Skocz do zawartości

Zdjęcie

JD-2 bis "Adepcia"

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
35 odpowiedzi w tym temacie

#21 Vesla

Vesla
  • Modelarz
  • 740 postów
  • SkądPortsmouth / UK
  • Imię:Wiesław

Napisano 10 December 2016 - 21:05

Chętnie zobaczę te fotki jak już uda się je Tobie zamieścić.
Następne śruby kleję na UHU.
  • 0

#22 meran110

meran110
  • Modelarz
  • 47 postów
  • SkądWarszawa
  • Imię:Władysław

Napisano 11 December 2016 - 09:41

Zdjęć nie udało się wrzucić, ale przesyłam linki do filmików.

Pozdrawiam

• 1

#23 Vesla

Vesla
  • Modelarz
  • 740 postów
  • SkądPortsmouth / UK

Napisano 14 December 2016 - 13:48

Suuper! Bardzo ładne te modele i świetnie latają. PWS 51 był brany pod uwagę gdy wybierałem projekt pomiędzy PWS 50 a PWS 51. Może jeszcze zbuduję PWS 51? Teraz tylko muszę skończyć te co mam ale najpierw przeprowadzka i organizacja nowego warsztatu.

Miałeś może jakieś plany czy rozrysowałeś je sam z rzutów podstawowych?

• 0

#24 meran110

meran110
  • Modelarz
  • 47 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 17 December 2016 - 19:44

Suuper! Bardzo ładne te modele i świetnie latają. PWS 51 był brany pod uwagę gdy wybierałem projekt pomiędzy PWS 50 a PWS 51. Może jeszcze zbuduję PWS 51? Teraz tylko muszę skończyć te co mam ale najpierw przeprowadzka i organizacja nowego warsztatu.

Miałeś może jakieś plany czy rozrysowałeś je sam z rzutów podstawowych?

Buduję tylko z rysunków w trzech rzutach. Na ucho powiem Ci, że na ukończeniu mam PWS 26. Może wrzucę jakiś oddzielny wątek.

• 0

#25 Vesla

Vesla
  • Modelarz
  • 740 postów
  • SkądPortsmouth / UK

Napisano 18 December 2016 - 20:02

To widzę, że robię podobnie. Co do PWS 26 to jak najbardziej poprosimy relacje.
  • 0

#26 meran110

meran110
  • Modelarz
  • 47 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 05 January 2017 - 21:02

To widzę, że robię podobnie. Co do PWS 26 to jak najbardziej poprosimy relacje.

Koniec wieńczy dzieło. Oto obiecane dzieło http://pfmrc.eu/inde...c/65954-pws-26/ Pozdrawiam.

• 0

#27 Qbatus

Qbatus
  • Modelarz
  • 784 postów
  • SkądKraków

Napisano 08 January 2017 - 19:43

Też kiedyś "popełniłem" ten model, jest nawet o nim wątek, niestety wcięło z niego wszystkie zdjęcia :(
Może trochę już za późno, ale przestrzegam przed zbyt dokładnym odwzorowaniem wielkości stateczników. Oryginał był bardzo słabo stateczny, a przeniesienie w proporcjach tych wielkości na model daje katastrofalne (jak się sam przekonałem) skutki. No i ten krótki nos. Tam siedział strasznie ciężki gwiaździsty silnik, więc maska jest bardzo krótka, co też stwarza duże problemy z poprawnym wyważeniem. Przez to wszystko oblot skończył się tak:

Po odbudowaniu i poprawkach latał poprawnie, ale nigdy dobrze. Może to też trochę moja wina, bo budowałem go z własnoręcznie wykonanych planów, mogło być coś nie tak z kątem zaklinowania skrzydła, stateczników i wiele innych. W każdym razie straciłem do niego serce i czeka na lepsze czasy.

Powodzenia w budowie :)

• 0

#28 Vesla

Vesla
  • Modelarz
  • 740 postów
  • SkądPortsmouth / UK

Napisano 08 January 2017 - 23:33

Twoją relację śledziłem z zapartym tchem :-) i starałem się uczyć na Twoich błędach. Dlatego stery wysokości i kierunku zostały powiększone o 15% na etapie projektu. Przy oblocie model zachowywał się poprawnie. Po kilku lotach chyba go polubiłem. Wymaga jeszcze kilka poprawek oraz wymiany skrzydła na nowe (stare jest z innego modelu i swoje przeszlo) no i malowania. Jest lekko cegłowany ale skrzydła mają klapolotki co pomaga przy lądowaniu.

