Skocz do zawartości

Monitor napięcia


Speedaco
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

  Wiem, że większość kolegów na forum używa do swoich zabawek pakietów LiPol do zasilania i do ewentualnego monitorowania poziomu rozładowania stosownych urządzeń mierzących napięcie na poszczególnych celach takiego pakietu. Ja szukam monitora napięcia, który dżwiękiem ostrzegałby mnie przed rozładowaniem aku żelowego 12V do wartości granicznej 10,7V. Czy któryś z kolegów spotkał się z takim urządzeniem bądż jest na tyle wprawnym elektronikiem żeby mógł ewentualnie dla mnie odpłatnie wykonać takie urządzenie? A może jest możliwość dostosowania np. takiego monitora http://archiwum.allegro.pl/oferta/wskaznik-miernik-tester-napiecia-lcd-buzzer-do-35v-i5865157485.html by znależć dla niego właśnie takie zastosowanie??  Jeżeli tak proszę o kontakt  na PW gdzie moglibyśmy dogadać szczegóły. Będę wdzięczny za zainteresowanie tematem i pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Hej. Można zastosować taki alarm jak podajesz w linku. Na forumowej giełdzie znajdziesz dużo taniej.

Trzeba jedynie wykonać dzielnik napięcia który zasymuluje podłączenie pakietu 3s.

 

Przy nastawie progu alarmu 3,5V otrzymasz alarm przy: 3,5v x3=10,5V

Biorąc pod uwagę dokładość pomiaru to bardzo blisko Twoich wymagań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odzew! Nie mam pojęcia o czym piszesz w sensie dzielnika napięcia ale domyślam się, że wiesz co piszesz... Mógłbyś coś takiego dla mnie wykonać i opisać jak to podłączyć do takiego monitora lub podać jakie powinienem kupić elementy co z czym polutować ( jakiś schemat) i  gdzie całość wlutować w  monitor? Patrząc na wujka google pod hasłem dzielnik napięcia widzę, że to układ rezystorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, ciekawe jaki popyt by był na dedykowane urządzonko które jest jak najbardziej zminimalizowane, czyli tylko buzer i scalaczek który będzie mierzył napięcie.
W sumie urządzonko mega proste do zrobienia (analogowe jak i cyfrowe). Jedynie kalibracja bez wyświetlacza była by trudniejsza do wykonania, ale raz wykalibrowane urządzenie nie będzie potrzebowało zbytniej poprawki, więc można to robić "programowo".

Może niedługo coś naskrobię dla potomnych, układ prosty na Attiny13 w wersji SMD i pomiar ADC z dzielniczkiem napięcia.

 

Te sprzedawane na allegro i innych brzęczyki są mega niedokładne, słabo skalibrowane, zbalancowana bateria ma 3 różne odczyty na nim, a na multimetrze napięcia równiutkie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Działaj! Jeśli cena będzie atrakcyjna a prototyp w nieodległej dającej się przewidzieć przyszłości, to będę Twoim testerem i klientem jednocześnie. Czekam więc... :) Myślę, że z racji coraz większej i ciągle zwiększającej się obecności łódek zanętowych na wodach miałbyś sporo klientów. Wiem coś o tym, bo obserwuję to zjawisko w ostatnich latach wędkując i sam używając łódki zanętowej do której szukałem takiego rozwiązania. Stosowane są monitory napięcia sygnalizujące diodami stan rozładowania ale z własnego doświadczenia wiem, że dobry pikacz lepiej się sprawdza nawet gdy łódka jest na wodzie.

Nawet moja obecność tutaj na forum raczej dla lotników najlepiej świadczy o tym, że jest luka w tym temacie. A z wędkowaniem jakie uprawiam wiąże się i używanie echosondy zasilanej 12V np. z żelówki gdzie też przydałby się taki monitor tak więc temat do przemyślenia. Ja sam potrzebuję 3 takich urządzeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro coś wykombinuje prostego i skutecznego.

 

A wpadł mi do głowy kolejny pomysł. Miernik Wi-Fi który będzie na bieżąco wyświetlał napięcie i możliwe inne paretry w telefonie :)

 

Taka swoista telemetria zanętowa:)

 

Można nawet pójść krok dalej i sterować taką łódkę z telefonu :)

 

Kwestia jaką odległość chce się uzyskać, ale jeżeli w zasięgu wzroku to raczej bezproblemowo Wi-Fi wystarczy :)

 

Wysłane z mojego Nexus 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, na razie ograniczmy się do samego brzęczyka, tylko zakładam, że najlepiej by było, jakby sygnalizował nie poziom rozładowania tylko chwilę przed, żeby można było spokojnie wrócić jak zacznie piszczeć.
Warto by było poznać krzywą rozładowania typowego żelowego aku, żeby sprawdzić kiedy powinna nastąpić sygnalizacja, żeby zostało jeszcze trochę energii na powrót.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W chwili obecnej oferowany jest na rynku monitor napięcia do łódek zanętowych opierający się jak pisałem wcześniej na diodzie wielokolorowej. Działa to tak, że gdy w trakcie używania akumulatorów napięcie spadnie do wartości 10,5 V dioda świeci się na kolor czerwony, dając tym samym sygnał aby spłynąć na brzeg i podłączyć łódkę do ładowania (lub wymienić akumulatory na naładowane). Jeżeli napięcie spadnie do wartości 9,7 V dioda monitora napięcia zaczyna mrugać na czerwono dając znać, że bezpowrotnie niszczymy akumulatory i nie zostaną one ponownie naładowane do maksymalnej wartości.

