Skocz do zawartości

Gimbal nie trzyma pozycji


Wenar
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam problem ze swoim gimgalem,

wszystko co trzeba widać na filmiku: https://youtu.be/DWSC68a6e_Q

czy ktoś może mi z tym pomóc,dodam ze podłączony do zasilania 1000mah 2 cell 7,4v

 

zależy mina poprawie działania gimbala gdyż czasem w locie trafi go "mucha" w obiektyw (czasem wystarczy silniejszy manewr) i z obrazu nici a planuję podłączyć do tego fpv..

 

czy znajdzie się ktoś kto pomoże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Film youtube nie jest preferowaną formą komunikacji w takich sytuacjach. Napisz dokładnie co i jak. Czy tak było zawsze? Czy jest kalibrowane IMU? Jaki kontroler? AlexMos? Klon? Ja polecam STorM32 z dwoma czujnikami IMU.

 

Napięcie stabilizowane?

 

Mechanicznie w porządku, bez luzów? Z grubsza dobrze wyważone masy?

 

Jaki jest główny problem?

 

Napięcie 2S to nie jest trochę mało? Na 3S jest lepiej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, to opiszę wszystko tak jak to potrafię najlepiej.

firma jest bliżej nie znane, gimbal zakupiony na bangood.

nie wiem co to jest IMU

napięcie jest stabilozowana

silniki nie mają luzów

wyważenie względne, brakuje mi 2,5-3 gramów.

podpinając do 3s brak widocznej różnicy.

 

opis głównego problemu:

gimbal od samego początku działał tak jak na filmiku.

czyli w domu w warunkach podpięty do quada działał bez zastrzeżeń. tak samo letając przy nodze lub bez wiatru.

 

lecz przy syknięciu z oporem, (tyknięcie kamery do przodu-pokazane na filmie cały szedł do góry i już nie wracał. jak by nie miał mocy lub gubił horyzont)

może dokładniej, uruchomiony gimbal działa poprawnie w osi prawo-lewo, i tył. Gdy chcemy lecieć pod wiatr z większą prędkością wygina się cała podstawka a kamera obserwuje komorę baterii. można go ręcznie poprawić (co widać na filmiku).

 

dodam, że identycznie zachowuje się przy prawidłowym wyważeniu (założyłem kamerę gopro) nie pomaga mu (głupieje całkiem) podpięcie do sterowania pochyłem w radiu. da się to opanować lecz zajmuje to znaczną chwilę gdy kamerka sobie spogląda na komorę baterii. ustawione pokrętło tak jak by miał patrzeć prostopadle w dół a on jest w tedy równolegle i zachowuje się normalnie do następnego silniejszego zrywu.

 

uważam, że pokazanie filmiku jest najlepszą formą ukazania problemu. doskonale widać o co chodzi i jakie ma ustawienia.

 

czy ktoś pomoże?

 

 

ps:

FPV 2 Axis Brushless Gimbal With Controller For DJI Phantom GoPro 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego rodzaju gimbale raczej nie działają "out of the box" nawet dla konkretnej kamery. Wymagają dość starannej konfiguracji, a zwłaszcza dobrania parametrów kontrolera PID (to jest zapewne przyczyna problemów). Robi się to z poziomu interfejsu użytkownika (GUI). Musisz sprawdzić jaki to soft, jaka wersja, jakie GUI i jak się podłącza (USB, interfejs USB-port szeregowy)? Niekiedy nie da się zaktualizować oprogramowania, ale chyba zawsze da się je konfigurować. To co masz to chyba (?) AlexMos ale czy wersja 8-bitowa? 32-bitowa? 

 

Gdyby nie dało się tego zrobić, to może się opłacić kupić nowy kontroler (do tego gimbala). STorM32 to tylko około 20$, a jakość świetna. IMU to czujnik przyspieszeń liniowych i kątowych. Storm ma dwa takie czujniki (na półce z kamerą i na kontrolerze), co bardzo poprawia jakość stabilizacji. Trzeba też skalibrować czujnik(i) IMU.

 

Gimbale lubią mieć stabilizowane napięcie, bo od niego zależą parametry pracy - moc silników choćby. Konfigurację się robi pod konkretne napięcie, gimbal działający świetnie dla 3S nie będzie działał dobrze dla 2S.

 

Wiem że teraz jest czas kultury obrazkowej, ale okropnie nie lubię youtube jako kanału komunikacji. Często gdy szukam jakiejś porady to czytając opis od razu można stwierdzić czy to na temat i czy o to chodzi, a w filmie oglądaj najpierw kilka minut wodolejstwa... a potem się okazuje że i tak nic się z tego nie dowiemy... No może jako uzupełnienie opisu - to tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy jesteś w stanie mi podpowiedzieć jak moge sprawdzić np czy to 8 czy 32 bity?

oprogramowanie mogę tylko konfigurować

a z konfiguracją PID jestem zielony, badam dopiero tematy związane z quadami, i ich pilotarzem. i szczerze większość z tego co czytam biore za wiare bo nawet czasem nie rozumiem o czym ktoś mów :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukaj na stronach poświęconych AlexMosowi. Spróbuj podłączyć się do GUI, nie wiem czy jest oddzielne dla obu wersji. Jeśli się podłączysz, to zapewne gdzieś tam wyświetli jaka jest wersja. Można też zobaczyć co pisze na port szeregowy (to już zależy od systemu operacyjnego, na linuksie używam gtkterm albo minicom). 

 

Jeżeli możesz konfigurować to już jest całkiem dobrze. Poczytaj o konfiguracji PIDów (i mocy silników), i zacznij działać :) Tylko upewnij się że napięcie 2S to nie za mało. I skalibruj IMU, koniecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.