Skocz do zawartości

Mały fiacik, czyli Fiat CR-32 w skali 1:10


poharatek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Złożony:

 

UOY9Rd4.jpg

 

s1CFfrB.jpg

 

gefkoG6.jpg

 

Wyważony:

 

R6OiNI3.jpg

 

Zważony:

 

2d3fdYB.jpg

 

Jeśli w najbliższym czasie będzie dobra pogoda - to wywlokę go na zewnątrz, na sesję plenerową, bo jednak zdjęcia z fleszem nie do końca oddają jego wygląd - np. malowane elementy nie odbiegają odcieniem tak mocno od reszty modelu.

(A jeśli pogody nie będzie to qrde trzeba będzie warsztat posprzątać do zdjęć... ;))

 

Z wagi jestem zadowolony, wyważenie odbyło się też niemal bezboleśnie - trzeba było doważyć 7g na ogonie.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pięknie wyszedł :D

 

Śledzę całą relację i z niecierpliwością czekałem na kolejne kroki i zdjęcia. Świetna dokumentacja dla następców.

 

Fajne patenty i świetna technika modelarska. Oj, jeszcze się muszę wiele uczyć.

 

Udanego oblotu :)

 

Czekam teraz na film z oblotu i zdjęcia w plenerze.

 

Jeszcze raz    BRAWO!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Stefan, miło mi że fiacik Ci się podoba i takie pochwały od Ciebie naprawdę wiele dla mnie znaczą.

Ale:

Bez przesady - widziałem na żywo Twoje cudeńka WWI ESA - i kurcze! czego Ty masz się niby jeszcze uczyć???! :D

 

Natomiast co do modelu - to jest już oficjalnie ukończon.

Wczoraj jeszcze siadłem i posprawdzałem po raz n+1 geometrię i kąty - wygląda na to, że jest OK.

Czy jest tak faktycznie, czy tylko tak mi się zdaje - okaże się przy oblocie ;)

 

Dziś faktycznie pogoda dopisała wiec wyprowadziłem fiacika na spacer, żeby zrobić mu sesję zdjęciową przy naturalnym świetle.

(Wykorzystałem przerwę w pracach ogródkowych - w tle gdzieś tam się nawet taczki zaplątały ;))

 

MGHCqEr.jpg

 

HrUTibK.jpg

 

xT45Xfv.jpg

 

xeWe3nS.jpg

 

zm775VN.jpg

 

vNgyiv5.jpg

 

Szczegóły kokpitu - pajlot dostał pasy, żeby nie wypadł (lub nie uciekł :D)

 

umlNw6G.jpg

 

LTkFk5g.jpg

 

I od dołu:

 

mouW2SA.jpg

 

nZ9Fx6w.jpg

 

Druciane golenie podwozia były zbyt chude - okleiłem je więc "portkami" z cienkiego HIPSA 0,25mm.

 

Wyposażenie:

Silnik: DUALSKY ECO 2814C kv1330

Śmigło: APC 10x6

Regulator: Dualsky 45A XC-45-Lite

Pakiet: 3s 2200 mAh

Serwa lotek: TowerPro SG-90

Serwa SK i SW: TowerPro MG92B Digital

 

Korzystając, że mam go na zewnątrz "podriftowałem" sobie fiacikiem po działce - korzystając jeszcze ze starej aparatury Turnigy.

Wnioski z tej jazdy są optymistyczne.

Bo owiewki kół dały radę i żadna krzywda im się nie podziała. mimo, że na ziemi jest dosyć skłębiona mierzwa pozimowa a nie ładna trawka.

Mimo, że tylne kółko jest umocowane na stałe, to jednak ster kierunku jest na tyle skuteczny, że ma się jakąś kontrolę nad kierunkiem jazdy.

No i żwawy jest ten fiacik - po 10 metrach rozbiegu na połowie przepustnicy - to jeszcze ze 4-5 m i wzbiłby się w powietrze :)

 

Pozostał oblot.

Kiedy się odbędzie - nie mam pojęcia. pewnie w ciągu najbliższych 2-3 tygodni.

