Skocz do zawartości

Aparatura uniwersalna - multikoptery/samoloty/szybowce/heli?


Norbert
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Szukam tego modułu XJT do 9XR ale mi słabo idzie. Może ktoś podrzucić link do tego "lepszego" modułu?

9XR występuje w jednej wersji czy też są dwa różne i jeden obsługuje DJT a drugi XJT?

 

edit:

znalazłem coś takiego:

https://hobbyking.com/en_us/frsky-xjt-2-4ghz-combo-pack-for-jr-w-telemetry-module-x8r-8-16ch-s-bus-accst-telemetry-receiver.html

Czy to jest ten XJT o który chodziło?

 

PS. Obydwa nadajniki jak i moduły pracują na 2,4GHz.

Do czego więc używa się modułów 433MHz?

Moja ostatnia aparatura to było DX6i i z tego co pamiętam pracowała na 2,4GHz.

 

edit2:

Ktoś podpowie czym się poza ceną różnią te dwa oferowane zestawy?:

https://www.banggood.com/FrSky-2_4G-ACCST-Taranis-X9D-Plus-Transmitter-p-940819.html?rmmds=search

https://www.banggood.com/FrSky-ACCST-Taranis-X9D-PLUS-16CH-2_4GHz-Transmitter-with-X8R-p-952630.html?rmmds=search

https://hobbyking.com/en_us/frsky-2-4ghz-accst-taranis-x9d-plus-and-x8r-combo-digital-telemetry-radio-system-mode-2.html

https://hobbyking.com/en_us/frsky-2-4ghz-accst-taranis-x9d-x8r-plus-telemetry-radio-system-mode-2-eu-version.html

Z opisów rzuciło mi się w oczy że w niektórych brak ładowarki ( ale idzie do mnie Imax B6 Mini więc to chyba załatwi sprawę ) oraz różnią się dopiskami "EU Version" lub jej brakiem.

Stąd nie wiem które wersje brać pod uwagę w razie chęci zakupu.

 

PS. Powiedzmy, że kupuję dzieciom samochód zdalnie sterowany, zabawkowy za 200zł ale na 2,4GHz. Czy wystarczy zamiast fabrycznego włożyć do samochodzika odbiornik który jest w zestawie z Taranisem i już mogę nim sterować za pomocą Taranisa?

Pytanie z serii "dziwnych" ale przez te kilka lat "przestoju" po prostu pustka w głowie powstała...

 

Kiedyś kupowałem na hobbyking ... teraz widzę że są nowe sklepy jak powyższy... który w chwili obecnej jest "pewniejszy" i oferuje lepsze ceny na sprzęt? A może jeszcze jakiś?

 

PS2. Czy obydwie aparatury dają możliwość podłączenia do komputera w trybie trainer by najpierw na sucho sobie przypomnieć "jak się lata" oraz zapoznać się z dronami wirtualnie zanim jakiegoś rozwalę "na łące"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moduł XJT i odbiornik pasują do T9XRPro (wnęka JR) i mają raczej firmware międzynarodowe.

 

Moduł 433MHz wraz z dedykowanym odbiornikiem używa się kiedy potrzebny jest duży zasięg - sporo powyżej zasięgu wzroku.

 

Odsyłacze podałeś do Taranisów w wersji EU i międzynarodowej. Taranis w wersji EU ma firmware wbudowanego modułu radiowego EU-LBT - zgodne z dyrektywą unijną i oprogramowanie "użytkownika" OpenTx EU; co skutkuje tym że współpracuje z odbiornikami serii X z firmware EU-LBT i nie można wybrać bindowania D8 do odbiorników D czy też V.

Wymiana OpemTx na Non EU jest stosunkowo prosta i wtedy Taranis działa z odbiornikami X z firmware EU-LBT oraz D i V.

Taranis wersji "międzynarodowej" współpracuje z odbiornikami serii X z softem międzynarodowym oraz D i V (nie binduje się z odbiornikami X EU-LBT sprzedawanymi w Polsce).

