Skocz do zawartości

Aparatura uniwersalna - multikoptery/samoloty/szybowce/heli?


Norbert
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Przygodę z modelarstwem zakończyłem kilka lat temu z braku czasu.

Teraz chciałbym powoli powrócić bo zainteresowałem się multikopterami ( wcześniej easy glider pro oraz Esky Nemo oraz samodzielnie robione depronowce ). Planuję zakup "dla zapoznania z tematem" jakiejś Symy X8 a docelowo DJI Phantom 3 Adv. Potem może jakieś samodzielne konstrukcje.

I tutaj zrodziło mi się pytanie. Czy jest jakaś polecana aparatura nie kosztująca dużo a której będę mógł używać zarówno z multikopterami jak i w razie chęci powrotu do samolotów i szybowców lub nawet helików bo może i tego spróbuję w przyszłości.

Kilka lat temu posiadałem Spectrum DX6i i byłem z niej bardzo zadowolony. Jednak teraz pewnie jest sporo nowszych i lepszych rozwiązań a ja wypadłem z obiegu kilka lat temu.

Da się kupić coś uniwersalnego i dobrego i nie wydać przy tym majątku???

W DJI Phantom 3 pewnie nie da się zastosować innego nadajnika niż fabryczny...?

Z góry dzięki za nakierowanie bo po 7-8 latach przestoju znowu czuje się jak kompletny laik w sprzęcie.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Bardzo dobrym, niedrogim i uniwersalnym rozwiązaniem jest Taranis. Jest to aparatura niezależna od nadajnika RC, więc możesz próbować z różnymi linkami. Bez problemu się ją przekonfigurowuje dla różnych typów latadeł, można na komputerze symulować zachowanie aparatury i ją konfigurować. Jest open source więc można w miarę zdobywania wiedzy ją dopasowywać do swoich potrzeb.

 

Nieco tańszą ale i gorszą opcją jest X9R Pro, podobnoa koncepcja tylko słabsze parametry.

 

O ile wiem to w Phantomie nic się nie da zmienić względem fabrycznej wersji i dlatego go nie mam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taranisa znalazłem na HK 2 wersje... 200 i 300$. Nie będę aż tak szalał na razie.

X9R Pro ... ładna aparatura i cena fajna. Jakie to parametry ma gorsze? Jakieś znaczące?

Jaki do niej najlepiej dokupić moduł? Dobry ale nie z kosmicznej ceny który spełni oczekiwania zastosowania w różnych modelach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

X9R Pro ... ładna aparatura

 

Mam taką - początkowo wydawała mi się mieć urodę typu "wiejski tuning" ale się przyzwyczaiłem z czasem.

 

 

 

Jakie to parametry ma gorsze? Jakieś znaczące?

 

Na początku nie, potem być może i tak.

 

https://www.reddit.com/r/Multicopter/comments/4533eg/taranis_x9d_plus_vs_turnigy_9xr_pro/

 

Są i takie opinie: 

 

The thing that is great about the Taranis is it is one of those rare hobby purchases that is just nearly perfect.

 

i takie:

 

I'm using an 9XR Pro that I picked up on sale for 50 bucks this past black friday and I regret nothing. I had a very hard time justifying spending $150+ extra on a transmitter when the cost of my entire quad was that very $150.

 

Co do linków, to FrSky na 2.4 GHz albo OrangeLRS/Eleres na 433 MHz wydają się być dobrym wyborem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyne czego się nie da tak łatwo przestawiać to trybu drążków (luźne/samocentrujące), to chyba można zrobić ale trzeba rozbierać aparaturę, nie wiem, nigdy nie potrzebowałem. Sądzę że standardowym trybem 2 (wszystkie samocentrujące z wyjątkiem lewego pionowo) można sterować nawet e-kota, kwestia mapowania kanałów kontroli :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

https://hobbyking.com/en_us/orangerx-open-lrs-433mhz-transmitter-1w-jr-turnigy-compatible.html Nie ma szału, ale ładny ma zasięg, bo to prawie 1W na 433MHz i odbiornik do tego 

https://hobbyking.com/en_us/orangerx-open-lrs-433mhz-transmitter-1w-jr-turnigy-compatible.html

Będziesz się musiał tylko trochę zabawić i to ustawić (głównie kanały), ale na 1W spoko masz kilka km, nawet jak się nie "widzą".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I podsumowujące będzie tańsza o 200 - 300zł od X9D+, a czasem chodzą używki na allegro po 700zł (raz widziałem), częściej po 800 z walizką, tylko trzeba się wstrzelić.

Poszukaj po forach wątków zmian części w X9R a w X9D / X9D+. Do tego pierwszego znajdziesz całkiem sporo, ten drugi po prostu kupujesz i latasz. Nadajnik ma w sobie (2.4).

Ja tam zastanawiałem się na początku tego roku i stwierdziłem, że wolę zainwestować i więcej się tym tematem nie przejmować.


edit:

no proszę, za 687zł już chodzą... :)

815 z odbiornikiem.

ładne opakowanie też.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu https://hobbyking.com/en_us/hobbyking-deals/scratch-dent.html?dir=asc&order=price można czasem coś za śmieszną kasę wyrwać i często w bardzo dobrym stanie, a tu https://hobbyking.com/en_us/turnigy-9xr-pro-radio-transmitter-mode-2-without-module.html masz 9xr pro. Nie ma szału, ale za to kasa niewielka. Jak nie wiesz co i jak będzie za kilka lat, a nie chcesz pakować dużej kasy, to na początek powinno wystarczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak. Taranis tez ma możliwość mocowania modułów. Jak zapragniesz pewnego dnia 433mhz to kupujesz moduł i masz. Jedna uwaga do tego modułu to on jest w wersji djt i obsługuje tylko stare odbiorniki serii D. Natomiast jest też moduł xjt i on działa także z nowymi odbiornika mi sbus serii x.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wskazany moduł jest DJT. I współpracuje z odbiornikami serii D. Taranis ma swój wbudowany moduł (xjt) a oprócz tego możliwość zamocowania zewnętrznego modułu. Natomiast wybierając turnigy 9xr warto wziąć moduł zewnetrzny XJT bo on pracuje z odbiornikami serii x.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.