Skocz do zawartości

Skaczące obroty silnika w pioneer/beta


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Dzisiaj po ok 10min lotu zauważyłem że gdy przekroczę 70% mocy to silnik zaczyna wahać obrotami tak jakbym w samochodzie wcisnął pedał gazu na max a silnik odcinał paliwo.Na małych i średnich obrotach tego nie ma.Mam pioneerka 1400 ze śmigłem 6x5,5 reg 30A a silnik fabryczny.Podczas pierwszych minut lotu tego nie było.Dzięki za podpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

"Wahać obrotami" - Tzn. słyszysz to, czy odczuwasz brak mocy w modelu?

 

Jednym z powodów mogą być problemy z przeniesieniem napędu. Wypada wtedy sprawdzić mocowanie śmigła i piasty na wale.

Sprawdź też, czy silnik nie obluzował się w łożu, czy nie ma zgrzytów w czasie obracania palcami, ani nadmiernego luzu (wyczuwalna odchyłka od osi pod naciskiem).

 

Inny powód, to nieprawidłowe dostarczanie mocy do silnika. Np. uszkodzone złącze prądowe. Przy mniejszym prądzie pracuje normalnie, gdy prąd wzrasta, złącze przestaje go przewodzić w wystarczającym stopniu i następuje efekt podobny do pracy na dwóch fazach. Koniecznie trzeba sprawdzić, a nawet delikatnie szarpnąć za końcówki złączy prądowych silnika i przewody. Zimne luty się niestety zdarzają.

 

Jeśli regulator nie jest fabryczny, to powodem może być też nieprawidłowe zaprogramowanie go. Np. źle ustawione timingi. 

Tu dla ułatwienia warto się posłużyć kartami do programowania regulatorów. Ułatwiają sprawdzenie ustawień.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o sprawy prądowe to niestety jestem jak Ferdynand czyli kiepski.Silnik tzn mocowanie, śmigło, piasta, jest wg mnie ok.W rc dopiero raczkuje mimo że od 2 lat staram się regularnie czytać fora.Wydaje mi się że wszystkie połączenia też są ok.Dziwne jest to że na zimnym regulatorze i silniku nie ma tego.Dopiero jak się rozgrzeją to jest ten efekt(tak jakbybm ruszał drążek gazu ze 100% na 80% i tak non stop).Narazie dam sobie spokój bo i tak na max gazie raczej nie latam więc nie będzie mi to przeszkadzać.Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zupełnie. To może być objaw przegrzewającego się regulatora.

Jeśli tak, to lada moment możesz stracić model.

 

Jak jest umieszczony regulator  w twoim modelu i jaką ma temperaturę po locie?

Spróbuj wystawić regulator na zewnątrz modelu, a do środka wpuścić tylko przewody.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.