Skocz do zawartości

Wicherek 15 - moje podejście


TheKuba1414
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Myślę że 1,5kg do tego modelu było by jak najbardziej OK.

Co do pierwszego żeberka to wytnij z czegoś, cienkiej sklejki, plastiku itp sobie szablon. kawałek więcej niż kwadratu... nie wiem jak to opisać... :/

na materiale narysuj u dołu linie, do niej wyznacz 93 stopnie, wytnij. Przykładając szablon do żeberka ustawisz je w odpowiedniej pozycji.

Zresztą nie jest to aż tak ważne. Ostatecznie wznios ustalają zastrzały i jak już je będziesz robił to bardzo ważne jest żeby były jednakowej długosci.

co do dźwigara to główny dźwigar to ten bardziej przodu płata. Wydaje mi się że listewki 5x3 mogą być, tym bardziej że jak piszesz chcesz robić lotki, klapy...

Tylny można by zrobić z listewek 3x3...

To tak trochę na szybko.

 

Witam. Nie jestem doświadczony, ale może chociaż pomogę z problemem pochylania pierwszego żebra. Proponuję, abyś wyciął sobie trapez (sklejka bądź tektura podklejona balsą) prostokąty, w którym drugie ramię (to pochylone) będzie tworzyło z dłuższą podstawą kąt (np.87°) , i teraz już prosto, żebro przykładasz do dźwigara, a od strony żebra (tej na którą ma być ono pochylone) przykładasz wcześniej wykonany trapez. W ten sposób uzyskujesz pochylenie żebra o te 3°. Mam nadzieję, że napisałem to jasno.

 

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Dzięki za odpowiedzi, już na szybko wykonałem sobie taki przyrząd :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że dobrym rozwiązaniem były by główne dźwigary z listewek 3x3 ale z przestrzenią między nimi wypełnioną balsą "słojami pionowo". Zrezygnowałem z tego rozwiązania dla paru gram mniej i po roku zaczynam żałować....

Niestety, już za późno...  :wacko:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaa tam, żeby zaraz za póżno... Ostatni model robisz, czy jak ? ;)

Nie ostatni  ;)

 

Tymczasem problem, znowu...

Mocowanie serw w płatach.

Jedno z moich założeń do modelu o którym nie pisałem to możliwość serwisowania go bez nadmiernego dewastowania poszycia :)

to znaczy że na dwóch żeberkach, pomiędzy którymi będzie serwo, będzie założona klaparatura na magnesach lub na śrubach, która po zdjęciu będzie dawała dostęp do serwa (od dołu).

I teraz pytanie - jak mam zrobić mocowanie serwa ?!  :wacko:

 

PS: Dziwne... słowo "k l a p k a" automatycznie mi  zmieniło na klaparatura

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mocowanie na serwo robisz dosyć prosto. Wycinasz sobie klocki z balsy na długość serwa, na szerokość ok.1cm , a od góry na klocek naklejasz sklejkę (wysokość klocka powinna odpowiadać grubosci serwa) , następnie w przygotowanych klockach wycinasz miejsce na łapki serwa (tak żeby serwo wchodziło w nie z lekkim oporem) , na koniec przygotowujesz sobie klapkę ze sklejki 1mm na wymiary serwa z klockami i ją do nich przykręcasz wkręcikami.6a83b6614b79c171ca96a454d2807e2c.jpg0008e26eac1e988e4752694d41ee8da3.jpg7c5b32ef0c0867044627fae19c921787.jpg

 

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mocowanie na serwo robisz dosyć prosto. Wycinasz sobie klocki z balsy na długość serwa, na szerokość ok.1cm , a od góry na klocek naklejasz sklejkę (wysokość klocka powinna odpowiadać grubosci serwa) , następnie w przygotowanych klockach wycinasz miejsce na łapki serwa (tak żeby serwo wchodziło w nie z lekkim oporem) , na koniec przygotowujesz sobie klapkę ze sklejki 1mm na wymiary serwa z klockami i ją do nich przykręcasz wkręcikami.6a83b6614b79c171ca96a454d2807e2c.jpg0008e26eac1e988e4752694d41ee8da3.jpg7c5b32ef0c0867044627fae19c921787.jpg

 

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

 

Dzięki, tylko jeden kłopot, ja nie pokrywam skrzydeł sklejką ani balsą, więc muszę to serwo przymocować do żebra  :wacko:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pochwałę :-). Podejrzewam, że skrzydło będzie miało keson, a robisz je od zera więc nie widzę problemu, aby na te dwa żebra nakleic kawałek balsy, a następnie go od środka wzmocnić sklejką 1mm, otrzymujesz gotową półkę pod serwo.

 

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pochwałę :-). Podejrzewam, że skrzydło będzie miało keson, a robisz je od zera więc nie widzę problemu, aby na te dwa żebra nakleic kawałek balsy, a następnie go od środka wzmocnić sklejką 1mm, otrzymujesz gotową półkę pod serwo.