Ja rekomenduję wersję EU z OpenTX NON-EU (wgrałem sam z PC przez kabel USB). Bindują się odbiorniki X z EU-LBT sprawdziłem dla 8, 6 i 4 kanałowych oraz z serii D i V łącznie z tanimi odbiornikami halowymi z Banggood. Działa pełna telemetria.

Firmware odbiorników i modułu można zmieniać, ale to już tak proste jak wymiana OpenTx nie jest.

 

Taranisa próbowałem z darmowym symulatorem Multiplexa - działa fajnie połączony przez USB.

 

Z samochodzikiem za 200zł to może się udać jak piszesz, ale często jest w nich zintegrowany odbiornik i regulator + sterowanie światami i ðźwiękiem więc trzeba wtedy wymienić nieco więcej elektroniki.

 

Długie to wyszło ... pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No...muszę przyznać że kopara mi opadła i jeszcze boli od uderzenia o biurko...jak również przykro stwierdzić ale kompletnie nic nie rozumiem...

Czy to oznacza, że jeśli wybiorę nadajnik z dopiskiem EU to nie ze wszystkimi odbiornikami będzie on współpracował?

Coś mi świta, że kupując EU mogę mieć mniejszy zasięg/moc nadajnika? ( czytałem o tej prektyce w przypadku DJI Phantom ).

Odbiorniki planuję ze względu na ceny kupować w HK i sklepach w chinach ale nie wykluczone , że i w PL coś czasem kupię.

Nie da się tak, żeby kupić wersję która będzie działała ze wszystkimi?

Jeśli coś pokręciłem to proszę mi to jak krowie na rowie bo chciałbym to zrozumieć :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kupisz EU to nie będzie po wyjęciu z pudełka działał z odbiornikami serii X bez firmware EU-LBT, D, V i klonami bindowanymi w trybie D8.

Zaradzisz temu instalując OpenTx NON-EU.

 

Jeśli kupisz "international" to nie będzie działał z odbiornikami X z firmware EU i EU-LBT.

 

Po wybraniu wersji firmware wszystkie elementy systemu powinny być w takiej samej wersji. Firmware można zmieniać.

 

OpenTx można zmieniać w nadajniku bez zmiany firmware i jest to proste z PC przez USB.

 

Wersja EU nie ma mniejszego zasięgu, tylko inne procedury komunikacji dwustronnej pomiędzy odbiornikiem i nadajnikiem - zgodne z dyrektywami UE.

Żeby działało ze wszystkimi obecnie dostępnymi odbiornikami FrSky ... moduł nadawczy w nadajniku international i dodatkowy XJT EU-LBT włożony od tyłu. Są też moduły do innych systemów które można wkładać do zewnętrznej wnęki...i wtedy to już tylko wyobraźnia i środki są ograniczeniem.

Zerknij na ofertę 77Hobby - niewiele drożej niż w Chinach a masz jakąś gwarancję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

187$ z kodem rabatowym kosztuje X9D Plus z odbiornikiem X8R - całość bez dopiska EU

To daje około 700zł. Na proponowanym przez Ciebie sklepie w pl 949zł z walizką ale bez odbiornika.

Nie obawiam się zakupów w chinach bo z HK zawsze przychodziło wszystko sprawne...raz chyba regulator szwankował to przysłali drugi.

Nie w tym jednak problem. Chcę wybrać tak by nie być potem skazany tylko na sklepy w PL bo jak od lat sam widzę ten sam towar z chin kosztuje 50-70% tego co w PL.

Reasumując nadajnik bez EU będzie działał z odbiornikiem który ma w komplecie, jednak z kupionym już w Polsce działać nie będzie? Jak te odbiorniki się rozróżnia, mają jakieś dopiski itd?

Rozumiem, że z kolei jeśli wybiorę wersję EU to odbiorniki z chin nie będą działały ale wystarczy zainstalować w nadajniku OpenTx NON-EU aby zaczął on działać zarówno z odbiornikami z firmware EU i EU-LBT jak i tymi które posiadają "inny firmware"?

