Skocz do zawartości

Nadajnik Futaba - Travel/Limit


pawelmolin
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam nadzieję że nie zagmatwam.

Limit zwiększa zakres serwa. Możesz ustawić maksymalnie na 155% u mnie domyślnie jest 135%. Co nie oznacza że serwo się wychyli do tej wartości. To jest tylko możliwość!! do jakiej możesz zmusić serwo.

 

Travel oznacza faktyczny zakres wychylenia serwa. Domyślnie jest 100% czyli normalny zakres serwa. Możesz za pomocą Travel ograniczyć wychylenie serwa od 100% do 0% lub zwiększyć normalne zakres do 155% pod warunkiem że w opcji Limit ustawisz 155%. Inaczej przynajmniej w moim przypadku Travel bez zmiany Limit możesz przestawić do 135%.

 

Do czego to można wykorzystać?

Np. serwa w klapach są ustawione w tą samą stronę i długością dźwigni nie możesz ustawić żeby obie wychyliły się dokładnie tak samo ponieważ już na początku użyłeś trymera do wyzerowania klap. Czyli jedna klapa jest już wychylona w stosunku do drugie.Bardziej serwo już jest wychylone z pozycji neutrum w stosunku do drugiego. Przy tej samej długości dźwigni jak wychylisz obie na maksa czyli do 100% to jedna klapa będzie wychylona bardziej od drugiej. Prosta fizyka, żadnych cudów. Wówczas możesz albo zwiększyć zakres Travel w serwie które wychyla się za mało np. do 110% albo zmniejszyć w tym serwie które wychyla się za dużo do np. 90% tak aby obie klapy przy 100% były wychylone identycznie.

 

Jak zagmatwałem to daj znać to napisze prościej. :)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odwrotnie.

Możesz zmusić serwo do większych niż 100% wychyleń. 

Normalnie serwo wychyla się do 600. Ale jak kręcisz na sucho bez zasilania serwem to ono obraca się dożo mocniej. 

Po włączeniu zasilania serwo od skraja do skraja wychyli się tylko o 600. Tą funkcją Limit możesz zmusić serwo do nieco większych wychyleń.

Tego, czyli zwiększania wychyleń, się nie praktykuje. Tylko w szczególnych przypadkach zwiększa się zakres wychyleń. Większość serw produkowana jest do 600

 

Edit.

Serwo zawsze może się wychylać mniej. Wystarczy że drążkiem nie dasz na maksa tylko wychylisz o 1-2mm to serwo wychyli się o te 1-2stopnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

travel to jest zakres normalnej pracy serwa. Ustawia sie to na początku programowania modelu, np ustawiasz tak aby lotka wychylała sie w górę i w dół o 12mm. I drugą tak samo sie ustawia. Czasami są minimalne różnice w długości dźwigni lub są błedy w montazu serw i tym się to koryguje.

Travel limit określa punkt powyżej którego serwo nie ma prawa sie ruszyć. Np jeśli dochodzi do punktu blokady mechanicznej. A czemu jest to niezależnie od funkcji travel? ponieważ czasami są dodawane różne miksy, które zwiększają założony w ustawieniach travel ruch serwa.

 

Banał na dwa zadania. Konrad pisze bajki ;)

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od początki używam futsby, najpierw 10 sg teraz 12 mz. W tej drugiej jest funkcja Travel i limit. Od dawna zastanawia mnie sens tych dwóch ustawień. Pytam bo chce rozumieć zasady obsługi

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Tak czy tak dzięki za życzliwa i merytoryczna pomoc. Na stronie futsby piszą ze te funkcje maja znaczenie dla mikserów

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkurzają mnie w tym radiu akumulatory ; strasznie szybko sie wyczerpują

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Ale to inny temat

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Zastanawiam sie nad przejściem na system jeti, jednak nie mogę sobie przedstawić racjonalnych argumentów przemawiających za ta zmiana- nowy system, nowe odbiorniki itd

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A 12MZ to jakie ma zasilanie NiMh czi Lijon/LiPol.

Ja mam LiPol i tak 4-5 dni latam po 2-3 godziny na lotnisku. W zasadzie to raz w tygodniu ładuję. W 10TC mam NiMh to tu ładuje raz na miesiąc. :)

 

Czy przejść na Jeti czy nie to już zależy od ilości odbiorników. Z tego co wiem to w Jeti jest zupełnie inna filozofia programowania. Jedni chwalą inni narzekają ale pewnie to indywidualna sprawa. 

Cóż 12 to dobry system jeden z lepszych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.