Chciałbym go oblatać na nowej aparaturze (będę ją miał w przyszłym tygodniu), no i lotnisko po zimie trzeba do stanu używalności doprowadzić, a kiedy uda mi się to zrobić - zależy od aury i natężenia wiosennych prac okołodomowych.

Tak, czy tak postaram się nakręcić jakiś film z latania i zaktualizować relację.

 

Właściwie to przy modelu zostało mi do wykonania jeszcze kilka detali (stopnie, uchwyty, poprzeczka na owiewce, żeby se pilot oka nie wydźgał o celownik lunetowy), być może zrobię je do momentu oblotu.

Ale wątpię ;)

To była jak dla mnie długodystansowa robota - ponad cztery miesiące i szczerze powiem jestem trochę zmęczony pracami przy tym modelu.

Tak więc trzeba posprzątać warsztat i wziąć się za lepienie następnego latacza :D

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
  • 2 tygodnie później...

Mocno zaległy - ale oto jest film z latania:

 

https://www.youtube.com/watch?v=Crqk1aRmPmQ

 

Jakość niestety trochę kiepskawa (a kamera w moim telefonie jeszcze ostrość skubana na długo zgubiła), ale widać że lata i czyni to całkiem żwawo.

 

Co do samego modelu to jestem już trochę "wlatany" w niego - i latanie nim sprawa mi sporo frajdy :)

Dwie uwagi:

1. Musiałem ściągnąć łapcie z kół (niestety fiacik ma teraz -10 do wyglądu), ale mocno utrudniały start i lądowanie na moim "lotnisku".

2. Jeśli by ktoś chciał popełnić ten model (a szczerze to polecam, bo latadło jest z niego zacne), to radziłbym przesunąć koła podwozia głównego tak 2 - 3 cm do przodu.

    Inaczej większość lądowań kończy się kapotażem (co zresztą widać na filmie;)). Nic strasznego się nie dzieje, bo przewraca się w momencie zatrzymania - ale jest to wkurzające.

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za dobre słowo :)

Wiesz jak się robi relację, i pisze tak trochę "w próżnię", bez odzewu, to ma się sporo wątpliwości, czy warto tracić czas i energię na coś, co zapewne nikomu się nie przyda, i czy nie lepiej spożytkować te zasoby na budowę modelu.

Ale, jeśli się przydaje - no to i fajnie :)

 

Ale, ale - może byś się pochwalił tym, co udało Ci się zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie może bez odzewu, ale zaufaj mi, że dzięki tej relacji nabrałem ochoty żeby coś takiego zrobić. Podziwiam za umiejętności, doceniam wysiłek włożony w tę relację z budowy i próbuję swoich sił :) Oczywiście pokażę co tam zrobiłem do tej pory, ale dopiero w sobotę jakoś znajdę trochę więcej czasu, żeby pozgrywać zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiecałem i wrzucam. Zdjęcia w większości stare, dawno nic nie robiłem, ale dużo stan budowy się nie zmienił. Jutro jak nie zapomnę w dzień to porobię fotki stanu obecnego i wrzucę. Jakość wykonania modelu i jakość zdjęcia nie najlepsze- zdjęć nie umiem robić, a modele też mi tak średnio wychodzą- z drewna robię pierwszy raz, ale dużo mam z niego radości.

Update: dorzucam nowe zdjecia

post-17955-0-08044000-1502738933_thumb.jpg

post-17955-0-91804200-1502739150_thumb.jpg

post-17955-0-85822800-1502739159_thumb.jpg

post-17955-0-80961800-1502739171_thumb.jpg

post-17955-0-90460200-1502739179_thumb.jpg

post-17955-0-68110000-1502739188_thumb.jpg

post-17955-0-88546000-1502739201_thumb.jpg

post-17955-0-43589800-1502739228_thumb.jpg

post-17955-0-29539000-1502739240_thumb.jpg

post-17955-0-54175800-1502813866_thumb.jpg

post-17955-0-73527100-1502813879_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.