 

PS. chwilowo dla mnie to jakaś magia.... jak używałem DX6i to miałęm kilka modeli i kilka odbiorników...większość z chin ale i kilka z PL i działało wszystko....albo się przez kilka lat pozmieniało albo nie wiedziałem wcześniej o takich podziałach i miałem farta.

 

Przy okazji jak plasują się ceny odbiorników FrSky?

Świta mi, że używałem kiedyś głownie turnigy i były dosyć tanie a kupując Taranisa skazany będę chyba na FrSky?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadajnik bez EU będzie działał z odbiornikiem serii X który jest z nim w pudełku.

Będzie działał z kupionymi gdziekolwiek (w tym w Polsce) odbiornikami FrSky serii D, V, L i bindowanymi w trybie D8 klonami; nie będzie działał z odbiornikami serii X z firmware EU-LBT. To firmware EU-LBT można też zmienić na "nie EU" i po tym odbiornik powinien działać.

Wybierasz co Ci pasuje. Ta swoboda i dowolność może na początek trochę wyglądać na magię.

Zasada jest taka że dla odbiorników X firmware w module nadawczym i odbiorniku powinno być takiego samego rodzaju albo EU (już nie stosowane), albo EU-LBT, albo nie EU. OpenTx w nadajniku powinno być NON-EU żeby w menu pojawiło się D8 do bindowania innych niż X i L odbiorników.

 

Najtańsze odbiorniki 4CH bez telemetrii na Banggood są po 30pln i mają zasięg jakieś 300-400m - sprawdziłem 2.

Najdroższe - wyskoczy cena jak wpiszesz w google ale będą miały 16 kanałów w tym 8 PWM, telemetrię i kilka innych funkcji.

 

Moje odbiorniki X8R i X6R miały kółko z napisem "EU-LBT", ale na X4R nic szczególnego nie napisano.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siedzę...czytam...oglądam filmy....zaczyna się rozjaśniać choć jeszcze wiele wiedzy do zdobycia przede mną...

Piszesz o najtańszych odbiornikach z bangood...czy one też występują w wersjach EU-LBT? Do prostych depronowców powinny być idealne bo do300m to nawet za dużo a X8R będę miał do jakiegoś szybowca gdzie będę chciał już znać wysokość, stan pakietu itp...

Mógłbyś podrzucić jakiś link do tych które sprawdziłeś?

Jak na razie w mojej głowie rodzi się niecny plan i wyobrażam sobie to tak, że kupię Taranisa EU-LBT wraz z X8R EU=LBT ( one chyba mają telemetrię?) , zmienię OpenTX w nadajniku na NON-EU ( rozumiem że na funkcjonalności nie stracę a dojdzie mi możliwość D8 ? ).

I od tej pory odbiorniki jakie kupię muszą mieć dopisek EU by nie kombinować a jeśli już kupię wersję bez EU w opisie to muszę mu zmienić firmware by działały z moim taranisem.

Pytanie jak się przeprogramowuje takie odbiorniki oraz skąd pobrać OpenTX NON-EU? Czy może będę miał to do wyboru w OpenTX Companion 2.2.0?

PS. dzięki że masz do mnie cierpliwość :-)

PS2. tak jak w dalekich planach miałem też DJI Phantom tak teraz zaczynam myśleć że skoro nastawiam się na Taranisa to może lepiej/taniej będzie kupić lub zbudować drona który będzie miał podobne parametry ale będę mógł w nim wykorzystać Taranisa do sterowania.... im bardziej się wczytuję i im więcej informacji tym bardziej moje plany w głowie zaczynają ewoluować :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ktoś kiedyś pisał że lrs 433mhz jest skomplikowany dla początkujących;-)

 

UE wprowadzila dyrektywy, ktore skomplikowaly pasmo 2.4GHz... 

 

A co do firmware - sciagasz ze strony FrSky.

