Skocz do zawartości

bec i odciecie zasilania


pjk11
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

 

Zastanawiam sie czy takie coś:  http://abc-rc.pl/ubec-3a-5v-6v-2-6s-lipo-hobbywing#axzz4S8InqW6r  może popsuć pakiet lipo2s?  Bo z tego co wiem to minimalne napięcie to coś koło 3v, a z tego co rozumiem to ten bec daje 5v, czyli jeżeli kazda cela bedzie miała po 2.5v to jeszcze będzie zasilał np. odbiornik, ale bateria bedzie za bardzo rozładowana. Czy dobrze rozumuje?

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

 

 jeżeli kazda cela bedzie miała po 2.5v to jeszcze będzie zasilał np. odbiornik, ale bateria bedzie za bardzo rozładowana. Czy dobrze rozumuje?

 

 

Pozdrawiam

Witam,

nie całkiem tak. Minimalne napięcie wejściowe dla tego stabilizatora jest podane : 5,5 V. Ale to dla ustawionych zworką 5V napięcia wyjściowego, jeżeli ustawisz 6V na wyjściu, to musisz podać na wejście minimum 6,5V żeby zachować niezbędny dla pracy stabilizatora naddatek 0,5V. 

Ponadto zaproszeniem dla strażaków jest podanie w parametrach prądu wyjściowego ciągłego 3A bez zastrzeżenia bilansu mocy traconej w układzie. Jeżeli podłączymy 6S Li- xx tak jak zezwalają, to na wejściu może być i 25V , a na wyjściu 5V. Na układzie zostaje 20V przy prądzie 3A > to 60W mocy strat. Zapalił by się na pewno przy tych wymiarach, nie ma mowy o odprowadzeniu takiej ilości ciepła. Prawdopodobnie posiada zintegrowany (w scalaczku) wyłącznik termiczny, który zadziała w porę. Ale nim ostygnie i napięcie wyjściowe powróci, to model może dogonić krecika.

Przy zasilaniu z 2S lub nawet 3S nic takiego praktycznie nie grozi. W realnym modelu, w którym średni prąd pobierany przez serwa nie jest taki duży, można bez obaw zasilać także z 4S.

Nie bardzo rozumiem, jak ten układ mógłby "popsuć" pakiet. On nie ma funkcji odcięcia zasilania, tę funkcje mają zwykle ESC. Pakiet po locie odłącza się od układu, nie można go pozostawiać w modelu na dowolnie długi czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To raczej jest przetwornica step-down na układzie typu LM2596, więc te straty nie są takie wielkie jak dla stabilizatora liniowego. Można też spokojnie zasilać układ z pakietu 6S. 

Właśnie sprawa jest niejasna. Dławik na toroidzie na obrazku sugeruje przetwornicę, ale wymiary płytki pokazanej temu przeczą (por. do wielkości zworki, bo wtyk JR jest celowo zbliżony, tak jak i dławik). W opisie podane jest "regulator liniowy" , ale wymiary tej płytki w opisie są inne. W omówieniu poniżej - jeszcze inne.

To, co napisałem poprzednio dotyczy oczywiście stabilizatora szeregowego, zwanego potocznie liniowym.

Na naklejce z kolei widać napis "max 5A" . Żaden układ z LM25xx tyle nie da nawet przez chwilę, 3,5A to szczyt jego możliwości (katalogowo max. 3,0A z radiatorem), bez radiatora prąd ciągły obciążenia wyjścia to 900...1200 mA, w zależności od temperatury otoczenia. 

7 mm wysokości ? Odliczając grubość płytki i "opakowania", to na cewkę i elektrolity niewiele zostaje. A to trudno "pomniejszyć". Znowu pachnie naciąganiem... Wg. karty katalogowej LM 2576/96 wymaga indukcyjności min. 68uH (zalecane 100uH) do współpracy. Może tam dali jakiś cudowny ferryt, żeby cewka na prąd 3A tyle miała przy wysokości 5 mm , bo tyle na nią zostaje. Hmm...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Dziekuje za zainteresowanie. Ale gwoli wyjasnienia: zrobilismy z synem pojazd z Lego sterowany RC, konstrukcja bardzo skomplikowana czyli: silnik z zabawki trący o koło napędowe, serwo do sterowania kierunkiem i tyle :) . Silnik zasilany jest z 2 AA, a odbiornik z 4AA. Wydało mi się to przesadą (cieżar 6xAA), więc do zasilania odbiornika i serwa chciałem uzyc 2s 450 lipo i tego beca. Dlatego pytałem czy przez nieuwagę możemy zajechać lipola.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

 

Zastanawiam sie czy takie coś:  http://abc-rc.pl/ubec-3a-5v-6v-2-6s-lipo-hobbywing#axzz4S8InqW6r  może popsuć pakiet lipo2s?  Bo z tego co wiem to minimalne napięcie to coś koło 3v, a z tego co rozumiem to ten bec daje 5v, czyli jeżeli kazda cela bedzie miała po 2.5v to jeszcze będzie zasilał np. odbiornik, ale bateria bedzie za bardzo rozładowana. Czy dobrze rozumuje?

