Skocz do zawartości

Pierwszy zestaw - prośba o weryfikację


Farin
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, po długich namysłach chcę zamówić swój pierwszy zestaw i zabawę z RC.

Zaczynam od motoszybowców, ale będę chciał też spróbować łodzi (najchętniej na początku - przerzucając elektronikę) dlatego też chcę kupić aparaturę i podzespoły osobno.

FPV to za dużo powiedziane - ale na pewno będę chciał spróbować nagrać filmiki z lotów (panoramy).

 

Po poczytaniu i namysłach wybrałem:

 

1. Aparatura - Turnigy i6 (długo myślałem nad Turnigy 9x czy 9x PRO ale z opinii wynika, że z tej trójki i6 jest najlepsza i najekonomiczniejsza).

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__62710__Turnigy_TGY_i6_AFHDS_Transmitter_and_6CH_Receiver_Mode_2_.html

 

2. Zasilanie aparatury - Akumulatorki Eneloop AA x4szt.

http://www.hurt.com.pl/4-x-akumulatorki-panasonic-eneloop-r6-aa-2000mah-bk-3mcce-4t-box,p13110.html

 

3. Model: Bixler (kupuję tylko dlatego, że kiedyś na PRV doświadczony modelarz powiedział, że wielką zaletą tego modelu jest silnik z tyłu, który nie jest narażony na krety jak w konstrukcji silnika z przodu. Choć przyznam szczerze, że modele z silnikiem z tyłu nie podobają mi się. No poza Ursusem - ten z kolei podoba mi się bardzo! Gdyby nie to, że się uczę i krety pewnie będą w modzie - wziąłbym Phoenixa 1600 albo Ursusa - niestety żadnego nie ma w HK. ?)

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__73018__HobbyKing_8482_Bix3_Trainer_FPV_EPO_1550mm_ARF_EU_Warehouse_.html

 

4. Zasilanie modelu: 2 sztuki (na pewno upchnę to i do łodzi)

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__35817__Turnigy_2200mAh_3S_20C_Lipo_Pack_EU_Warehouse_.html

 

5. Silnik (powinien wystarczyć i do łodzi):

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__12921__D2830_11_1000kv_Brushless_Motor.html

 

6. Serwonapędy: x4 (podstawowe, najtańsze - tu chyba nie ma co się rozwodzić?)

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__36269__Turnigy_8482_TG9e_Eco_Micro_Servo_1_5kg_0_10sec_9g_EU_Warehouse_.html

 

7. Regulator prędkości: (to jeszcze dla mnie czarna magia - model wymaga 30A - czy to dużo czy nie i czy wystarczy do innych modeli - pewnie się okaże w praktyce..?)

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__33617__TURNIGY_Plush_30amp_Speed_Controller_w_BEC_EU_Warehouse_.html

 

8. Śmigiełka: bez kombinacji - jak każe producent Bixlera

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__36637__Hobbyking_8482_Propeller_8x4_Black_CW_CCW_4pcs_NL_Warehouse_.html

 

9. Ładowarka: tania, ale z tego co policzyłem będzie można ładować 2 pakiety na raz.

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__76464__IMAX_B6_DC_Charger_5A_50W_Copy_EU_Warehouse_.html

 

10. Na zimowe wieczory do nauki sklejanie/składania - a potem jako urozmaicenie lotów albo na wypadek destrukcji Bixlera - "narządy" powinny pasować.

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__108485__Idol_Laser_Cut_Kit_890mm_KIT_EU_Warehouse_.html

 

Jak to wygląda wg Was? Coś byście zmienili? Jedyne co mnie zastanawia to sam model - czy nie pójść za gustem i nie wziąć Phoenixa... Na nie się miło patrzy:-)

 

Dzięki każdemu za wszelaką pomoc "świeżakowi".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ursusa dostaniesz  na stronie "NAPOLSKIMNIEBIE" 

Silnik ma za małe obroty!! (KV)    nie czytałeś u nas  innych tematów  na temat Bixlera,Pioneera. itp (to praktycznie /niemal to samo) -temat wałkowany w kółko