Zdjęć z Twojej relacji bardzo mi brakowało. Właściwie nadal brakuje bo model będzie malowany i przydały by się na wzorzec.
  • 0

#29 Qbatus

Qbatus
  • Modelarz
  • 784 postów
  • SkądKraków

Napisano 09 January 2017 - 08:17

Mam sporo materiałów dotyczących tego modelu, bo po relacji (w prawdzie na innym forum) odezwał się do mnie Jan Rychter - syn Witolda. Udostępnił mi wiele materiałów tego samolotu z prywatnej kolekcji. Zastrzegł niestety, że nie mogą być wykorzystywane publicznie. Część mogę wrzucić tu, (trochę zdjęć z mojej relacji) a cześć, jeśli chcesz, mogę wysłać. Niestety mam wszystko na starym, już nie używanym komputerze, więc musisz chwilkę poczekać.

Fajnie, że moja relacja była pomocna. Mam wielki sentyment do tego samolotu, w ogóle uwielbiam te pionierskie czasy międzywojenne, i bardzo się cieszę, że powstają kolejne wersje tej maszyny. 

• 0

#30 Vesla

Vesla
  • Modelarz
  • 740 postów
  • SkądPortsmouth / UK

Napisano 09 January 2017 - 11:02

No to jest nas kilkoro na tym forum, którzy lubią czasy pionierskie polskiego lotnictwa. Adepcię budowałem z kartonu dawno temu tak samo jak PWS-y i RWDziaki :-). Teraz czas na latające wersje. Moja adepcia wymaga jeeszcze wykończenia dlatego jeśli nie masz nic przeciw to wrzuć kilka fotek jako wzór :-)
  • 0

#31 Qbatus

Qbatus
  • Modelarz
  • 784 postów
  • SkądKraków

Napisano 09 January 2017 - 17:29

Kurcze, myślałem, że mam tego więcej, ale na razie znalazłem tylko tyle. Systematycznie robię porządek na starym komputerze, więc coś na pewno jeszcze się znajdzie, wtedy wrzucę.

Kolory i sposób malowania brałem stąd: 

33088cddff06f22f.jpg

a wzorowałem się bardziej na tym malowaniu:

392bc09bd955e890.jpg

Samolot był kilka razy przemalowany stąd na różnych zdjęciach wygląda inaczej.

A mój model wyglądał tak, jest to wersja pierwsza, ta która nie poleciała :) W wersji późniejszej, tylko na razie nie mogę znaleźć zdjęć, pojawiła się "jedynka", pilot, druga para zastrzałów i kilka innych detali.

9cff0ed9582677a9.jpg

992d405c72017083.jpg

• 0

#32 Vesla

Vesla
  • Modelarz
  • 740 postów
  • SkądPortsmouth / UK

Napisano 09 January 2017 - 22:43

Takie głlupie pytanie. Ona jest biało-czerwona? Tylko się upewniam bo gdzieś trafiłem info że była srebrno-czerwona.
  • 0

#33 Qbatus

Qbatus
  • Modelarz
  • 784 postów
  • SkądKraków

Napisano 10 January 2017 - 08:43

Srebrny? A niby dla czego, skoro samolot miał poszycie z kadłuba z drewna? Podejrzewam, że w 1930 r. trochę ciężko mogło być ze srebrną farbą :) Czytałeś "Skrzydlate Wspomnienia" ? Jeśli nie to polecam. Tu fragment:

f527671a1d41af61.jpg

• 0

#34 Vesla

Vesla
  • Modelarz
  • 740 postów
  • SkądPortsmouth / UK

Napisano 10 January 2017 - 08:52

Tej książki jeszcze nie posiadam w biblioteczce ale będzie. Co do malowania to rozwiało moje wątpliwości. Teraz nawet nie pamiętam gdzie trafiłem na opis malowania srebrną farbą ale już wiem, że był błędny.
  • 0

#35 Qbatus

Qbatus
  • Modelarz
  • 784 postów
  • SkądKraków

Napisano 10 January 2017 - 11:03

Jeśli rzeczywiście lubisz czasy międzywojenne w lotnictwie to MUSISZ przeczytać tą książkę! Rychter latał od połowy lat 20-tych na lotnisku w Mokotowie, aż do wybuchu wojny. Znał tam wszystkich i wszystko. Żwirko i Wigura i wielu innych to byli jego dobrzy przyjaciele. Opisuje tam wszystko włącznie z Chellengami, rekordami, kraksami itd. Piękne czasy :)

• 0

#36 meran110

meran110
  • Modelarz
  • 47 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 10 January 2017 - 17:02

Jeśli rzeczywiście lubisz czasy międzywojenne w lotnictwie to MUSISZ przeczytać tą książkę! Rychter latał od połowy lat 20-tych na lotnisku w Mokotowie, aż do wybuchu wojny. Znał tam wszystkich i wszystko. Żwirko i Wigura i wielu innych to byli jego dobrzy przyjaciele. Opisuje tam wszystko włącznie z Chellengami, rekordami, kraksami itd. Piękne czasy :)

Ze wspomnień Rychtera. Jako siedmiolatek uruchomił samochód i walnął w ścianę garażu. Ojciec złoił mu skórę za to, że jak mógł jedynkę ze wstecznym pomylić.

Pozdrawiam

• 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych