Skocz do zawartości

Apm problem z kompasem


Waldziu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

nie jeszcze tego nie robiłem ale już poczytałem na ten temat i dziś mam zamiar go z programem połączyć :)

moze Ci sie przyda

PRT (ports)
UART 1->Protocol out->UBX
Baudrate->38400 (to dla APM. Jak ktoś ma inne FC to może sobie inne ustawić)

RATE (Rates)
Measurement Period->200 ms
Measurement Frequency->5 Hz

NAV5 (Navigation 5)
Dynamic Model->Airborn 4G
Fix Mode->3 - Auto 2D/3D
Min SV Elevation->10
DGPS Timeout->120
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Odpowiedzi 90
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Wszystko ustawiłem wedle zaleceń :)

Jedynie nie mogę zmienić

UART 1->Protocol out->UBX

 

mam ustawione na NMEA (poniżej zdjęcie) i jak próbuje ustawić UBX klikam send to jakby się wszystko wieszało i nawet ciężko się ponownie połączyć

 

http://pl.tinypic.com/view.php?pic=5ytiiq&s=9#.V2zl3TUk3IU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko ustawiłem wedle zaleceń :)

Jedynie nie mogę zmienić

UART 1->Protocol out->UBX

 

mam ustawione na NMEA (poniżej zdjęcie) i jak próbuje ustawić UBX klikam send to jakby się wszystko wieszało i nawet ciężko się ponownie połączyć

 

http://pl.tinypic.com/view.php?pic=5ytiiq&s=9#.V2zl3TUk3IU

Podobno można jakoś wrzucić plik konfiguracyjny na takie przypadki tu masz link do pliku M8N shaggee config APM

ale na razie nie wiem jak to zrobić bo nadal czekam na tego gps'a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

plik powyzszy to config od ublox m8n dla APM, zawiera te same ustawienia co wpisałem wyżej z tym, ze do bezpośredniego wrzucenia do gps'a

 

NMEA protokół komunikacji między morskimi urządzeniami elektronicznymi

Dane są transmitowane w postaci „zdań” zapisanych kodem ASCII. Pojedyncza sekwencja zawiera do 82 znaków. Znakiem zaczynającym dane w protokole jest „$”, dalej następuje identyfikator zdania i pola danych oddzielone przecinkami, a na końcu znajdują się symbole <CR><LF> (carriage return, line feed).

 

UBX protokół binarny, jest zastrzeżonym systemu u- blox. Komunikaty protokołu UBX pracują  asynchronicznie przez szeregowe połączenie w standardzie RS - 232. Wiadomości są sortowane w różnych kategoriach, takich jak konfiguracja, czas itp.

 

podsumowując gps ustawiony w standardzie NMEA nie będzie dzialać lub nie będzie działać prawidłowo ponieważ APM opiera się o  mikrokotroler Atmega w którym mamy protokoły: ISP, I2C, i ten który nas tu obchodzi czyli port szeregowy, z czego wniosek ze potrzeba nam UBX'a

 

P.S sory, że tak troche technicznie, ale prościej nie umiem :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra gps już pokazuje wszystko super wgrałem ustawienia przez u center ze stronki apm i zamontowałem sobie małą telemetrie w postaci bluetooth i teraz moge wszystko sprawdzać na tel :) dron nie ucieka po całej mapie pokazuje dokładnie każdą małą zmianę.

Ale wracając do tematu kompasu to dalej mam tam jakiś bałagan co obracam dronem żeby patrzał na jakiś konkretny obiekt to na mapce patrzy zupełnie gdzie indziej

 

i teraz odnośnie tego pytania

 

Bardzo dobra metoda, też tak robię.

Powiedz  Waldku, jak robisz kalibracje kompasu i jaki tryb ustawiasz? , czy External ?

Widzę też, że masz dziwne offsty. Przykłed moich x-92 y-3 z44. Myślę, że nie może być aż takich różnic między Włocławkiem a Gdańskiem ;)    

 

Właśnie mam zaznaczone External dokładnie nie wiem o co w tym chodzi?? Co to za opcja?? postaram się go jeszcze raz na dworze skalibrować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie mam zaznaczone External dokładnie nie wiem o co w tym chodzi?? Co to za opcja?? postaram się go jeszcze raz na dworze skalibrować

 

External-zewnętrzny, wpisz ręcznie deklimacje i odhacz auto

 

image079.jpg

 

jeżeli kompas będzie znajdował się pod spodem płytki z GPS'em to w MP należy ustawić ROTATION ROLL 180 jesli dogory to nie ruszamy

 

Używając linku declination website zostajemy przekserowani na stronę internetową i zaznaczamy nasza pozycje

 

image081.jpg

 

i wpisujemy w okienka

 

image086.jpg

 

 

 

mój plik z configiem też byl ze strony APM :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie pełen sukces :)))

Loiter trzyma w miejscu drona wręcz idealnie ma ok 1m odchyły

Skalibrowałem kompas na zewnątrz od nowa ustawiłem go do danego obiektu jak radziliście wgrałem ustawienia z ucenter i naprawdę pełen sukces :)

Dziękuje wszystkim za pomoc mam nadzieje że post przyda się dla innych laików jak ja którzy zaczynają swoją przygodę z dronami lub innymi modelami ;)

Jak co piszcie śmiało  na PM postaram się pomóc :)

Uważam że temat można uznać za zamknięty ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A ja bym się jeszcze dołączył.

Mam u siebie problem z kompasem.

Nie wiem jak ruszyć, kolejne godziny się nasiedziałem i nic.

