Skocz do zawartości


Zdjęcie

Ciekawe plany i strony w necie, dotyczące minielektryków R/C.


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 ssuchy

ssuchy
 • Modelarz
 • 600 postów
 • Age: 62
 • SkądLublin
 • Imię:Jerzy

Napisano 09 październik 2016 - 14:59

Grzebiąc ostatnio w necie znalazłem ciekawe strony internetowe, dotyczące skali mini / mikro, oraz interesujące plany redukcyjnych minielektryków R/C (klasyka: "stolarka balsowa", skala: pistacja, orzeszek), ewentualnie plany gumówek idealnie nadających się obecnie do przeróbek na minielektryki R/C. Nie trzeba się rejestrować w serwisie OUTERZONE. Plany dostępne za free do niekomercyjnych zastosowań. Więcej na ten temat pisałem TUTAJ. Polecam wszystkim miłośnikom minilatania:

 

Plany Arno Diemera

 

Plany f-my Frog

 

Plany f-my Comet

 

Plany f-my Keil Kraft

 

Mikrosilniki i przekładnie na stronie Didel SA

 

... warto poszperać dokładnie na powyższej stronce (jest tam wiele "zagrzebanych" i interesujących plików .doc), bo można wyszukać np. taką perełkę:

 

Dane techniczne mikrosilników

 

Sky Hooks  - sporo silników i przekładni do mini / mikro z danymi

 

Uzupełnienie elektroniki sterującej RC dla małych modeli:

 

Servo signal to Actuator converter (tiny10)  -  projekt mikrokonwertera sygnału serwa na sygnał siłownika SM (Magnetic R/C Actuator), umożliwiający wykorzystanie tradycyjnej aparatury R/C do sterowania mini / mikroelektrykami RC, gdzie zamiast typowych serw, jako mechanizmy wykonawcze stosuje się małe i lekkie siłowniki SM. Autorem jest użytkownik rcgroup o nicku: jjifar z Korei Południowej. W projekcie udostępniony jest kod źródłowy w assemblerze i plik hex do zaprogramowania mikrokontrolera. Prosty mikrokonwerter zrobiony "na pająka" (zawiera tylko 3 elementy ATTINY10 w obudowie SOT23/6, kondensator i złączkę z rastrem 1mm do podłączenia cewki actuatora):

 

a7931958-120-S2AC-2.jpg

 

(nie trzeba płytki drukowanej) do wykorzystania z miniodbiornikami RC, które obsługują tylko serwa (nie mają wyjścia na actuatory) . Poniżej konwerter podlutowany 3-żyłowym kabelkiem do wyjścia serwa w mikroodbiorniku (rezystancja cewki siłownika nie może być mniejsza jak 80 omów):

 

a7931960-144-S2AC-1.jpg

 

YAPP Yet Another PIC Program for Motor & Two Actuators   - projekt dekodera (PPM->PWM+2xActuators) do odbiornika R/C dla mini / mikromodeli, sterujący obrotami silnika napędowego i dwoma siłownikami SM. Wystarczy podpiąć do małego RXa i mamy gotowy odbiornik dla mini / micro. Dostępne źródło w C, oraz pliki hex do programowania mikrokontrolerów PIC (rekomendowany: PIC12F635, opcjonalnie: 629, 675, 683). Autorem opracowania jest Martin Newell (przykładowy link: Bipe50 - latający model RC o rozpiętości 5 cm! icon_eek.gif - strona web Martina Newella z mini / mikromodelami)

 

Microwarbird Interview with Martin Newell  - warto obejrzeć! Martin Newell pokazuje i opowiada o swoich maluchach, warsztacie i sprzęcie jakiego używa.

 

... i dokładniejszy opis jednego z wypasionych maluchów Martina:

 

B-25 Mitchell, 1/48 Scale, 8 Channels  - prezentacja na YT (niezależna regulacja ciągu obu silników, kierunek, wysokość, lotki, klapy, chowane podwozie z hamulcami, ze skrętnym przednim kołem (!) zrzut bomby, oświetlenie pozycyjne), a tu: opis na stronie autora

 

B-25 1/48 Scale Internals  - autor pokazuje na YT konstrukcję wewnętrzną - warto popatrzeć: 43 cm rozpiętości i tylko 45 g, a tyle bebechów wewnątrz  - robi wrażenie!

 

Steerable Retract Nosewheel Mechanism   - animacja 3D na YT - ciekawe rozwiązanie mechanizmu chowanego i skrętnego koła przedniego z tego małego modelu B-25 (warto zapamiętać)

 

Micro Flier Radio   - osprzęt do mini / mikrolatania. Podaję tutaj, nie jako link do sklepu specjalistycznego, ale ciekawostkę obrazującą jak niewielkie urządzenia są już dostępne do budowy maluchów, np. nanoodbiornik Hip Hop II Rabbit o wymiarach 5x5x2,5mm i wadze 0,115 g !!!

 

TUTAJ   podałem link do pobrania planów minimodeli (do 28in / 71 cm rozpiętości max.) spakowanych jako pliki .zip, posegregowane wg. źródła/autora.


 • 0

#2 jędrek

jędrek
 • Modelarz
 • 774 postów
 • Age: 57
 • SkądSłupsk
 • Imię:Andrzej

Napisano 06 kwiecień 2017 - 19:28

Ciekawe rzeczy do maluchów

http://www.micronwings.com/


 • 0

#3 ssuchy

ssuchy
 • Modelarz
 • 600 postów
 • Age: 62
 • SkądLublin
 • Imię:Jerzy

Napisano 20 kwiecień 2017 - 18:21

I tak też można bawić się w mikrusy:

 

Walkalong glider pylon racing

 

... oryginalny sposób "zdalnego sterowania" :D Co ciekawe nie znalazłem nic na ten temat (może marnie szukałem z braku czasu) w dziale o szybowcach. :rolleyes: Idealny temat dla młodzieży na pierwsze zajęcia techniczne (czy w modelarniach) - praktyczne (i ciekawe jak widać z filmików) poznanie podstaw aerodynamiki szybowania - tak dla zainteresowania modelarstwem lotniczym.

 

Interesujący periodyk dla miłośników mikrusów - przypadkiem trafiłem na jeden za free (ciekawe czy jest więcej):

 

RC Micro World (RCMW 01/2011)


 • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych