Skocz do zawartości

Jaki multikopter / dron na zapoznanie i powrót do modelarstwa?


Norbert
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

X8 przerobienie na bezszczotkę jest drogie , trudne  i nie gwarantuje stabilnego lotu (przynajmniej na kupnych zestawach do modu )

Istnieją jakieś układy robione przez zapaleńców które sprawują się dobrze ale wymagają wpięcia w procesor symy  ale nie jest to w sprzedaży .

Inaczej się nieda -tu niema wyjść sterujących dla regulatorów .

 

Miało być tanio więc może jak pisze Artur golas za niecałe 300zł  

A kamerę będziesz mógł zawsze dokupić wedle chęci i możliwości , ale wtedy bym proponował coś z :  Gopro, Xiaomi ,  SJcam lub  Mobius ..   ,dodatkowo oprócz na pewno lepszej jakości  większość z nich ma możliwość przekazania obrazu   do nadajnika fpv  co otwiera drogę do dalszych modyfikacji .

 

 

Zasilacz ATX wystarczy,  ja używam z powodzeniem zasilacza po laptopie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Odpowiedzi 61
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

http://www.yousky7.com/Upgrade-Brushless-motor-kit-ESC-FOR-SYMA-X8C-X8W-X8G-Quadcopter-Drone-parts/Index.html

 

Tutaj jest cały zestaw do przeróbki ale wtedy wyjdzie za drogo i nieopłacalnie.

Na giełdzie modelarskiej i fpv na facebooku ktoś ma do sprzedania Dron jjrc x1 quadrocopter za 450 wiem wiem ponad planowany budżet ale już jest na silnikach bezszczotkowych. Do tego ma dodatki za 150zł sam się zastanawiam czy nie kupić :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co powiecie na BAYANGTOYS X16?
Również bezszczotkowe silniki. Dosyć długi lot na jednym ładowaniu i jakby "stabilniejszy" dla kogoś kto chcę spróbować dronów...
Występuje w wersjach z kamerką 2MP, bez kamerki oraz w wersji FPV.
Z racji tego, że do ewentualnego nagrywania wedle opinii w sieci fabryczna kamerka się nie nadaje pewnie z czasem zakupił bym jakąś lepszej jakości. Z kolei kusi mnie wersja z FPV... tylko pytanie. Czy nie jest analogicznie jak w przypadku syma X8C - X8W że ta druga nadając przekaz w tym samym paśmie co sterowanie dronem drastycznie zmniejszał się zasięg?
Kolejne pytanie... rozumiem, że FPV kiedy go nie używam tylko latam sobie rekreacyjnie dronem nie wpływa jakoś niekorzystnie na zasięg lotu?
Po prostu się zastanawiam pomiędzy gołym X16 a wersją z FPV które może być ciekawą namiastką przed planowanym Phantomem ale nie chciałbym by się okazało że ucierpi na tym zasięg drona.
Mam nadzieję, że do wersji FPV można zamontować jakąś porządną kamerkę by ponagrywać widoki?
W PL sieci jak na lekarstwo informacji i opinii na temat X16...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że budżet Ci się zwiększył prawie dwukrotnie. Jak tak dalej pójdzie to kupisz od razu Phantoma.

Może trochę o FPV bo widzę, że Cię to męczy. Zapomnij o FPV przez WiFi jeśli chcesz mówić o zasięgu. WiFi samo w sobie ogranicza się do góra kilkudziesięciu metrów. Dodatkowo ma to samo pasmo 2.4GHz co transmisja sterowania. Taki zestaw nadaje się do latania po ogrodzie aby obejrzeć, czy komin nie wymaga czyszczenia albo do podglądania sąsiadki przez balkon. Pod katem zasięgu lepiej wybrać coś z FPV na 5.8GHz. Czy to będzie zestaw dedykowana kamerka plus monitor, czy z monitorem w nadajniku lub gogle to już drugoplanowa sprawa.

Druga sprawa, Nagrywanie lotu i FPV, to też dwie odrębne sprawy. Do latania FPV wystarcza słabej jakości kamera. Obraz masz mały, czy to na telefonie czy monitorku wygląda to dobrze. W komputerze juz nie za bardzo. Do nagrywania powinieneś mieć coś co najmniej klasy Mobiusa. Dlatego czasem lepiej stosować dwie odrębne kamery.

Trzecia sprawa zasięg. Jaki chciałbyś mieć zasięg? Samo "jak największy" nic nie mówi.

Jak nie masz FPV to na 100m dron będzie kropką i zgubisz orientację. Jak wtedy wrócisz do bazy?

 

Piszesz coś do 300zł a potem dajesz kosmiczne wymagania, budżet Ci rośnie, wymagania rosną itd... Musisz zdecydować co byś chciał mieć jako minimum i szukać tego za najniższą cenę a nie na zasadzie szukam najlepszego w widełkach, które wciąż rosną. W brew pozorom to dwie różne metody.

Taki przykład osobiście bym wolał np kupić najdroższy model z silnikami szczotkowymi niż najtańszy z bezszczotką, który i tak będzie droższy od tego pierwszego. Dlaczego? Bo ten z silnikami szczotkowymi będzie bardziej wypasiony niż ten z bezszczotką. Podobnie z ich jakością wykonania i użytych komponentów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może wytłumaczę dlaczego pomyślałem o X16. Po pierwsze silniki bezszczotkowe. Znam różnice w kulturze pracy szczotki i bezszczotki jak i ich awaryjność i moc. W samolotach pierwszy kupiłem ze szczotkowym...po tygodniu już zmieniałem silnik na bezszczotkowy i w każdym kolejnym modelu miałem już bezszczotkę.Po drugie X16 jest wersja FPV ,wiem, po wifi ale akurat w pierwszym modelu podgląd o zasięgu 50-100m mi wystarczy. Po prostu właśnie muszę raz na jakiś czas móc zobaczyć coś z góry. Z kolei z racji tego, że FPV po wifi zakłócało np w symie X8 zasięg wedle opinii chcę mieć możliwość wyłączenia tego FPV i latania modelem bez tego podglądu , a przykładowo z zamontowanym mobiusem ( którego dokupiłbym z czasem ). Bez podglądu czyli bez zakłócania się sterowania/FPV. Przykładowo w X16 producent podaje:

Control Distance: 300-800m
Detailed Control Distance: 260-350m

I jak rozumiem pierwszy to zasięg drona ( oczywiście pewnie sporo zawyżony ), drugi również zawyżony podaje zasięg podczas korzystania z podglądu.

X16 występuje w wersji z kamerką do nagrywania , bez kamerki oraz z FPV. Różnice w cenie rzędu kilkunastu dolarów. Wszystkie około 120$.

Tak więc budżet owszem wzrósł do max 500zł.

I teraz pytanie. Piszesz by brać szczotkowego...tu akurat nakirowany byłem dotąd na Symę X8G. Plus taki, że ma ona kamerkę 5 lub 8MP ( różne opisy na stronach sklepów).

Pomijając kamerkę której i tak nie da się użyć bez drona jakie atuty ma taka syma jakich nie ma X16?

Myślałem, że idąc w stronę bezszczotki po doświadczeniach w samolotach idę w dobrą stronę.

Silniki bezszczotkowe - mniej awaryjne , większy ciąg , lepsza kultura pracy.

X16 około 12-15 minut lotu na ładowaniu ( 3S ) , w przypadku X8 około 10 minut ( 2S ).

Wspominam o ogniwach bo nie wykluczone, że wrócę też z czasem do latania samolotami i szybowcami a tam używałem tylko pakietów 3S więc to dodatkowy plus jako uniwersalność podzespołów jak dla mnie.

Zasięgi obydwu dronów też się sporo różnią. Mam tu na myśli stabilne , nie zachwiane połączenie dron-operator drążków a nie latanie na granicy łączności.

Ja zdaję sobie doskonale sprawę, że by kupić porządny sprzęt trzeba wyłożyć minimum około 2 koła. Po prostu szukam sprzętu który pozwoli mi się wciągnąć w temat i przy okazji będzie posiadał jakieś namiastki funkcji które w Phantomie będą standardem kiedy przyjdzie czas na jego zakup.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że silniki bezszczotkowe są lepsze niż szczotkowe. Z tym chyba nikt nie będzie dyskutował.

Mówisz 500zł i chciałbyś namiastkę phantoma 3 który kosztuje 2000zł w bieda edition. Za 50% wartości phantoma namiastkę znajdziesz całkiem przyzwoitą. Poniżej to już tylko kompromisy i obcinanie założeń w dół.

Goły X16 kosztuje 470zł, a gdzie kamera, gdzie fpv?