Jak zdecydujesz sie na jakis standard (EU-LBT, non EU) to potem dostosowujesz sobie sprzet pod wlasne potrzeby. Kupisz na BG odbiornik to sobie go sflashujesz jak chcesz. To tak jak z Kartami SD - najlepiej sformatowac w urzadzeniu w ktorym bedzie uzywane. tutaj to samo. Nie przejmuj sie tym co jest napisane.

 

Kup sobie dowolne radio - reszte ogarniesz software-owo. To tylko kwestia wpiecia kilku kabelkow. Odbiorniki mozna prze-flashowac poprzez podlaczenie go kabelkiem do nadajnika (do tych pinow ktore sa w zlaczu dokujacym z tylu obudowy) . Wyglada jak magia - ale robi sie to w 1 minute.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EU-LBT to wersja firmware do modułów XJT i wbudowanych w nadajniku oraz odbiorników serii X.

Dylemat EU albo NON-EU dotyczy tylko odbiorników i modułów serii X.

Najtańsze odbiorniki (klony i FrSky serii V) bez telemetrii binduje się w trybie D8.

Nieco droższe odbiorniki serii D z telemetrią analogową binduje się też w trybie D8.

Żeby było można wybrać D8 niezależnie od firmware w nadajniku (może być dowolne) powinno być OpenTx NON-EU.

OpenTx instaluje się w aparaturze z PC przez OpenTx Companion (jest na sieci sporo filmów i instrukcji, robi się najpierw backupy, w zależności od tego z której wersji OpenTx się rozpoczyna wystarczy po prostu wgrać nową wersję albo trzeba dodatkowo zmienić pliki na karcie SD).

Ja mam OpenTx 2.1.9. Wersja 2.2.0 obsługuje Horusa, QX7 i odbiorniki X ze stabilizacją - tymczasem nie zmieniam bo takich nie mam, ale wybór najnowszego stabilnego OpenTx jest dobrą ideą.

 

Najtańsze odbiorniki jakie używałem:

https://www.banggood.com/2_4G-4CH-Mini-Frsky-D8-Compatible-Receiver-With-PWM-Output-p-1143300.html?rmmds=search

Mam 2 szt. przyszły bez polutowanych pinów, ważą koło 1g i mają zasięg na lotnisku o.k. 400m.

 

 

O dronach mam pojęcie marne, ale koledzy przynoszą na lotnisko własne konstrukcje które, latają fantastycznie.

Wszystko zależy od tego czy wolisz latać czy konstruować. Phantom to konstrukcja z pudełka, nic nie trzeba kombinować i niewiele można zmienić. W porównaniu z tanimi samoróbkami jest fajny. W porównaniu z zaawansowanymi ukrządzeniami zbudowanymi przez kolegów wypada blado.

Jeśli jesteś z Kampinosu pod Warszawą to masz niedaleko na lotnisko w Zalesiu (Borowa Droga; Borzęcin Duży) można w pogodny dzień przyjść, popatrzeć, porozmawiać z ludźmi którzy używają konkretnych rozwiązań. Taranisów wielu nie widziałem, ale już moduły i odbiorniki FrSky są w wielu aparaturach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wskazany przez Ciebie odbiornik rozumiem, że binduje na D8 i nie martwię się o żadne EU i NON-EU mając w nadajniku wgrany OpenTX NON-EU i nadajnik EU-BLT?

Zasięg do modeli jakie planuję pod niego mi wystarczy bo to mają być małe depronowce dla moich córek...no i dal mnie oczywiście :-)

Na lotnisko się na pewno wybiorę ale raczej wiosną bo teraz do listopada nie ma mnie w PL.

Jako że kończy się raczej sezon a i ja teraz jestem " w delegacji " to w tym roku już raczej nic nie ulotnię zwłaszcza że jedyne z modelarskiego sprzętu jaki posiadam to ładowarka ( w zasadzie jeszcze fizycznie jej nie mam bo jest gdzieś między Polską a Chinami hehe.

Wyszedłem z założenia, że skoro mam do wiosny czas to powoli pokompletuję sprzęt , może coś poskładam w zimowe wieczory a i dla kieszeni będzie to "wydatek na raty".