Przy wyborze napędu  w Esklepie nie doczytałeś że ten silnik pracuje na śmigłach od 8(4s)"  do 10" (2s)   czyli nie zmieścisz śmigła 9" które  by było przy 3s   nad belką ogonową modelu  .(przypomne że Bixler 3  bez przeróbek mieści w-g producenta śmigło 8"   a wartość "S"   to liczba ogniw w akumulatorze  - )

 

 

Na HK masz w opisie Bixlera jakie obroty ma mieć silnik 

Pakiety ok ,

Regulator -to zależy od silnika a nie modelu

Ładowarka ok  ale nie naładujesz 2 pakietów na raz  bez grzebania w kablach -bez odpowiedniej wiedzy spalisz ładowarkę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Silniki raczej kup dwa - jeden do Bixlera, szybkoobrotowy, drugi do łodzi - tu najlepszy będzie inruner z możliwością zainstalowania płaszcza do chłodzenia wodą.

Przy czym podobnie jak do samolotu, silnik do łodzi musi być dostosowany do śruby.

Konstrukcja łódek z silnikami chłodzonymi wodą jest mało przyjemna do ciągłego demontażu i montażu.

Podobnie zresztą wygląda sprawa z silnikiem mocowanym w Bixlerze. Raczej nie zostało to obmyślone pod kątem częstej wymiany,

 

Jeden silnik w razie awarii unieruchamia ci dwa modele. I zostajesz z niczym.

Dlatego na początek, jak masz ograniczony budżet, skup się na jednym modelu, a dopiero za jakiś czas, skup się na drugim i dobierz do niego wyposażenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, silnik ogarniety. A jak jest z ta aparatura?

Bo tak szukam info o tej i6 i niewiele tego jest, a nie znalazlem pofownania z 9x czy 9x pro.

 

Ja to widze tak, ze w i6 za nieduze pieniądze dostaje aparature o konstrukcji nowszej niz Turnigy 9x, dodatkowo mam telemetrie, dwie anteny, zblizony albo lepszy zasieg, tansze zasilanie AA i modul w komplecie. Minusem jest tylko 6 kanalow, ale czy w samolotach potrzeba wiecej niz 4,5?

Aparature chcialbym wybrac mozliwie najlepsza, bo model zmienie albo rozwale a aparatura bedzie na lata...

Jak uwazacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Turnigy  / Flysky  i6   to powiedzmy:  komfortowe minimum  .

 

Za te pieniądze radio super,   ale nie jest to  "MOŻLIWE NAJLEPSZE RADIO NA LATA" - to już kwestia Twoich zasobów finansowych i predyspozycji czym będziesz w przyszłości latał bo może się okazać że 6 kanałów to za mało ,  a może się też okazać że nie wykorzystasz nigdy wszystkich sześciu .

 

I chciałbym przypomnieć że do uzyskania   liter  " z ogonkami" używamy  prawego przycisku ALT  lub przynajmniej słownika przeglądarki ...:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ale...  może na początek nie komplikujmy Szymonowi   , bo jako początkujący wywnioskuje jeszcze że dwie lotki to dwa kanały  .. i rachunek się nie będzie zgadzał :)

Dopiero ewentualne miksowanie kanałów w specyficznych okolicznościach może wymagać  podpinania jednej funkcji pod dwa kanały , ale to jeszcze nie ta bajka .

 

Wracając do doboru napędu (i nie tylko)  polecam Szymonie przejrzeć te filmiki 

 

http://pfmrc.eu/index.php?/topic/58133-youtube-filmowe-poradniki-i-podstawy/ 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i wracam do punktu wyjścia...

x9pro odrzucam ze względu na brak modułu co znacząco podnosi cenę na początek.

i6 jest fajniejsza bo ma telemetrię, jest tańsza i zasilanie dostępnymi AA. Ale sporo ludzi odmawia ze względu na mniejszą ilość kanałów...

i bądź tu mądry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupujcie najbardziej rozbudowane nadajniki na początek latania. Lubię potem w dziale giełda czytać ogłoszenia sprzedam nadajnik za 1.000 - 1500 PLN w komplecie z modelem z EPP za 120pln. Zamiast drogiego radia lepiej zakupić rozwojowe radio - takie, które ma pewny link 2,4Ghz (lub 35MHz dla tradycjonalistów) i jego odbiorniki można wykorzystać w droższych nadajnikach tego samego producenta.