Z fpv po wifi niby niewiele więcej, bo 510zł. Ale skoro sam od razu zmieniałeś szczotkę na bezszczotkę to zaraz bedziesz zmieniał z fpv po wifi na 5.8GHz. I nie mów, że tak nie będzie ;)

Więc może na raty. Teraz golasa za 500zł a potem zestaw fpv, np coś w tym stylu http://www.banggood.com/JJRC-H16-YiZhan-Tarantula-X6-WLtoys-V666-V686G-V222-5_8G-FPV-720P-Camera-With-Monitor-Real-Time-Transmission-p-1001396.html

A jeszcze później Mobiusa do kolecji.

Tylko zobacz ile się z tego zrobiło, koło 1000zł.

Nie szkoda tyle kasy wydać, jeśli już teraz myślisz o Phantomie?

 

Aha, i jak kupujesz z Chin to zawsze zakładaj, że dopłacisz 23% vatu. Jak nie to się ucieszysz, ale jak tak to jakby nie było to z 500zł będzie stówka więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wersja z fabrycznym FPV to koszt 125$ , wysyłka free.

Są już porównania w sieci z Syma X8 i ludzie chwalą X16 a ceny podobne ( X8W vs X16 ). Zresztą chińczycy się nie popisali bo na pudełku podają że w środku aku 2cell co oczywiście nie pokrywa się z zawartością pudełka. Instrukcja dokładnie jak od Syma X8, ba nawet babol w postaci opisu jak śmigła zakładać na silniki...tylko szczotkowe..a model ma bezszczotkowe...widać że się spieszyli.

Czy zachce mi się dokupić FPV na 5,8GHz nie wiem...możliwe...ale równie możliwe jest, że poprzestanę na fabrycznym X16 a za niedługi czas kupię DJI...właśnie puścili bardzo udany nowy model który nie ustępuje Phantomowi 4 a kosztuje podobne pieniądze. Ceny myślę, że się ruszą w dół...

Tak jak piszesz...golas kosztuje 500. Z FPV kosztuje 510zł. Dlaczego więc nie dorzucić tych 10zł i na razie mieć namiastkę FPV? Czy to, że to FPV będzie ma jakieś negatywne skutki ? Może być różnica w zasięgu ze względu na zakłócenia. Ale czy nie jest że nie używając FPV nie doświadczam problemów z zasięgiem? Bo chyba sam dron nie ma wbudowanych elementów FPV, wszystko jest w kamerce którą zawsze mogę zostawić na ziemi.

Vat to loteria. Choć robię zakupy w Chinach dość często ( mam też inne hobby :-)  ) i odpukać na powiedzmy 100 paczek nie zapłaciłem ani razu. Oczywiście trzeba wiedzieć na jakie kwoty zamawiać, toys parts, gift itd... na pewno wiesz co mam na myśli.

Szczerze...gdybym miał teraz luźną gotówkę kupiłbym pewnie Phantoma 3 Adv... i bałbym się nim latać by nie rozwalić. A tak wydam te 500zł na model który odpowiada mi wielkościowo, silnikowo, zasięgowo, bateryjnie, na nim złapię szlify ( może będzie mi łatwiej niż komuś zupełnie początkującemu z racji latania samolotami - nie wiem ) i kiedy już poczuję się z dronem w powietrzu pewnie wtedy podejmę kroki w kierunku zakupu Phantoma. Albo uznam , że drony jednak były tylko chwilową zachcianką dużego dziecka i sprzedam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Relacje na pewno zdam. Nie prędko raczej bo do grudnia jestem poza domem :-(

Nadal szukam potwierdzenia lub zaprzeczenia co do sprawy z tym FPV.

Czy jest to tylko wbudowane w kamerkę i w razie gdyby jak w symie wpływało to na zasięg lotu i zrywanie połączenia wystarczy to wyłączyć/zdemontować kamerkę czy też wersja z FVP ma też coś wbudowane w drona tak że cały czas sie je zakłóceniami i mimo nie używania FPV nadal mogą być jakieś kłopoty.

Nie znajduję w  ojczystym języku porównania Syma X8HG / G vs X16 które pomoże mi podjąć ostateczną decyzję ( chyba że do czasu zakupu pojawią się jeszcze jakieś nowości godne polecenia).

Nie znajduję informacji czy X16 ma tzw zawis po puszczeniu drążków zatrzymuje się w zawisie, czy podobnie jak syma mimo obrócenia drona leci w tą stronę w którą jest skierowana manetka....niewiele w ojczystym języku informacji o X16.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, Kamera i wifi to jest jeden moduł. odpinasz całść, lub tylko zasilanie i nie działa.