Przy próbie konfiguracji kompasu wyskakuje Compas 1 error: 99
Nie mam tych białych kropek, których ilość zazwyczaj powiększa się wraz z postępem kalibracji kompasu.
Poza tym przy obracaniu kompasu zgodnie z komunikatem...osie układu współrzędnych na ekranie nie poruszają się.

Waldziu pisze, że jak się zworkę wyjmie to apm pracuje na zewnętrznym kompasie. Ok.

Ale jedna uwaga - na stronie 

http://abc-modele.pl/apm-nie-taki-diabel-straszny-wstep/

jest fajny opis APM i tam o zworce jest mowa, ale w kontekście zasilania: 

1. zwarta - zasilanie z ESC

2. rozwarta - zasilanie z PM

a nie w kontekście wyboru kompasu. Poza tym wyjęcie zworki nic nie zmienia.


Dodaję jeszcze zrzut ekranu z MP.

 

kompasmom.jpg


Poprawiam swój wpis - pomyliłem zworki.

Ja miałem na myśli tę koło rzędu pinów outputs (wpina się ją w zależności od rodzaju zasilania APM), natomiast ta zworka od wyboru kompasu to zworka koło gniazda GPS 

(i tę mieliście na myśli Panowie).

Tyle, że w APM 2.6 w tym miejscu jest puste gniazdo bez pinów, czy miejsca na zworki. Nie ma tam wewnętrznego kompasu po prostu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Neo 6m to nie kompas tylko caly moduł GPS z kompasem.

Ogólnie sprawdź też ustawienia w MP dotyczące kompasu. Powinno być tam ustawione na zewnętrzny kompas oraz orientacja ROLL 180.

Twój błąd jednak sugeruje bardziej problem z połączeniem kompasu że sterownikiem. Czym zasilasz APM?

 

Wysłane z mojego Nexus 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, u mnie w 2,8 pod gniazdem gps jest identyczne gniazdo jak od i2c, w instrukcji od chinoli tez było, że mam kompas w neo8 podłączyć do i2c ale zaczął działać po wpięciu pod uarta (pod gpsem).

 

rozkrec tego gps i zrób takie zdjęcie:

20141123_174126.jpg

 

oraz zdjęcie wtyczek, bo czytam po sklepach opisy to są sprzeczne informacje, jeśli jest u Cb tak jak na powyższym zdjęciu to musi być pod gpsem wpięty kompas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kompas nie będzie działał przez złącze UART. Nawet na zdjęciu wrzuconym wyzej widać linie SDA i SCL od I2C. To są właśnie te dwa przewody od kompasu. W APM 2.6 jest tylko jedno złącze i2c koło złącza Power Module po lewej na dole.

Jak tak podłączony moduł nie działa to coś jest nie tak z połączeniem(kable i wtyczki).

Zadałem wcześniej pytanie o to czym i jak zasilasz APM, bo to może być ważne.

Co do całego modułu GPS, to jedna wtyczka ta szersza to UART dla GPS oraz zasilanie całego modułu, a ta węższa to tylko linie danych i2c od kompasu.

Z tego co patrzę to APM 2.8 także ma tylko jeden port i2c także przy złączu PM. I tam musi być wpięty kompas. Ta drugie gniazdo pod gniazdem GPS to ten sam UART tylko w innej konfiguracji pinów.

Wpięcie tam wtyczki od kompasu jest błędem, który może doprowadzić do jego uszkodzenia.

 

 

Wysłane z mojego Nexus 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż jeżeli zasilasz przez zworke to musisz dać nieco większe napięcie niż 5V. BEC z ESC daje równe 5V. Przy zasilaniu przez wyjścia (przez zworkę) po drodze jest dioda na której następuje spadek napięcia. Przy zasilaniu przez zworkę należy podać napięcie 5.3V (dokładnie to 5.37, ale 5.3 też działa dobrze).

Dopiero podniesienie napięcia u mnie poprawiło działanie czujników. Wcześniej mailem problemy z żyro i kompasem "bad compass health".

Tylko nie można przesadzić bo spalisz APM. 5.3V jest bezpieczne.

 

 

Wysłane z mojego Nexus 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kompas nie będzie działał przez złącze UART. Nawet na zdjęciu wrzuconym wyzej widać linie SDA i SCL od I2C. To są właśnie te dwa przewody od kompasu. W APM 2.6 jest tylko jedno złącze i2c koło złącza Power Module po lewej na dole.

Jak tak podłączony moduł nie działa to coś jest nie tak z połączeniem(kable i wtyczki).

Zadałem wcześniej pytanie o to czym i jak zasilasz APM, bo to może być ważne.

Co do całego modułu GPS, to jedna wtyczka ta szersza to UART dla GPS oraz zasilanie całego modułu, a ta węższa to tylko linie danych i2c od kompasu.

Z tego co patrzę to APM 2.8 także ma tylko jeden port i2c także przy złączu PM. I tam musi być wpięty kompas. Ta drugie gniazdo pod gniazdem GPS to ten sam UART tylko w innej konfiguracji pinów.

Wpięcie tam wtyczki od kompasu jest błędem, który może doprowadzić do jego uszkodzenia.

 

 

Wysłane z mojego Nexus 4 przy użyciu Tapatalka

Nie chce niepotrzebnej dyskusji zaczynać ale w moim n8m jest identyczny układ przewodow i symbolika jak na wstawionym zdjęciu powyżej a kompas nie chciał działać na i2c, a pod uartem działa bez zarzutu, mi się wydaje ze chinole robią wszystko na jedno kopyto i blednie oznaczają piny albo jakaś magia jest w apm'ie:-) bo w instrukcji tez napisali by podpiąć pod i2c

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.