 

 

[edit] mały matematyk. Ile stracisz na radiu zakupionym za. 1.200pln a ile na radiu zakupionym za 450pln jeżeli spadek wartości po zakupie to 30% jeżeli hobby Ci się nie spodoba? Drugie zadanie: łatwiej odsprzedać popularne radio, czy nietypowe nie znane większości użytkownikom?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 lat temu na poważnie zainteresowałem się modelarstwem. Początek to była nauka na kablu. Na Optic 6. Kupiony używany od kolegi za oszałamiające ( jak na tamte czasy dla mnie ) 250 zł. Zakupiłem moduł 2,4 za około 130 zł. 6 kanałów służy mi już 5 lat i nie widzę narazie potrzeby zwiększania tego. Najpierw to się trzeba "naumieć" latać a dopiero później myśleć o rozwoju ;) tak więc na początek nie inwestuj. Takie moje zdanie.

 

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 lat temu na poważnie zainteresowałem się modelarstwem. Początek to była nauka na kablu. Na Optic 6. Kupiony używany od kolegi za oszałamiające ( jak na tamte czasy dla mnie ) 250 zł. Zakupiłem moduł 2,4 za około 130 zł. 6 kanałów służy mi już 5 lat i nie widzę narazie potrzeby zwiększania tego. Najpierw to się trzeba "naumieć" latać a dopiero później myśleć o rozwoju ;) tak więc na początek nie inwestuj. Takie moje zdanie.

 

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka

Praktyka statystycznie potwierdza słuszność takiego zdania. Zacznij od prostszych, żebyś dał radę i zdążył poznać frajdę, zanim się poddasz pod niemożnością ogarnięcia tematu. Poziom - nawet średni - dzisiejszego modelarstwa to już nie jest bułka z masłem. Masz okazję się o tym przekonać już na wstępie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Moim pierwszym radiem był FLY SKY 2,4GHz, 4 kanały  za symboliczne pieniądze.

Używałem go około rok i nie potrzebowałem większej ilości kanałów ale...

Proste radio obsługiwało tylko jeden odbiornik , a modeli sie namnożyło i jedynym powodem zmiany radia nie była za mała ilość kanałów a niedogodność w postaci takiej że jak chciałem polatać dwoma modelami to trzeba było wyjmować odbiornik z jednego modelu do drugiego , dochodziło trymowanie.

Więc kupiłem radio 6 kanałów , z czego używam czterech, (tylko w jednym modelu pięciu) za to nowe radio pamięta chyba 16 odbiorników , może nie jestem wymagający , ale dla mnie 6 kanałów w zupełności wystarcza.

Za Fly sky I6 zapłaciłem 260zł z odbiornikiem z telemetrią, więc gdybym go chciał sprzedać to niezbyt duże pieniądze bym stracił bo radio było tanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Nie bardzo rozumiem co miał na myśli kolega :samolocik : pisząc (Zamiast drogiego radia lepiej zakupić rozwojowe radio )

Radionadajnik  z możliwością rozbudowy  raczej nie będzie należał do grupy najtańszych.  Nawet te odchodzące (niestety ) powoli do lamusa na 35 Mhz. z porządnej firmy też kosztują sporo- bo są tego warte -i  tak powinno byc.

Zgadzam się natomiast z nim w kwesti zakupu radia taniego i prostego w obsłudze które będzie można wykorzystać i do początkowego latania i do jakiejkolwiek łajby n.p. Hoby-king

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Radionadajnik  z możliwością rozbudowy  raczej nie będzie należał do grupy najtańszych. 

 

Będzie ciągle tani albo i bardzo tani, nie warto patrzeć na drogie markowe systemy które poza marką niewiele wnoszą. Turnigy 9X - na początek świetna sprawa, a używany... to w ogóle. Turnigy 9XR Pro - jestem już zaawansowanym lataczem i wystarcza mi w zupełności. A te właśnie radia mają możliwości rozbudowy: wymienianie linków RC, telemetria, programowanie z komputera - nie obowiązkowe ale ogromnie przydatne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.