Nie wiem jeszcze na 100% czy funduszy wystarczy na DX9Plus czy może będę musiał się zadowolić 9XR Pro...zobaczymy...ale radio chciałbym kupić takie by wystarczyło na przynajmniej 5-7 lat do rekreacyjnego polatania różnymi modelami od motoszybowców po mniejsze samoloty , drony a może i jakiś samochód lub łódka.

Jako, że planuję kupić na gwiazdkę na taki mały start dla moich córek dronika:

http://allegro.pl/dron-quadcopter-kula-sky-walker-1306-mocny-2-4ghz-i6693834127.html

oraz samochodzik:

http://allegro.pl/samochod-sterowany-4x4-rc-pro-buster-2-4ghz-45km-h-i6903479648.html

znalazłem coś takiego:

https://www.banggood.com/Multiprotocol-TX-Module-For-Frsky-X9D-X9D-Plus-X12S-Flysky-TH9X-Transmitter-p-1097688.html?p=430714520645201404S1

 

Czy po podłączeniu tego do X9D Plus lub 9XR Pro dam radę sterować tymi "modelo zabawkami"?

Wiem, że mają w zestawach piloty ale powiedzmy że dzieci używały by tych z kompletu a jakby mnie naszło na zabawę to wolałbym użyć swojej aparatury.

 

PS. Czy to lotnisko w Zalesiu ma jakiś adres konkretny a jeśli nie to może ktoś posiada współżędne by zobaczyć gdzie to jest choćby na mapach googla?

Jakie są opłaty za możliwość korzystania z niego i czy trzeba spełniać jakieś "wymogi"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znalazłem żadnych danych o protokołach sterowania dla wskazanych przez Ciebie zabawek. Nie wiem też czy uda się je zbindować z Taranisem (jakiś guzik, zwora, procedura automatyczna).

 

Użytkownicy lotniska w Zalesiu mają stronę: http://koczargi.pl/

Przeniesiono lotnisko z Koczarg w ubiegłym roku.

W sprawie członkostwa pisz na e-mail z zakładki kontakt.

Wymogiem korzystania jest m. innymi opłata roczna, udział w pracach lotniskowych i modelarskie OC.

Lokalizacja: https://www.google.pl/maps/place/Lotnisko+Modelarskie+Zalesie/@52.2674903,20.7506904,16z/data=!4m5!3m4!1s0x0:0x2b7e0494ef1aa777!8m2!3d52.2671292!4d20.7507119

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za informacje.

Mam jeszcze prośbę bo tłumacz google niejasno tłumaczy

https://www.banggood.com/FrSky-ACCST-Taranis-X9D-PLUS-16CH-2_4GHz-Transmitter-with-X8R-p-952630.html?rmmds=cart_middle_products

Aparatura z tego linku, nie ma w tytule EU...ale na samym dole opisu jest coś i nie rozumiem czy oznacza to że firmware wbudowanego nadajnika i odbiornika to wersja europejska?

cytat: "Note:Firmware for Europe version of XJT module, Built-in XJT of X9D/X9D Plus. Unnecessary do firmware upgrade for Non-European customers"

 

I jeszcze pytanko o odbiorniki. W większości ofert jest X8R. Czy to są odbiorniki obsługujące telemetrię czy też te z telemetrią mają jakieś inne oznaczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mam rozumieć, że X8R jest pełno wartościowym odbiornikiem z obsługą telemetrii?

Są jakieś odmiany odbiorników FrSky? W sklepach widzę X8R oraz X6R ale obiły mi sięchyba o oczy takie które mają rzymską dwójkę na końcu chyba... Jest jakiś ich spis i opis po polsku?

 

Jak by ktoś mnie jeszcze uświadomi o czym świadczy nadmieniona przeze mnie nota z opisu aparatury z poprzedniego posta to byłbym wdzięczny bo w końcu nie wiem czy to jest to czego szukam czy też nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.