 

 

Pozdrawiam

Nie wiem, skąd wziąłeś 3V (w opisie tego nie znalazłem), ale rozumujesz dobrze. Taki BEC nie ma zabezpieczenia przed rozładowaniem pakietu. I w sumie dobrze, że nie ma, bo ma służyć do zasilania odbiornika i serw, a lepiej żeby odbiornik działał do końca lotu. Nawet za cenę zbyt rozładowanego pakietu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, skąd wziąłeś 3V (w opisie tego nie znalazłem), ale rozumujesz dobrze. Taki BEC nie ma zabezpieczenia przed rozładowaniem pakietu. I w sumie dobrze, że nie ma, bo ma służyć do zasilania odbiornika i serw, a lepiej żeby odbiornik działał do końca lotu. Nawet za cenę zbyt rozładowanego pakietu.

 

Z tym 3V chodziło mi o minimalne napięcie 1 celi lipo. Jeżeli podłącze max naładowaną 2S(8.4V), BEC robi z tego caly czas 5V. Wiec żeby na wyjściu BECa było <5V to napięcie baterii też takie musi być (chyba że się myle). W takim przypadku na celi 2S baterii mamy 2.5V, wiec bateria kaputt.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym 3V chodziło mi o minimalne napięcie 1 celi lipo. Jeżeli podłącze max naładowaną 2S(8.4V), BEC robi z tego caly czas 5V. Wiec żeby na wyjściu BECa było <5V to napięcie baterii też takie musi być (chyba że się myle). W takim przypadku na celi 2S baterii mamy 2.5V, wiec bateria kaputt.

 

Pozdrawiam

Chyba trochę nie tak to widzisz. Napięcie wejściowe (czyli baterii zasilającej) może być dużo wyższe od wyjściowego (czyli tego 5 lub 6V, które zasila odbiornik i serwo). Musi być wyższe o niezbędny dla pracy stabilizatora liniowego naddatek, zwykle 1,5...2,5 V.

W przypadku zasilacza stabilizowanego impulsowego, czyli przetwornicy DC-DC (SBEC) napięcie wejściowe musi mieścić się w podanych przez wytwórcę granicach, zwykle dla tych modelarskich uproszczonych do maksimum układów pomiędzy 6 (8) ... 26 (35) V.

Sama obecność takiego czy innego stabilizatora nie ma wpływu na napięcie baterii, na to ma wpływ jedynie obciążenie i stopień jej rozładowania, czyli względny aktualny zasób energii w niej zawartej oraz jej stan techniczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba trochę nie tak to widzisz. Napięcie wejściowe (czyli baterii zasilającej) może być dużo wyższe od wyjściowego (czyli tego 5 lub 6V, które zasila odbiornik i serwo). Musi być wyższe o niezbędny dla pracy stabilizatora liniowego naddatek, zwykle 1,5...2,5 V.

W przypadku zasilacza stabilizowanego impulsowego, czyli przetwornicy DC-DC (SBEC) napięcie wejściowe musi mieścić się w podanych przez wytwórcę granicach, zwykle dla tych modelarskich uproszczonych do maksimum układów pomiędzy 6 (8) ... 26 (35) V.

Sama obecność takiego czy innego stabilizatora nie ma wpływu na napięcie baterii, na to ma wpływ jedynie obciążenie i stopień jej rozładowania, czyli względny aktualny zasób energii w niej zawartej oraz jej stan techniczny.

 

A co sie stanie w takim układzie (li2s+bec_o_ktory_piszemy+odb+1_serwo) zasilanym aku 2s jeżeli napięcie spadnie do ok 3V lub poniżej tego napięcia?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co sie stanie w takim układzie (li2s+bec_o_ktory_piszemy+odb+1_serwo) zasilanym aku 2s jeżeli napięcie spadnie do ok 3V lub poniżej tego napięcia?

 

Pozdrawiam

Nie wiadomo na pewno, z jakim stabilizatorem mamy do czynienia, natomiast wiadomo na pewno, że ze ściemą handlowo-marketingową to i owszem. To standard. Nie kupowałbym tego układu w ciemno, a rozwidnić nie ma jak.

Mogę polecić któryś ze sprawdzonych układów impulsowych SBEC o wydajności prądowej ciągłej ok. 1A (czyli chińskie 3 do 5-ciu amperów) lub w podobnej cenie sprawdzony, gwarantowany i lepszy przekonstruowany układ z wspomnianym LM2576/96, już dostosowany do pracy z zasilaniem 2S dla tego konkretnego przypadku. Szczegóły regulaminowo na PW. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.