 

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Można tak, jak bardzo fajnie podpowiada Jakub. Gdyby jednak z jakichś powodów nie dało się tak zrobić, to postąpiłbym w inny możliwy sposób, a mianowicie wkleił serwo wprost w konstrukcję na UHU Por, z ewentualnymi wstawkami wypełniającymi z balsy lub sklejki. Wiele fabrycznych konstrukcji ma tak wklejane serwa, ale "na amen" CA. UHU Por ma tę cenną właściwość, że trzyma dostatecznie mocno, ale w razie konieczności daje się rozłączyć bez uszkodzenia konstrukcji i usunąć bez śladu.. Praktykowałem to wielokrotnie w EPP i depronie, więc może i w drewnie też się da. Tę klapkę-osłonkę serwa też można by chyba tak przytwierdzić, serwa nie wyjmuje się co chwilkę. Przynajmniej z założenia...  ;)

 

Jakubie, co to za serwo, które prezentujesz na Swoich zdjęciach ? Przekładnia jest metalowa, czy z węgla ? A może to tworzywo, tylko na fotce tak wyszło... Wygląda bardzo solidnie, akurat poszukiwałem takiej przekładni  :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serwo to Hitec HS-45HB, przekładnia jest karbonowa. Siła serwa to 1kg/cm na 4,8V ,a na 6V 1.2kg/cm. A co do solidności to nie jestem taki pewien, ponieważ nie może mi się wycentrować (może tylko moje). Ale jeszcze nie latały, więc się dopiero okaże jak się będą sprawować.

 

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serwo to Hitec HS-45HB, przekładnia jest karbonowa. Siła serwa to 1kg/cm na 4,8V ,a na 6V 1.2kg/cm. A co do solidności to nie jestem taki pewien, ponieważ nie może mi się wycentrować (może tylko moje). Ale jeszcze nie latały, więc się dopiero okaże jak się będą sprawować.

 

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Dzięki za tak dokładny opis  :). Chodzi mi głównie o przekładnię, mam jeszcze jedno pytanie, jeżeli można (Kuba może mi to wybaczy) : czy ostatnie w szeregu koło zębate, czyli to na wałku wyjściowym, jest pełne ? To znaczy, czy po wyjęciu potencjometru i usunięciu ogranicznika mogłoby wykonywać dowolną ilość obrotów ? Szukam takiego malutkiego, mocnego napędu do pompki napędu chowanego podwozia do Twin Stara II.

Z elektroniką serw Hiteca miewałem problemy, ale niezbyt często. Właśnie z neutralem.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toś mnie zaszły tym pytaniem. Nie mam pojęcia, nie rozbierałem ich. Przed chwilą je wyciągnąłem i wydaje mi się, że wszystkie zębatki są pełne, a co do zdejmowania potęcjometru to wydaje mi się, że powinno się kręcić bez końca.

 

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toś mnie zaszły tym pytaniem. Nie mam pojęcia, nie rozbierałem ich. Przed chwilą je wyciągnąłem i wydaje mi się, że wszystkie zębatki są pełne, a co do zdejmowania potęcjometru to wydaje mi się, że powinno się kręcić bez końca.

 

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Dzięki wielkie jeszcze raz  :) .

Kuba, wywalamy to moje OT, czy niech sobie kwitnie ?

 

Jak chciałbyś, żeby UHU Por lepiej trzymał do drewna, to przeleć miejsce przyszłego klejenia nitrocelulozowym. Tylko dobrze wysusz przed UHU. Przećwiczone.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam. Mocowanie na serwo robisz dosyć prosto. Wycinasz sobie klocki z balsy na długość serwa, na szerokość ok.1cm , a od góry na klocek naklejasz sklejkę (wysokość klocka powinna odpowiadać grubosci serwa) , następnie w przygotowanych klockach wycinasz miejsce na łapki serwa (tak żeby serwo wchodziło w nie z lekkim oporem) , na koniec przygotowujesz sobie klapkę ze sklejki 1mm na wymiary serwa z klockami i ją do nich przykręcasz wkręcikami.6a83b6614b79c171ca96a454d2807e2c.jpg0008e26eac1e988e4752694d41ee8da3.jpg7c5b32ef0c0867044627fae19c921787.jpg

 

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Dzięki, skorzystałem, trzyma się mocno! :)

 

Aktualny stan to ukończone lewe skrzydło z zamocowanymi serwami. Zrobiona lewa lotka. Muszę jeszcze zrobić klapę i biorę się za prawe skrzydło.

 

To co wyżej jest już zrobione od jakiegoś tygodnia, teraz trochę straciłem motywację, 17 wyjeżdżam do końca miesiąca więc jeśli jakiś postęp to dopiero we wrześniu  ;)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę teraz przez dwa tygodnie niczego robił z silnikiem - czy mogę go jakoś zabezpieczyć, tak aby nie zardzewiał?

Jak będzie leżał sobie w domowym ciepełku to nic mu się złego nie stanie  :) . Zabezpiecz przed kurzem i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Witam! :)

Po dłuuugiej przerwie spowodowanej przede wszystkim brakiem zapału do robienia czegokolwiek powracam do Wicherka  :D

W zasadzie nic się nie zmieniło od tych kilku miesięcy, poza tym że zakupiłem rozrusznik.

Jutro będę próbował z silnikiem, mam tylko jedno pytanie - w zestawie z rozrusznikiem był taki kawałek gumy, z tego co rozumiem wsadza się ją do tego z przodu, tj. dużej metalowej tulejki. Tylko po co ta guma? Próbowałem dzisiaj dosłownie kilka razy z rozrusznikiem i nie wiem jak go dobrze "spasować" do śmigła i piasty tak aby się nie ślizgał, założyć kołpak?

 

 

Pozdrawiam i przepraszam za tak długą przerwę  :angry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 jak go dobrze "spasować" do śmigła i piasty tak aby się nie ślizgał, założyć kołpak?

 

 

 

Jeżeli ta guma kształtem przypomina trochę negatyw kołpaka, albo fragmentu jego obwodu - to tak - założyć  ;).

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.