służyć jako domieszka do np karmelka.

Zależy w jakiej postaci. Granulowany ,taki jaki jest wykorzystywany do strzelania owszem ,nie nadaje się. Ale np, dobrej jakości mączka składająca sie z saletry,siarki,węgla w stosunku klasycznym już tak ,to też jest przecież proch czarny, mocno ubity (wręcz sprasowany na kamień) w korpusie spala się bardzo stabilnie. Przecież stosuje się go prawie w każdym silniku komercyjnym ,oraz rakietach fajerwerkowych.

#89 PROTON

PROTON
 • Modelarz
 • 347 postów

Napisano 31 październik 2012 - 23:50

To nie tylko składniki są nielegalne ale wyrób materiałów wybuchowych, a zwłaszcza jego przeznaczenie.

Azotan amonu sam w sobie jest silnym materiałem wybuchowym, rozpuszczalnik organiczny dodaje się po to aby ułatwić detonację.

#90 Pietuh

Pietuh
 • Modelarz
 • 1260 postów

Napisano 01 listopad 2012 - 10:44

Zależy w jakiej postaci. Granulowany ,taki jaki jest wykorzystywany do strzelania owszem ,nie nadaje się. Ale np, dobrej jakości mączka składająca sie z saletry,siarki,węgla w stosunku klasycznym już tak ,to też jest przecież proch czarny, mocno ubity (wręcz sprasowany na kamień) w korpusie spala się bardzo stabilnie. Przecież stosuje się go prawie w każdym silniku komercyjnym ,oraz rakietach fajerwerkowych.


Masz rację, tylko chodziło mnie o to cyt:
"Ja do strzelania z broni CP używałem Vesuvitu LC, nie wiem czy ten czarny proch nadaje się do rakiet?"

#91 Adas

Adas
 • Modelarz
 • 193 postów

Napisano 07 kwiecień 2013 - 21:30

Zastanawiam się nad zakupem 30l baniaka metanolu z allegro i później 5l rycyny. Razem ok 350zł z wysyłką, dzięki temu mam 35 litrów paliwa, gdzie zawartość oleju to jakieś 17%. Wychodzi cena 10zł za litr gotowego paliwa bez nitro. Co o tym sądzicie ?