Skocz do zawartości

Problem z silnikiem Volantex


matiss333
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich kolegów a wiedz jak w temacie problem z silnikiem elektrycznym firmy Volantex po dodaniu raptownie gazu silnik dziwnie zaczyna skwierczeć taki odgłos jak ślizgajacy sie pasek klinowy! Ale jak powoli dodaje gazu to nic sie nie dzieje nawet na pełnych obrotach i jeszcze jak tak zaczyna piszczeć to czuć że maleje moc! SAmolot GeeBee texaco

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

wszystko się wyjaśniło zmiana śmigła z 12x6 na 10x5 i nic sie nie dzieje


Nie wiem czy stary czy nowy typ Volantex B4023/kv850


Czy silnik z tego powodu może być obciążony że tak robi większe śmigło zakładam i od razu wariacja


Nowy silnik Może 30 minut wylatane nigdy tak nie robił

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to może być sygnał przeciążenia nieodpowiednim śmigłem.

 

Masz silnik, masz specyfikację, zalecane śmigła, pobór prądu - porównaj i wszystko będzie jasne.

Jeśli kiedyś na 12 calowym latał, a teraz nie, to może oznaczać, że nowy silnik dawał radę, potem z biegiem czasu, nadmiernie obciążany, być może przegrzewany, w końcu powiedział "nie".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartku , nieśmiało się z tobą nie zgodzę, Mam 2 takie silniki, dawałem im w kość naprawdę nieżlę , doszedłem nawet do 13 x 6  ale takich objawów nie doświadczyłem .  Sugeruję natomiast najprostszą i dosyć tanią rzecz -czyli wymianę ośki silnika, jeden z moich silników tego typu też głupiał ,choć na oko wszystko było w porządku .Po zmianie ośki  ciągnie model  poprawnie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włodek, niema się co ze mną zgadzać/nie zgadzać :). Ja o możliwym przeciążeniu silnika śmigłem tylko teoretyzuję, bo nie znam parametrów silnika. Powinien znać je Mateusz. Jeśli sprawdziłeś i nie w tym jest problem to dobrze.

Pytanie do Mateusza: czy regulator ma odpowiednią wydajność prądową?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie regulator jest ABC Power i 40A.  Dzisiaj jeszcze zaryzykuje zmienić regla zobaczymy czy coś się poprawi ale dziwi mnie to że po zmianie śmigła na mniejsze nic się nie dzieje??Silnik pracuje równo nie ma żadnych drgań ani tego dziwnego hałasu metalicznego.


A nie znam do końca historii tego samolotu ponieważ go kupiłem sprzedający mówił że latał nim około 5 razy no ale ile w tym prawdy to też nie wiem i jakie miał przygody po drodze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkręciłem silnik przykręciłem na stół i ewidentnie widać jak obudowa z magnesami podczas pracy powyżej 70%mocy wychodzi do przodu o jakieś 3,5 mm i wtedy silnik tak dziwnie robi.

Silnik gubi synchronizację.

Powodem może być nie tylko zły timing, ale ten ruch osiowy 3,5mm

Odwróć śmigło, zmień obroty silnika i sprawdź.

Jak dziwne zachowanie ustanie, to musisz zablokować jakoś wał, żeby rotor się nie wysuwał.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich po wszelkich oględzinach silnika regulatora i po sprawdzeniu regulatora stwierdziłem ze jest z nim coś nie tak! Po podłączeniu tego samego regla do innego silnika który jest w bardzo dobrym stanie i latam na nim Cessna i co się okazało po przekroczeniu 70% przepustnicy silnik zaczyna wariować słabnie zaczyna głośno chodzić. Czyli wina regla :) Jak mogę ustawić ten timming?


Silnik gubi synchronizację.
Powodem może być nie tylko zły timing, ale ten ruch osiowy 3,5mm
Odwróć śmigło, zmień obroty silnika i sprawdź.
Jak dziwne zachowanie ustanie, to musisz zablokować jakoś wał, żeby rotor się nie wysuwał.

Podłączyłem inny regiel pod ten silnik i jest wszystko tak jak powinno być. Aten timming? jak ustawić:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:blink:...! To powinno być mechanicznie uniemożliwione. Coś tam masz nie tak z ustaleniem poosiowym (wzdłużnym) wirnika, tak jak Hubert pisze.  

Witaj AMC już to zlikwidowałem ale dalej jak podłącze ten gegiel to jest lipa daje nowy i od razu lepiej nic sie nie dzieje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj AMC już to zlikwidowałem ale dalej jak podłącze ten gegiel to jest lipa daje nowy i od razu lepiej nic sie nie dzieje

Są trzy możliwości :

 

 - regulator jest uszkodzony

 - program roboczy tego regulatora nie radzi sobie z pewnymi typami silników pod obciążeniem

 - ogranicznik nadprądowy tego regulatora nie działa właściwie, co w praktyce może być równoznaczne z uszkodzeniem.

 

Masz instrukcję (manual) do tego regielka ? Do wielu można znależć w necie, często są linki na stronach sklepów przy tym produkcie. Jak już znajdziesz, to spróbuj zmienić wyprzedzenie komutacji, czyli wzmiankowany powyżej przez Kolegów timing - zwykle są najwyżej cztery możliwości : wczesny, średni, póżny i automatyczny. Właśnie na opcji auto (-matyczny) dzieją się czasem takie niespodzianki, ale to nie reguła.

Jeżeli to nie da rezultatu, to zmień częstotliwość PWM - zaprogramuj wyższą, jeżeli nie będzie poprawy - to niższą i zobacz, czy się pogorszyło. Daj znać - powodzenia  ;)

 

Edit: przypomnij mi jeszcze : z jakiego napięcia zasilasz ten zestaw ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są trzy możliwości :

 

 - regulator jest uszkodzony

 - program roboczy tego regulatora nie radzi sobie z pewnymi typami silników pod obciążeniem

 - ogranicznik nadprądowy tego regulatora nie działa właściwie, co w praktyce może być równoznaczne z uszkodzeniem.

 

Masz instrukcję (manual) do tego regielka ? Do wielu można znależć w necie, często są linki na stronach sklepów przy tym produkcie. Jak już znajdziesz, to spróbuj zmienić wyprzedzenie komutacji, czyli wzmiankowany powyżej przez Kolegów timing - zwykle są najwyżej cztery możliwości : wczesny, średni, póżny i automatyczny. Właśnie na opcji auto (-matyczny) dzieją się czasem takie niespodzianki, ale to nie reguła.

Jeżeli to nie da rezultatu, to zmień częstotliwość PWM - zaprogramuj wyższą, jeżeli nie będzie poprawy - to niższą i zobacz, czy się pogorszyło. Daj znać - powodzenia  ;)

 

Edit: przypomnij mi jeszcze : z jakiego napięcia zasilasz ten zestaw ?

Zasilam z pakietu 3s 11,1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.