Skocz do zawartości

Marabut z coroplastu


zbjanik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jerzy- dzięki za link.

Wiesław- faktycznie z wagi poniżej 1800 g jestem zadowolony, jak na model tej wielkości- 1700 mm skrzydła, to jest OK, chociaż miałem trochę nadziei, że to będzie jeszcze mniej . Powierzchnia wynosi 40 dm2 z małym hakiem, więc obciążenie wychodzi ok.45 g/dm2. Tyle, że w tym ostatnim parametrze, to taka moja obserwacja, ale wytrawni aerodynamicy pewnie ją potwierdzą, że przy takim samym obciążeniu, większy model jednak lepiej lata, pewnie wpływ ma liczba Re. Teraz czas na dokończenie brakujących detali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marabut dostał większy silnik, 400 W, śmigło 12x6 i teraz to jest to. Startuje bez problemu z nawet dłuższej trawy, idzie w górę na pełnym gazie tak powiedzmy pod katem 75 stopni- lepiej nie potrzeba, poziomo leci na 30-tu procentach gazu. Do tego w locie daje wrażenie prawdziwego samolotu, a nie przyśpieszonego filmu- kocham to. Aktualnie pracuję nad osłoną silnika, jest już pozytywowa forma wypiłowana z klocka, na to pójdzie folia PET na gorąco. Mam tez pomysł na boczne szybki, żeby były szybko otwierane, właściwie odejmowane. No i trochę dekoracji jeszcze- znaki, napisy itd.

post-3566-0-95821500-1476428936_thumb.jpg

post-3566-0-70469700-1476428950_thumb.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marabut gotowy, no może jeszcze rejestracje na kadłubie i dole skrzydła. Dostał nos z butelki po Coli (właściwe nie po, bo przelałem ją do mniszych i będę pił jeszcze nie wiem jak długo- ale trudno- nikt nie obiecywał, że będzie łatwo) . Latałem wczoraj i dzisiaj w lekkiej mżawce, nie ma z tym kłopotu, zważywszy na trwałość coroplastu. Wrażenie w locie jest takie, jakie daje model o rozpiętości z 2,5 metra rozpiętości, tak to oceniam,  to dzięki małemu obciążeniu powierzchni. Zamieszczam zdjęcie z modelem w ręce, bo jak jest sam, to nie wdać skali, a jest na prawdę duży.

post-3566-0-52920200-1476625279_thumb.jpg

post-3566-0-32884300-1476625312_thumb.jpg

post-3566-0-02783000-1476625344_thumb.jpg

post-3566-0-59128300-1476625899_thumb.jpg

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za miłe słowa. Trochę jesteśmy jak pisarze, nawet ci, co niby piszą wyłącznie do szuflady, jednak mają jakiś cień nadziei, że ktoś ich przeczyta. I to zapewnia nam forum. Inaczej, to moje modele oglądał bym sam, moja żona, mająca do tego zajęcia i jego efektów specyficzne, nazwijmy to- realistyczne podejście i sąsiedzi, powiedzmy rolnicy, z pewnym przybliżeniem, też już "opatrzeni".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Trochę jesteśmy jak pisarze, nawet ci, co niby piszą wyłącznie do szuflady, jednak mają jakiś cień nadziei, że ktoś ich przeczyta.

 

Nie przesadzaj, jak prezentujesz model na forum to nie "piszesz do szuflady" ;) 

Wiele osób ogląda prace choć nie komentują na bieżąco. Model świetnie się prezentuje a z racji użytego materiału i technologii to bardzo ciekawa konstrukcja i zapewne znajdzie naśladowców.

Gratuluję udanego projektu.

 

ms

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie- forum to wyjście na świat, i chwała za to, ma to duże znaczenie. Co do modelu dla początkujących, to faktycznie, z coroplastu można by zrobić jakiś prościutki, ale ładny, lekki i trwały modelik dla nowy adeptów. Pomyślę nad tym, albo może jeszcze ktoś się w to włączy- zachęcam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Bartek- ja zaś przypuszczałem, że lekko się da, choć pewności na ile nie miałem, a nawet myślałem, że jeszcze lżej się da. Teraz też wiem, że można dawać mniej kleju, który się rozrasta, pęcznieje- tu można nieco sprawę zoptymalizować. Nadmiar kleju nawet widać, coroplastu jest, a już szczególnie ten żółty- bardzo przeświecający. Nawet biały jest mniej przejrzysty. Zamierzam tą cechę jednak wykorzystać do latania po ciemku- chyba nawet zwykła latarka włożona do kadłuba powinna dać niezły efekt. Ale oprócz tego, założyłem cieniutkie przewody z kabla od myszki komputerowej do skrzydeł, w kadłubie też nie będzie problemu- pod porządną instalację do lotów w nocy. Ale to w swoim czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyzwyczajamy się do siebie- Marabut i ja. Lubiącym powolne, nudne latanie proponuję film z weekendu. Jakość filmu słaba, trzeba będzie jednak zainwestować w jakiś lepszy sprzęt. Tradycyjnie mam kłopoty z aktywacją linku, proszę więc o poprawne wstawienie, żeby się od razu otwierał.

 

https://youtu.be/r0ZOwklP8ps

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Marcin, dzięki Bartek. Klapy są unieruchomione, zaklejone. Drugi raz zrobiłem taki sam błąd- w powolnym z zamiaru (który się udało zrealizować), modelu- przewidziałem znowu klapy. To bez sensu, ich efekt jest niezauważalny, bo i bez nich da się lecieć bardzo powoli, nie robią więc widocznej różnicy. Poprzednio to samo było w Breakfaście, ale teraz jeszcze bardziej , bo Marabut lata wolniej (choć jak się chce, bo można też trochę szybciej). Fajnie- wyszła jakby makieta, choć nie było nigdy takiego prawdziwego samolotu. W locie jest bardzo prawidłowy, jak się postarać, daje się nawet przeciągnąć, ale dość trudno. Można też rzeczywiście powiedzieć, że trzyma się powietrza. Bardzo skuteczny ster kierunku, chyba przez tą kompensację rogową. Lotki słabiej skuteczne, ale wystarczająco. Latałem już w nocy z latarką w kabinie- wielkie żółte pudło, taki lampion, na niebie, ale nie mam czym tego sfilmować. Trzeba też dodać koniecznie "światła gabarytowe", do lepszej orientacji położenia.

Zaczynam powoli myśleć o czymś następnym, raczej też z coroplastu, szaszłyków i owocówki. Wskazówka dla chcących odgadnąć- koła ze szprychami. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że masz problemy z dodawaniem filmów do postów, pozwoliłem więc sobie zrobić małą instrukcję obrazkową "Jak dodawać filmy z youtube".

post-14343-0-83803500-1477385908_thumb.jpg

 

post-14343-0-56061000-1477385911_thumb.jpg

 

post-14343-0-87303500-1477385914_thumb.jpg

 

post-14343-0-39501800-1477385918_thumb.jpg

 

post-14343-0-52181900-1477385923_thumb.jpg

 

Jeśli będziesz uważał, że zaśmieca Ci to relację - proszę o wywalenie tego posta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.