Myślę, że próg 10,7V byłby idealny bo pozwoliłby jeszcze na powrót z wody z dystansu nawet 250m. Nad wodą raczej panuje cisza. Diody w dzień są niespecjalnie dobrze widoczne. W nocy i owszem. Dlatego sygnał dżwiękowy byłby dużo sensowniejszym rozwiązaniem jak pisałem na obydwie pory dnia bo wędkuje się całą dobę a czasem i kilka dób. P.S. Ciekawe czy byłaby możliwa opcja z jakimś niestandardowym dżwiękiem a nie tylko zwykłym pikaczem- pi, pi, pi ?☺

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę nie wiem czy warto sobie zawracać głowę przy cenie 1$ z wysyłką gratis za gotowe alarmy do celów modelarskich, które są naprawdę głośne, dodatkowo z wyświetlaczem i mają możliwość ustawienia napięcia alarmu. A to, że nie są zbyt dokładne to przecież nie ma żadnego znaczenia w takim zastosowaniu. To tylko alarm więc te kilka setnych Volta na celę różnicy jest całkowicie bez znaczenia. A piszę to z własnego doświadczenia, bo używam takich alarmów. Dokładnie tych:

http://www.aliexpress.com/item/Free-shipping-1-8S-Low-Voltage-battery-tester-Buzzer-Alarm-1-8S-LED-Low-Voltage-Buzzer/32669705380.html?spm=2114.01010208.3.127.Qzzzo2&ws_ab_test=searchweb201556_8,searchweb201602_2_10037_10017_507_10032_401,searchweb201603_3&btsid=ef841e86-390c-4b60-81a6-7519ed9f5960

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastosowałem się do rad z dzielnikiem napięcia i wygląda to dosyć beznadziejnie, żeby nie powiedzieć - nijak... https://www.youtube.com/watch?v=bDS_zFSjTrk

Brzęczyków prawie nie słychać a na wyświetlaczu nic się nie wyświetla. Zasiliłem monitor przez moduł gdzie ustawiłem 10,7V Podobnie to wygląda jak podepnę baterię 9V. Wszystko zrobiłem zgodnie z zaleceniami więc nie kumam co jest żle?
dariuszj - chyba nie doczytałeś że ja nie używam lipoli tylko żelówki a to jednak różnica moim zdaniem. Twój post niewiele wnosi mam wrażenie do tematu.

edit: monitor zaczyna w ogóle reagować gdy plus przylutuję do 3 nóżki/bez rezystorów ( tak jakby to był pakiet 2 S )- ale nie jestem wstanie ustawić oczywiście progu alarmu jaki mnie interesuje... Jak myślisz PK999 - co jest nie tak??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dariuszj - chyba nie doczytałeś że ja nie używam lipoli tylko żelówki a to jednak różnica moim zdaniem. Twój post niewiele wnosi mam wrażenie do tematu.

 

Jak najbardziej doczytałem. Chodzi o alarm napięcia więc istotna jest tylko wartość przy którym się uruchamia, a co jest źródłem tego napięcia jest zupełnie bez znaczenia.

 

A teraz co do tego, że nie chce działać z dzielnikiem. Prawdopodobnie urządzenie jest zasilane z 2 ogniw. Stad też przy dzielniku napięcia z rezystorami o dużej wartości pod obciążeniem wyświetlaczem i buzerem następuje duży spadek napięcia i z tego powodu nie działa wyświetlacz, a buzzery ledwie piszczą. Można próbować z dzielnikiem z rezystorami o niewielkiej rezystancji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze. To proszę o wytłumaczenie dlaczego jak podepnę nawet bez rezystorów do pierwszej od dołu nóżki czyli minusa i do czwartej  czyli  jakby 3S 12V  - nie ma żadnej reakcji?? Czy monitor mogło "trafić" przez zabawę z dzielnikiem? Jak pisałem wcześniej  - przy 2S działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo do działania urządzenia jest potrzebne zasilanie jakby z 2 ogniw czyli minus na pierwszym pinie i plus na trzecim. Pozostałe służą tylko do pomiaru napięć na poszczególnych ogniwach. Miernik ten działa tak, że uruchamia alarm jak napięcie spadnie poniżej zadanej wartości na dowolnym ogniwie. Ma to ten plus w przypadku Li-Poli, że jak pada jedno ogniwo to się uruchomi alarm.

 

I jeszcze przy okazji. To może być coś coś dla Ciebie. Nie trzeba dzielników, bo nie mierzy wartości na poszczególnych celach tylko napięcie całego pakietu:

http://www.aliexpress.com/item/New-Arrival-Matek-BB-3-in-1-Low-Voltage-Alarm-Tracker-Buzzer-Signal-Loss-Lipo-Battery/32696065483.html?spm=2114.01010208.3.77.fCULMy&ws_ab_test=searchweb201556_8,searchweb201602_2_10057_10056_10055_10037_10049_10059_10032_10058_10017_405_404_10040_10060_10061_412,searchweb201603_6&btsid=3f780e54-ba67-4bdb-9a76-8c6b0a6dd00f

 

Ustawiasz napięcie na 3,6V/ogniwo i przy 10,8V włącza się alarm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadziała, ale musi dostać odpowiednie napięcie na 3 pinie przy obciążeniu wyświetlaczem i buzzerem. Czyli albo aktywny dzielnik napięcia albo rezystory o małej rezystancji. Należy tylko pamiętać też o ich odpowiedniej mocy i o tym, że z same z siebie będą stanowiły obciążenie akumulatora.

 

Niestety nie mam tych mierników teraz u siebie i nie bardzo mogę podać szczegóły. Chyba, że zmierzysz pobór prądu przy włączonym alarmie to podpowiem o jakiej wartości rezystory można by zastosować i jakiej mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.