To o co sie pytasz to altitude hold, czyli drążek gazu służy do wznoszenia i opadania, po puszczeniu drążek sie centruje i wtedy dron jest w zawisie. Z tego co widzę po zdjęciach aparatury to tego nie ma.

A to drugie to headles mode. Nie ważne w którą strone patrzy dron, będzie reagował na ruch drązka jak na aparaturze. włączane guzikiem. To X16 widzę, ze ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki przykład osobiście bym wolał np kupić najdroższy model z silnikami szczotkowymi niż najtańszy z bezszczotką, który i tak będzie droższy od tego pierwszego. Dlaczego? Bo ten z silnikami szczotkowymi będzie bardziej wypasiony niż ten z bezszczotką. Podobnie z ich jakością wykonania i użytych komponentów.

 

A jak odwrotnie. Silniki są podstawą drona. Nawet najlepsze funkcje nie przydadzą się do niczego, jeżeli dron lata słabo i jest awaryjny. 

Zasadniczo multikoptery są platformami roboczymi. O ich wartości świadczy jakość wynoszenia ładunku. Nie bajery.

Tak samo jak z narzędziami - Można kupić proste narzędzie, ale firmowe i skuteczne, a można kupić plastikowe badziewie, wyłożone diodami, laserami, otwieraczami do piwa, nie dające rady wykonać żadnej, poważniejszej pracy.

Kupisz wkrętak z 10 końcówkami i latarką i nie odkręcisz nim śruby. Weźmiesz stary "dziadkowy" wkrętak i zbudujesz nim dom. To co wybrać?

 

Dlatego nie jest ważna ilość bajerów, tylko jakość tychże i ich współdziałanie ze sobą.

 

Ostatnio mieliśmy z bratem przechery z Hubsanem H107D z FPV. Model z pełną automatyką. Nie operuje się w nim gazem, tylko zadaje poziom lotu.

Wszystko fajnie, dopóki się nie okazało, że powyżej wysokości 20 metrów czujniki głupieją i dron w zasadzie traci kalibrację i przestaje reagować na komendy, włącznie z odcięciem gazu.

Pierwszy zgubiliśmy. Odkupiony. Zgubił się, zdarza się.

Drugi - testowany - dostawał świra. Cudem sprowadzony na ziemię, Reklamacja. Wymiana na nowy.

Trzeci to samo. Wariuje w czasie testów. Wymiana.

Czwarty - Testowany od razu przy sklepie, przez sprzedawcę. Po 3 minutach, sprzedawca spocony i zdziwiony, zdołał jakoś zdjąć gaz.

Model wysłany do serwisu, bo nie było na co wymienić.

Po 3 tygodniach, serwis stwierdza, że owszem - nie działa model jak trzeba, ale nie mają pomysłu dlaczego i jak to naprawić. Zwrot kasy.

 

Tak więc, gadżety bez jakości to raczej taka małpia droga - Małpa chce mieć, co się jej podoba, a nie to co jest potrzebne.

Natomiast prosty dron, z dobrej jakości napędem - nadal jest po prostu solidnym dronem, który stanowi dobrą bazę do modyfikacji, ale sam też się sprawdza.

 

Nie dziwi cię, że tyle jest wysypu "tanich" i "wypasionych" dronów ze wschodu, a porządny kontroler lotu kosztuje więcej niż cały dron?

Ten "full wypas" często tylko jest tapetą zakrywającą prymitywizm i niską jakość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym na twoim miejscu kupił zestaw do montażu np. Popularny F450 z Chin za 100$.

Zestaw już jest na dość dobrych bebechach: silniki 920KV z nakrętkami CW i CCW, kontroler APM 2.6, GPS z kompasem, i wszelakie akcesoria montażowe (nogi, stojak pod GPS itp.)

 

Do zmontowania tego potezeba umiejętności lutowania i czytania ze zrozumieniem. W razie problemów koledzy z forum pomogą a sprzęt będzie 3 półki wyżej niz wszelkie omawiane tu gotowce.

 

Do tego dokup radio np. FlySky FS-i6 za około 40$.

 

Łącznie zmieścisz się w 500zl, a sprzęt posłuży długo i jak dobrze zmontujesz i skonfigurujesz to nie odleci do producenta przy pierwszej lepszej okazji.

 

Edit

 

Zestaw np. Ten

http://s.aliexpress.com/UnYzueiU

 

 

Wytaptapane z Nexusa 4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.